1.038.091

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Régió, közigazgatás, önkormányzat

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

2001. tavaszán ért az a megtiszteltetés, hogy átvehettem a Magyar Közigazgatási Intézet vezetését. Nem titkolom, munkatársaimmal együtt azt szeretnénk elérni, hogy a hagyományokra építve új korszak... Tovább

Előszó

2001. tavaszán ért az a megtiszteltetés, hogy átvehettem a Magyar Közigazgatási Intézet vezetését. Nem titkolom, munkatársaimmal együtt azt szeretnénk elérni, hogy a hagyományokra építve új korszak kezdődjön e nagy múltú intézmény életében. Kormányzati háttérintézményként természetesen az a legfőbb célunk, hogy a mindenkori kormány törekvéseihez kötődve, a legmagasabb szakmai színvonalon lássuk el hagyományos és új feladatainkat. Intézetünk kettős profiljának megtartása lehetővé teszi, hogy egyrészt a közigazgatás-fejlesztés legkülönfélébb területein érdemi kutatási, jogszabály-előkészítő tevékenységet végezzünk, másrészt a köztisztviselők továbbképzése és a közigazgatási vezetőképzés területén meglévő szervezési, oktatási és módszertani feladataink arra is módot adnak, hogy a gyakorlatban szolgáljuk az egyik legfontosabb célkitűzés megvalósítását, a közigazgatás személyi állományának minőségi fejlesztését. Meggyőződésünk, hogy ezeket a feladatokat csak úgy tudjuk színvonalasan ellátni, ha mindkét területen hangsúlyozottan építünk a hazai és külföldi - kutatással, képzéssel foglalkozó - társintézményekkel, azok munkatársaival kialakított együttműködésre.
A könyv, melyet kezükben tartanak, a megújulás jegyében született. Elhatároztuk ugyanis, hogy felelevenítjük önálló intézeti kiadványsorozatunkat. E kötetek jól szolgálhatják az intézet keretében folyó kutatási tevékenység eredményeinek széleskörű megismertetését, alkalmat adnak egyben a szakmai vitákra, melyek eredményei közvetlenül hasznosulhatnak a további kutatásokban és a jogszabály-előkészítő munkában.
A véletlen úgy hozta, hogy a sorozat első kötete szinte jelképértékű. Jól szimbolizálja ugyanis legfontosabb törekvéseinket. A kötetben szereplő tanulmányok olyan kutatási projektek eredményeit foglalják össze, melyeket nemzetközi, illetve kormányzati szervek megbízására folytattunk, más hazai műhelyek kutatói, szakértői bevonásával. A téma is jelzésértékű, hiszen a közigazgatás területi struktúrájának, azon belül a régiók lehetséges szerepének vizsgálata az egyik fontos kutatási területünkké válik. Bizonyos értelemben megújulást jelent ez is, hiszen olyan témáról van szó, melyben jó döntések megalapozásához elkerülhetetlen, hogy kutatásaink kilépjenek a hagyományos „közigazgatás-szervezési" szemléletből és képesek legyenek a társtudományok eredményeinek felhasználására. Személyesen külön örülök annak, hogy - bár e kutatási projektekben még nem vehettem részt - e kötet saját kutatói tevékenységemhez is jól kapcsolódik.
A kiadványban szereplő tanulmányok még az elmúlt évben születtek. Eltérő álláspontok, markánsan különböző vélemények ütköznek bennük, melyek jól szolgálták azokat a háttérkutatási feladatokat, melyeket a kormány e területen az 1999-2000 évekre meghatározott. A kötet anyagának összeállítása óta megszületett az új kormányhatározat a közigazgatás továbbfejlesztésének 2001-2002 évi kormányzati feladattervéről, amely alapvetően nem nagy strukturális változtatásokra, hanem inkább a közigazgatás „finomhangolására", valamint az esetlegesen szükséges strukturális változások előkészítésére törekszik. Elsősorban azokon a területeken látja szükségét az előrelépésnek, melyekre a rendszerváltáskor, a jogállami berendezkedés és az osztott közigazgatási struktúra alapjainak lerakásakor nem igazán terjedt ki a figyelem, mint pl. a hatékonyság, szakszerűség, minőség szempontjai, a működés, működtetés „részletkérdései", az alrendszereken belüli és a rendszerek közötti harmónia megteremtése. Mindemellett továbbra is határozott kormányzati szándék az államigazgatási feladatok harmonizációja, a feladatellátás „körzetesítése", a regionális szint megerősítése, valamint - részben az előzőekhez is kapcsolódva - az önkormányzati törvény újabb átfogó módosításának előkészítése. Az ezekkel összefüggő döntés előkészítés szakmai, tudományos megalapozásába - a korábbiakhoz hasonlóan - a Magyar Közigazgatási Intézet a jövőben is aktivan be kíván kapcsolódni. Vissza

Tartalom

BEVEZETŐ 7
I. A RÉGIÓK HELYE ÉS SZEREPE EURÓPÁBAN 13
TEMESI ISTVÁN:
Az önkormányzati régiók helye és szerepe az EU tagállamaiban 15
HALÁSZ IVÁN:
A regionális önkormányzatok és az átfogó közigazgatási reformok
a „visegrádi csoport" országaiban 43
FORGÁCSNÉ OROSZ VALÉRIA:
A Regionális Önkormányzatok Európai Chartájának tervezete
és a magyar regionalizáció lehetőségei 65
SZENTE ZOLTÁN:
A középszintű közigazgatási hatáskörök telepítésének elvei és gyakorlata
Európában 85
n. KÖZIGAZGATÁSI TÉRSZERKEZET ÉS
ÖNKORMÁNYZATI RÉGIÓ 105
KOVÁCS TIBOR:
A régiók szerepe a területfejlesztésben, a közigazgatásban
és a statisztikai információrendszerben 107
SZIGETI ERNŐ:
A közigazgatási térstruktúra regionalizálásának feltételei és alternatívái 119
VEREBÉLYI IMRE:
Önkormányzati rendszerváltás és modernizáció, különös tekintettel
a megyék regionális célú megerősítésére 145
SZENTE ZOLTÁN:
A regionális önkormányzatok alkotmányos szabályozása 179
HORVÁTH M. TAMÁS:
A regionális önkormányzatok bevezetésének perspektívája
feladattelepítési és pénzügyi-gazdasági nézőpontból 187
SZENTE ZOLTÁN:
A regionális önkormányzatok lehetséges feladat- és hatáskörei 203
GAJDUSCHEK GYÖRGY:
Demokrácia és hatékonyság (A régiók kialakításának néhány
társadalomtudományi szempontja) 217
SZIGETI ERNŐ:
Az államigazgatás dekoncentrált szervezetrendszerének térszerkezete 227
SZABÓ LAJOS:
A közigazgatási hivatalok helye a közigazgatási térstruktúrában,
különös tekintettel a területfejlesztési intézményrendszerre 263
m. KISTÉRSÉG ÉS KÖZIGAZGATÁS 279
KARA PÁL:
Kisrégiók a közigazgatási térstruktúrában, a nagyrégiók és
a kisrégiók összefüggései 281
FALUVÉGI ALBERT:
A statisztikai kistérségek szerepe a magyar közigazgatásban,
a területfejlesztésben és a statisztikai információrendszerben 301
FÜRCHT PÁL:
A településközi együttműködés, fejlesztési irányok 327
WINKLER GYÖRGY:
A települési önkormányzatok szerepe a kistérségi fejlesztésben 343
NÉMETH JENŐ:
A kistérségi (városkörnyéki) közigazgatás 359
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv