Almásy László: Rommel seregénél Libyában (Tiltólistás kötet)

Almásy László
Gönci Gebhardt Tibor
Stádium Sajtóvállalat Rt. (Budapest)
Kiadói félvászon kötés , 207 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm

Budapest, [1943], Stádium Sajtóvállalat Rt. kiadása és nyomása, 207 p., ill.

Első kiadás. Rommel seregénél Libyában. Írta: Almásy László.
Gönci Gebhardt Tibor fekete-fehér rajzaival illusztrált, valamint szerzői előszóval és tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. A könyvet a Stádium Sajtóvállalat Rt. nyomtatta Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány illusztrációval ellátott címfedélen a kiadó feltüntetésével, feliratos, enyhén kopott könyvgerinccel, egyszínű térképvázlattal illusztrált, kiadói előzéklapokkal, két elszíneződött oldallal (128. és 134. p.), hiánytalan állapotban, kiadói borítófedél nélkül.
A kötet szerzője, Zsadányi és törökszentmiklósi Almásy László Ede (Borostyánkő, 1895. augusztus 22. – Salzburg, 1951. március 22.) utazó, Afrika-kutató, felfedező, a Magyar Cserkészszövetség nemzetközi biztosa, a 4. Cserkész Világdzsembori megszervezője, az elűzött IV. Károly magyar király visszatérési kísérletének aktív résztvevője. 1926-ban indult egy Steyr autóval Alexandriából, és a Nílus mentén egészen Kartúmig jutottak, majd átkeltek a Libiai- és a Núbiai-sivatagon. Első jelentős, világhírű felfedezése a Zarzura oázis megtalálása volt. 1940-ben a németek olyan segítséget akartak, aki jól ismeri a sivatagot. Almásyt találták a legmegfelelőbb embernek. Almásy tartalékos tisztként a Rommel által vezetett Afrikakorpshoz került, ahol elismert mélységi felderítőként szolgált. Az ő nevéhez fűződik a sikeres "Salaam hadművelet", amiért Vaskeresztet is kapott. A háború után letartóztatták, háborús és népellenes bűncselekményekkel vádolták, megkínozták és bebörtönözték. 1947-ben menekült el az országból, Ausztriában azonban súlyosan megbetegedett. Halálos ágyán értesült arról, hogy kinevezték az Egyiptomi Sivatagkutató Intézet igazgatójává. A híres magyar sivatagkutató és felfedező ebben a könyvében a líbiai sivatagban tett utazását és kutatásait tette közzé olvasmányos, izgalmas, kalandos stílusban a tőle megszokott adatokban gazdag földrajzi pontossággal és precizitással.
"Európai viszonylatban is egyik legismertebb libyai sivatagkuta­tó Almásy. Munkái a magyar kiadások mellett német, francia és angol nyelven jelentek meg már a háború előtt is. Most Rommel hadseregénél teljesített szolgálatot s naplójának nagyon érdekes töredékét adja ebben a páratlanul időszerű könyvé­ben. A sivatag feltáró és tér­képész. Almásy nem hadiese­ményekkel foglalkozik, - ez csak színező háttere írásának, - nem keresi a hatást borzal­mak leírásával, hanem az afri­kai katonák életét tárja elénk. Nagy tudása, helyiismerete, ki­fogástalan megfigyelőképessége, humora, mélységes emberi meg­értése és nagyvonalú íráskész­sége: mint egy tükörképet állítja elénk Rommelt és katonáit és Libya homoksivatagjait. Olyan, mint egy tökéletesre sikerűlt festmény. Gyönyörködni lehet benne, mert minden vonásában, minden sorában meg lehet ta­lálni a szépséget és értékeset. A háborús irodalomnak kétség­telenül új utakon haladó értéke ez a kötet, egészen különleges helyet foglal el..." - írta a műről a Kárpáti Magyar Hírlap c. folyóirat (1943. május/24. évfolyam/110. szám).

A háború előtt tizennégy évet töltöttem Afrikában. Ebből nyolc esztendő emléke a Libyai Sivatag feltárásához és térképezéséhez fűz.. Abban a z időben a Libyai Sivatag földünk egyik utolsó és... Tovább

A háború előtt tizennégy évet töltöttem Afrikában. Ebből nyolc esztendő emléke a Libyai Sivatag feltárásához és térképezéséhez fűz.. Abban a z időben a Libyai Sivatag földünk egyik utolsó és egyszersmind legnagyobb fehér foltja volt. Könnyű gépkocsikkal és kis repülőgéppel hatoltam be a közel 2,000.000 négyzetkilométernyi ismeretlen területre, amelyet a történelmi időkben én előttem ember szeme nem látott, ember lába nem taposott. A földabrosz vonalai közé a Libyai Sivatag térképének tetemes részét én rajzolhattam be... Vissza

Előszó5
Éjszakai hazatérés7
Légi utasok21
Lovagiasság41
Commandos53
Tripolistól - Bengáziig69
Nyelvismeret111
Húsvét vasárnapja131
Sivatagi járőr157
Utánpótlás179
022

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
170.000 Ft Licitek száma: 21