Károli Gáspár: Szent Biblia/Ujj Testamentom/Szent David Kiralynak és Profetanak száz ötven soltari 1794

az-az Istennek O és Ujj Testamentomában foglaltatott egész Szent irás/az-az a 'mi Urunk Jesus Kristusnak ujj szövetsége/A' frantzia Nótáknak és Verseknek módjokra, magyar Versekre fordittattak és rendeltettek

Karoli Gaspár
Szentzi Molnár Albert
Altheer János (Ultrajektom) ,
Korabeli egészbőr kötés , 1.068 oldal
Méret: 19 cm x 12 cm

Ultrajektomban, 1794, Altheer János által, 8 p. + 736 p., [2] p. + 240 p., 92 p. + [4] p. + [1] t.: ill.

Három mű egy kötetben.

1. mű: Szent Biblia az-az Istennek O és Ujj Testomentumában foglaltatott egész Szent Iras. Magyar nyelvre fordíttatott Karoli Gaspar által. Mellyet e' formában leg-elöször Ki-nyomtatott P. F. 8 p. + 736 p. + [1] t.: ill.
2. mű: Ujj Testamentom az-az a' Mi Urunk Jesus Kristusnak Ujj Szövetsége. Magyar nyelvre fordítattott Karoli Gaspar által. Mellyet, e' formában leg-elöször Ki-nyomtatott P. F. [2] p. + 240 p.
3. mű: Szent David Kirallynak és profetanak száz ötven Soltari. A' Frantzia Nótáknak és Verseknek módjokra, Magyar Versekre fordittattak és rendeltettek Szentzi Molnar Albert által. Mellyeket E' Formában Leg-Elöször ki-nyomtattatott P. F. 92 p. + [4] p.

1 fekete-fehér díszcímlappal illusztrált kiadás.
Korabeli egészbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott díszítéssel ellátott, keretes címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, díszes, négybordás könyvgerinccel, kopott, színes, mintás, kissé sérült előzéklapokkal, néhol foltos, enyhén sérült, tollal és ceruzával készített jelölésekkel ellátott belívekkel, körbe színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A fordító, Károlyi Gáspár /Károli Gáspár, szül. Radics Gáspár/ (Nagykároly, 1529 kb. – Gönc, 1592. január 3.) író, műfordító. 1556-ban Wittenbergi és svájci tanulmányai befejeztével visszatért Magyarországra. 1559-től haláláig Göncön volt lelkipásztor. 1562-ben fejezte be a "Két Könyv" c. munkáját, ami a magyar reformáció történelemszemléletének első prózai összefoglalása. 1564-től a később püspökséggé szervezett északkeleti vidéket vezette esperesként. 1566-ban összehívta a gönci zsinatot, a tiszáninneni esperességek számára. 1572-ben újjáépíttette Gönc leégett templomát. A Biblia első teljes magyar nyelvű fordítását ő készítette el munkatársai segítségével. 1586-ban fogtak hozzá a munkához, a teljes mű, beleértve az apokrif bibliai könyveket is, 1590-ben került sajtó alá. Az első kiadás mindössze 7-800 példányban jelent meg. A teljes Biblia több mint 100 kiadást ért meg és az egyházi irodalom mellett a világi költészetre és szépprózára is évszázadokon át nagy hatást gyakorolt.

KEGYES OLVASO! Ez heted ízben nyomtattatott Sz. Bibliának ki-botsáttatásában minémü kegyes és nagy hasznú dolgok vitettettek végbe, illö hogy e' néhány tsikkelyeket méló tekintetbe végyed: I.... Tovább

KEGYES OLVASO! Ez heted ízben nyomtattatott Sz. Bibliának ki-botsáttatásában minémü kegyes és nagy hasznú dolgok vitettettek végbe, illö hogy e' néhány tsikkelyeket méló tekintetbe végyed: I. Midön ama' b. e. Férfiunak. T. T. TOTFALUSI KIS MIKLOS URamnak Amstelodámban végbe vitt ritka példájú forgolodása által nyomtattatott Magyar Bibliának mind az időnek sok formájú változása 's mind pedig szegény Nemzetünknek hova-tovább való szorultabb állapotja miatt annyira el-fogytanak vólna, hogy már tsak néholtaláltatnának és azokis igen drága árron, akkoron itt Hellándiában Tiszt. Tudós HIERONIMUS van ALPHEN URam ö Kegyelme a' Nemes és Szép Tudományokkal fénlö Ultrájectumi Academiának öregbik Theologus Professora, az iSten Házának mind ez helyben 's mind nagy tehetetlenségét, hogy nem tsak egyéb közönséges jó könyveknek; söt a' Sz. Bibliáknak is (mellyek mindenek legszükségesebbek) megszerzéséra a' maga erejéböl éppen elégtelen) meg szokott kegyessége szerint hozzánk való Atyai jó indulatjából azt tselekedre; hogy e Nemes Hazának kegyes s fö rendü Tagjait nyomorúságos állapotunknak hüséges Commendatiojával e' Sz. Bibliának ujjabb ki-nyomtatására szükséges alamisnálodásra annyira fel inditotta, hogy azoknak kegyes Patrociniumok által ezen Sz. Biblia még egyszer avagy-tsak annyira meg bövittetthetett, hogy ne kellsek mégis tovább tehetségünk felett való árrával szerzenünk. Vissza

Szent Biblia 1-736
Ujj Testamentom 1-240
Szent David Kiralynak és Profetanak szaz ötven soltari 1-92 Vissza
235

Kikiáltási ár:
50.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
710.000 Ft Licitek száma: 56