Új Idők kiadása(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 122 oldal
23 cm x 17 cm
[Budapest], 1949, Új Idők (Hungária Hírlapnyomda Rt., Bp.), 122 p. + [4] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Szegények rózsái. Versek. Írta: Kassák Lajos. Az előlapon a szerző, Kassák Lajos tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "S.-nak régi barátsággal Kassák Lajos". Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Hungária Hírlapnyoda Rt. Budapesten. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, színes és aranyozott feliratos, díszítéssel ellátott, fülszöveges, elszíneződött, kiadói borítófedélben. A borítófedelet a gerinc mentén a könyvhöz ragasztották. A kötet szerzője, Kassák Lajos (Érsekújvár, 1887. március 21. – Budapest, 1967. július 22.) író, költő, műfordító, képzőművész. A "Tett" főszerkesztője, a bécsi "Ma" munkatársa, a Tanácsköztársaság alatt az Írói Direktórium tagja, valamint avantgárd szellemű folyóiratok szerkesztője volt. Majd az "Új Idők" és az "Alkotás" szerkesztőjeként tevékenykedett és a "Libertas" Szabadkőműves Páholy tagja lett. Később az SZDP Művészeti Bizottságának elnöki tisztségét töltötte be. 1948 januárjától országgyűlési képviselő volt. Nyitott, demokratikus művészeteszményben hitt. Egy nemzetközi költői nyelv kialakítására törekedett, amit több művészeti irányból közelített meg (avantgárd, expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus, konstruktivizmus). Kassák Lajos a magyar avantgárd kitörölhetetlen, hatalmas, sokszínű alakja. Univerzális költészete és annak egyéni kifejezésmódja a magyar líra megújítóvá avatta a szerzőt.
Ez a kötet Kassák Lajos legújabb verseit foglalja magában. A szélesen hömpölygő sorokban a mai ember lírája szólal meg, azé az emberé, aki átélte a háború szenvedéseit, maga is előkészítője volt a felszabadulásnak és résztvesz az ország új arculatának megformálásában. nem érzelmes a hangja, de mélyén érezni a komor fájdalmat, ugyanúgy nem élesen ujjongó ez a hang, de kiérezni belőle a jövőbe vetett bizalmat s az alkotó szellem őszinte erőfeszítését. ha a szocialista realizmus esztétikai fogalmához gyakorlati példát keresünk, akkor meg kell állnunk Kassák költészetének formai tisztaságánál és mindig társadalmi vonatkozású mondanivalójánál.
Kassák túljutott az általánosságokon, nevükön tudja nevezni a dolgokat s egyformán mély beleérzéssel világítja meg előttünk a dolgozó munkást, a forradalmár bátorságát, a partizánok és partizánlányok szenvedéseit, küzdelmük hősi vállalását. A szegények rózsái olyan ajándék, amiben a költő egy nehéz és küzdelmes élet, egy alkot szellem legszebb termését adja át az olvasónak.
Leütési ár:
32.000 Ft
Licitek száma: 32