A Magyar Királyi Csendőrség Zsebkönyve. Tizenötödik évfolyam. 1901.
Néhány feliratos, fekete-fehér, egész oldalas portréval illusztrált, valamint éves naptárral, számos függelékkel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített hivatalos csendőrségi zsebkönyv. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Kiadói egészbőr díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott ilusztrációval ellátott és gazdagon díszített, keretes címfedéllel, feliratozatlan, enyhén kopott könyvgerinccel, mintázott, színes, kiadói előzéklapokkal, a hátlap felőli előzéklap belső oldalán ceruzás bejegyzéssel, a dombornyomott díszítéssel ellátott hátlapon a kötészet feltüntetésével, toll-, illetve ceruzatartó bőrfüllel, kissé megnyúlt elasztikus zárópánttal, hiánytalan állapotban.
A Magyar Királyi Csendőrség 1881. évi felállításával létrejött a mindenkori kormányzattól függő, egységes magyar közbiztonsági őrtestület. A szervezet teljes kiépítésére 1881-1888 között került sor. Közbiztonsági szolgálatuk és gazdászati ügyeik a belügyminiszternek, míg a fegyelmi és személyi ügyeik a honvédelmi miniszternek a hatáskörébe tartoztak. 1886-tól a csendőrség felett katonai elöljáróként a „csendőrség felügyelője” állt. 1899. január 1-én lépett életbe az új polgári bűnvádi perrendtartás. Ez nem minősítette a csendőrtiszteket rendőri közegeknek, így azok ezentúl nem vehettek részt közvetlenül a nyomozásokban. 1903-ban járásparancsnokságokat állítottak fel és munkájukat kiterjesztették bizonyos városok belterületére is. A csendőrlegénységi és altiszti kiképzésre 1909-ben megnyílt a Nagyváradi Csendőriskola. A világháború kitörését követően a csendőrség tevékenysége jelentősen bővült. A testület tagjainak egy része a haderőben teljesített tábori csendőri szolgálatot. Egy másik jelentős részüket a harcoló alakulatokhoz osztották be szakasz-, illetve századparancsnoki beosztásokban a honvédségben fellépő hiányok pótlására. Eközben a csendőrség személyi kiegészítése szünetelt, s közben olyan bűncselekmények „jelentek meg” amelyek a béke időszakában ismeretlenek voltak, mint pl. katonai behívás megtagadása, jelentős árdrágítás, egyre csökkenő élelmiszer és nyersanyagok forgalmával kapcsolatos eljárások, katonaszökevények és megszökött ellenséges foglyok általi fosztogatások, stb. Mindez növelte a számában jelentősen megcsappant csendőrség iránti igényt. A háború végére a csendőrség több mint 2000 fős létszámhiányát részben a népfelkelőkkel pótolták, akiket főleg a határvidéki szolgálatban alkalmaztak.
Naptár 1901. évre
(A feleséges uralkodóház. Névnapmutató tábla) 31
A magyar kir. és a magyar kir. horvát-szlavon csendőrség czím- és névtára 36
(Rangsorozati lajstromj. Jelvényes kitüntetéssel biró altisztek és csendőrök. Elhelyezés.)
Cs. kir. csendőrség 106
Csendőrség Boszniában és Herczegovinában 109
Történeti és statistikai adatok az 1900. évről:
(Visszapillantás az 1900-ik évre. Adatok az 1900-ik évről. összes állomány. Tisztikar. Legénység) 111
Kitüntetések:
Jelvényes kitüntetést nyertek 124
Hat kitüntetett altiszt életleirása és arczképe 137
A jutalmazási alapból jutalmat nyertek 152
Ministeri dicsérő okirattal ellátottak 159
Parancsnoksági dicsérő okirattal ellátottak 166
Nyilvánosan megdicsértek 175
Vegyes közlemények:
"Ember küzdj és bízva bízzál" 183
A nyomozásnál felmerülő és megodlandó kérdések, tekintettel a nyomozás irányára s a bűncselekmények minősülésére. (A testi sértés) 190
Tevékenységi kimutatás 198
Táblázat a nyugdijakról 208
Táblázat a végkielégítésekről 209
Kivonat a posta- és távirda-tarifákból 210
Függelék.
Országos 8katonai és polgári) czím- és névtár.
katonai czímtár:
Cs. és kir. kzös hadsereg 226
Cs. és kir. haditengerészet 246
M. kir. honvédség 247
Cs. kir. honvédség (Landwehr) 251
Polgári czímtár:
Cs. és kir. közös minsteriumok 253
M. kir. ministerelnökség 253
ő Felsége személye körüli m. kir. ministerium 253
Horv.-szlav.-dalm. ministerium 253
M. kir. beügyministerium 254
Törvényhatóságok: a) Megyék 256
b) Városok 267
M. kir. pénzügyministerium 269
Kereskedelemügyi m. kir. ministerium 269
Vallás- és közoktatásügyi m. kir. ministerium 269
M. kir. igazságügyministerium 269
(Biróságok. Ügyészségek. Orsz. fegyintézetek)
M. kir. honvédelmi ministerium 279
M. kir. állami számvevőszék 285
Horv.-szlav.-dalm. országos kormány 285
Horvát-Szlavonország közigazgatási beosztása 285