Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig

Móricz Zsigmond
Athenaeum Kiadása (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 281 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm

Budapest, 1930, Athenaeum (Athenaeum r.-t. könyvnyomdája, Bp.), 281 p.

Légy jó mindhalálig. Regény. Írta: Móricz Zsigmond.
Az 1930. májusában tartott Könyvnapra kiadott példány. A címlapon ceruzával beírt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta az Athenaeum r.-t. könyvnyomdája Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány színes feliratos, könyvnapi emblémával ellátott, foltos címfedéllel, feliratos, kissé sérült könyvgerinccel, körbevágatlan, néhol enyhén foltos belívekkel, feliratozatlan, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) író, újságíró, szerkesztő. A 20. századi magyar realista prózairodalom egyik legismertebb alakja. 1908-ban a "Nyugat"-ban megjelent Hét krajcár c. novellája azonnali hírnevet hozott számára. Ady Endrével kötött barátsága nagy hatással volt egész írói munkásságára. Realista prózája karakteres társadalmi mondanivalókat hordoz és mély emberismeretről és humánumról tesz tanúságot. A "Légy jó mindhalálig" c. regényét Móricz Zsigmond 1920-ban az Athenaeum Kiadónál jelentette meg. Főszereplője Nyilas Misi, a debreceni kollégium diákja. A regényt 1936-ban és 1960-ban is megfilmesítették. Kitűnő gyermekregényként tartják számon, pedig a szerző társadalmi regénynek szánta és a megbántott, félreértett és megkínzott jóság jelképét akarta Nyilas Misi történetével bemutatni. A mű kézirata a II. világháború idején sajnos elpusztult. A Petőfi Irodalmi Múzeum csak egy kézirattöredéket őriz belőle. Ez a mű a szerző legismertebb és legnépszerűbb regénye.
Egy kis érdekesség jelen kiadvánnyal kapcsolatban: "...Az idei könyvnap propaganda eszközeiül négy vezető kiadónk egészen kivételes áldozatkészséggel, tisztán a vásárló közönség megnyerésére, a közönségnek a szortimenter üzletébe való beédesgetése céljából s a könyvkereskedelem ezen napi biztos bevétele fokozásának érdekében, valósággal nemzeti ajándékképpen egy-egy standard kiadványát jelenteti meg. Szaktársaink biztosan kellően tudják értékelni, mit fog ezeken a napokon jelenteni az, hogy ezeket a műveket: Arany János, Toldi-trilogia (Franklin), Herczeg Ferenc, Pogányok (Singer és Wolfner), Móricz Zsigmond, Légy jó mindhalálig (Athenaeum) és Rákosi Viktor, Elnémult harangok (Révai), eddigi rendes bolti árak helyett ezeken a napokon sosem képzelt olcsón lehet a közönségnek beszereznie, kartársainknak pedig terjeszteniük. Kiadóink az önköltségen alul bocsátják ezeket a műveket, teljesen a rendes bolti áru példányokkal azonos kiállításban, kartársaink és a közönség rendelkezésére. A műveknek egyenként ord. ára 1 pengő, netto ára 75 fillér..." - (Corvina, 1930. március 27./53. évfolyam/17. szám).

Részlet: 1. FEJEZET amelyben egy kisdiák elveszíti a kalapját s emiatt késő télig hajadonfővel jár szegényke esőben, hóban, míg csak a közömbös világ is észre nem veszi a rendellenes állapotot.... Tovább

Részlet: 1. FEJEZET amelyben egy kisdiák elveszíti a kalapját s emiatt késő télig hajadonfővel jár szegényke esőben, hóban, míg csak a közömbös világ is észre nem veszi a rendellenes állapotot. A kollégium nagy, komor, négyszögű épület. Voltaképpen csak az első része komor, a Nagytemplom felőli ősi épület, a hátulsó három szakasz, amely úgy van építve, hogy az egész egy négyszögű udvart zár be, inkább sivár. De a kisdiáknak elől-hátul, mindenfelől rendkívül imponál s még bent a coetusban is állandóan valami templomi félelmet érez, amint behallatszik, hogy kopognak a kemény kis cipősarkak a sivatag folyosókon s hogy zúg be a százezernyi veréb csiripelése az udvaron álló ménkő-magas jegenyeakácok lombja közül. A kisdiák e percben a szoba közepén álló nagy asztal legutolsó, legszélső fiókját kihúzva, abban kotorász. Ennek a fióknak az első oldala zöldre van festve, mint maga az asztal. De az asztal felső lapja már erősen meg van kopva, a fiók azonban még mindig friss zöld s ez igen tetszik a kisdiáknak, csak azt sajnálja, hogy a fiók régi birtokosai a kulccsal már ezt is össze-vissza karmolászták. A fiókba szép rendetlenséggel volt belegyömöszölve egy rakás iskolai könyv és füzet. A kisdiák a Békési latin nyelvtanért nyúlt bele, mert mennie kell a füvészkertbe latint tanulni és pedig a gerundiumok s gerundiumok titkos fejezetét, azonban sietve odapillant a másik, kicsit nagyobb diákra, aki osztálytársa s Böszörményinek híják s szintén ott van a coetusban, a szobafőnök legszigorúbb tilalma dacára végigheverve az ágyán... Vissza
220

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
35.000 Ft Licitek száma: 26