Virág Benedek: Magyar századok I-II.

I.: DCCCLXXXIV-MCCCI. / II.: MCCCI-MCDXXXVII.

Virág Benedek
(Buda) , , Korabeli félbőr kötés , 1.136 oldal
Méret: 21 cm x 13 cm

Buda, 1816, A' Királyi Universitasnak betűivel, 616 p., 520 p. + [1] t.: ill.

Magyar századok I-II. (egységes külön kötetekben) Írta: Virág Benedek Székesfej. Megy. áldozó pap, néhai királyi profeszszor.

I. kötet: Magyar Századok. DCCCLXXXIV. - MCCCI. Buda, 1816, 616 p.
A kötet fedlapjának belső oldalán tollal írt Ex libris bejegyzés, valamint egy beragasztott lapon egy vers (Virág B. hamvainak.) látható.

II. kötet: Magyar Századok. MCCCI.- MCDXXXVII. Buda, 1816, 520 p. + [1] t.: ill.
Címlapképen a szerző rézmetszetű portréjával (készítője: Johann Passini) illusztrált kiadás. A kötet fedlapjának belső oldalán és a címoldalon tollal írt Ex libris bejegyzések láthatók.

Csillagozott jegyzetekkel, valamint a fő dolgokat mutató táblával kiegészített kötetek. A nyomdai munkálatok a "Királyi universitás" betűivel készültek Budán.
Korabeli félbőr kötésben lévő példányok, feliratozatlan, márványmintás, kissé kopott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, aranyozott díszítéssel ellátott, kissé kopott, enyhén sérült könyvgerinccel, körbe színezett lapélekkel, a belíveken néhány helyen ceruzás, illetve tollal készült bejegyzésekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Virág Benedek (Dióskál, 1752. augusztus 31.– Buda, 1830. január 23.) tanár, költő, műfordító, történetíró, a magyar ódaköltészet első mestere. Nagykanizsán és Pesten tanul, majd 1775-ben belépett a pálos rendbe. Bölcseleti és teológiai tanulmányait Pécsett fejezte be. 1781-ben Esterházy Pál pécsi püspök, aki maga is pálos szerzetes volt, pappá szentelte. Fölszenteltetése után Székesfehérváron kezdett tanítani a pálos (mai ciszterci) gimnáziumban. Egyik szervezője volt az 1779-ben megalakult Hazafiúi Magyar Társaságnak, amely a honi szellemi élet irányítójaként működött. Amikor II. József 1786-ban feloszlatta a pálos rendet, Virágot a székesfehérvári egyházmegye világi papságába vették fel, s megmaradhatott tanári állásában. 1794-ben Pestre költözött. A kortársak és az ifjabb nemzedék a hazai irodalom atyjának, „magyar Horác”-nak titulálta. Kazinczy Ferenc, Berzsenyi Dániel, Csokonai, Kisfaludy Károly, Bajza József, Vörösmarty és a korabeli értelmiség több más tagja is rendszeres látogatója volt. Költőként vált országos hírűvé, de élete fő művének átfogó történeti munkáját, a Magyar Századokat vallotta.

IXdik század. Ezen IXdik század, mellynek vége felé a' magyar nemzet Ásiából Európába költözött, örök emlékezetű a' historiában. A' nem nagy számú ugyan, de bátor szívű sereg hallgatván a' józan... Tovább

IXdik század. Ezen IXdik század, mellynek vége felé a' magyar nemzet Ásiából Európába költözött, örök emlékezetű a' historiában. A' nem nagy számú ugyan, de bátor szívű sereg hallgatván a' józan észnek tanácsira csudákat tett, midőn annyi hatalmas uralkodókon, annyi különbféle 's fegyveres népeken rövid üdő alatt erőt vett, és magának e' boldog földet lakhelyül választván elfoglalta. De édes Eleink tudtak győzedelmeskedni az irígységen is, a' mi nekik legnagyobb dücsőségekre válik, egyszer'smind jelenti, hogy ők nagy emberek voltak, mert a' szánakodásra méltókat kicsinyeknek itéli e' világ. XIVdik SZÁZAD. Igen zajos és nyomorúságos volt első tizede, sőt másodika is ezen XIVdik Századnak, melly az elébbihez sokban hasonlít, sokban nem, sokban csak jobbnak látszik. Erre tanúbizonyságok a' történetek. Az legszembetűnőbb, hogy azon derék Országok és erős nemzetek , mellyeket az Árpád véréből származott némelly Királyaink szereztenek, és velünk öszvekapcsoltanak, lassanként el kezdének szakadozni 's válni tőlünk. Amaz régi Uralkodók kimatatták a' nemzetért való munkásságokat. Annyit hagytak, mennyit a' Következők el nem birtak. De az üdönek is naponként elhatalmazó szerencsétlensége nagy akadékúl volt. Nemzetünk dolgába idegen hatalom keverte magát, melly a' Hazafiak közt még nagyobb meghasonlást okozott. Vissza
430

Kikiáltási ár:
80.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
250.000 Ft Licitek száma: 40