Kassák Lajos: Szegények rózsái (dedikált példány)

Kassák Lajos
Új Idők kiadása (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 122 oldal
Méret: 23 cm x 17 cm

[Budapest], 1949, Új Idők (Hungária Hírlapnyomda Rt., Bp.), 122 p. + [4] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Szegények rózsái. Versek. Írta: Kassák Lajos.
Az előlapon a szerző, Kassák Lajos tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "S.-nak régi barátsággal Kassák Lajos".
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Hungária Hírlapnyoda Rt. Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, színes és aranyozott feliratos, díszítéssel ellátott, fülszöveges, elszíneződött, kiadói borítófedélben. A borítófedelet a gerinc mentén a könyvhöz ragasztották.
A kötet szerzője, Kassák Lajos (Érsekújvár, 1887. március 21. – Budapest, 1967. július 22.) író, költő, műfordító, képzőművész. A "Tett" főszerkesztője, a bécsi "Ma" munkatársa, a Tanácsköztársaság alatt az Írói Direktórium tagja, valamint avantgárd szellemű folyóiratok szerkesztője volt. Majd az "Új Idők" és az "Alkotás" szerkesztőjeként tevékenykedett és a "Libertas" Szabadkőműves Páholy tagja lett. Később az SZDP Művészeti Bizottságának elnöki tisztségét töltötte be. 1948 januárjától országgyűlési képviselő volt. Nyitott, demokratikus művészeteszményben hitt. Egy nemzetközi költői nyelv kialakítására törekedett, amit több művészeti irányból közelített meg (avantgárd, expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus, konstruktivizmus). Kassák Lajos a magyar avantgárd kitörölhetetlen, hatalmas, sokszínű alakja. Univerzális költészete és annak egyéni kifejezésmódja a magyar líra megújítóvá avatta a szerzőt.

Ez a kötet Kassák Lajos legújabb verseit foglalja magában. A szélesen hömpölygő sorokban a mai ember lírája szólal meg, azé az emberé, aki átélte a háború szenvedéseit, maga is előkészítője volt a... Tovább

Ez a kötet Kassák Lajos legújabb verseit foglalja magában. A szélesen hömpölygő sorokban a mai ember lírája szólal meg, azé az emberé, aki átélte a háború szenvedéseit, maga is előkészítője volt a felszabadulásnak és résztvesz az ország új arculatának megformálásában. nem érzelmes a hangja, de mélyén érezni a komor fájdalmat, ugyanúgy nem élesen ujjongó ez a hang, de kiérezni belőle a jövőbe vetett bizalmat s az alkotó szellem őszinte erőfeszítését. ha a szocialista realizmus esztétikai fogalmához gyakorlati példát keresünk, akkor meg kell állnunk Kassák költészetének formai tisztaságánál és mindig társadalmi vonatkozású mondanivalójánál.
Kassák túljutott az általánosságokon, nevükön tudja nevezni a dolgokat s egyformán mély beleérzéssel világítja meg előttünk a dolgozó munkást, a forradalmár bátorságát, a partizánok és partizánlányok szenvedéseit, küzdelmük hősi vállalását. A szegények rózsái olyan ajándék, amiben a költő egy nehéz és küzdelmes élet, egy alkot szellem legszebb termését adja át az olvasónak. Vissza

Óda 1948. 7
Átfordult tábla 9
A kert varázslata 10
Tavaszi áradás 12
Mégegyszer 15
Apály és dagály 15
Váltóláz 16
Köszöntő 18
A tulsó partról 19
Napjaink margójára 21
Hollókkal üzenem 22
Hivogató 23
Partizánlányok 24
Virrasztó 25
Árnyékba került rózsák 27
Emléktábla 28
Remény és hüség 30
Régi cimbora 31
Emléked sodrában 32
Keresztuton 33
Felhős táj 34
Kiséretül 35
Mezitelen 26
Nyitott kapu 37
A háboru szele 39
Törvény 40
Légitámadás 41
A hős 42
Elkésett vigasz 43
Mérleg 44
Trombitaszó 45
Magunk dolgáról 46
Hajnali béke 47
A fehérre meszelt ház 49
Halleluja 51
Szerelem 54
Évforduló 56
Játék - tüz - dal 57
Vörös kakasom 58
Juliusi dal 59
A kagyló hangja 60
Négy sorok 62
Platánlevelek 63
Ketten a bárkán 64
Végtelen fonálon 65
Az alkony hullámai 66
Beérett fürtök 68
Vadrózsabokor 69
Még alszol 70
Egy korsó cserepei 71
Balaton 73
Részegitő Badacsony 74
Évszakok 75
A boldogság árnyalata 77
Mielőtt elalszunk 78
Lélekharag 79
Augusztusi vihar 80
Kutyám ugatása mögött 81
Fehéren fehér 82
Magas fal 83
Szüret 84
Tüz és viz 85
9-12 óra között 86
Széljárat 87
Nyári büntevés 88
Muló panasz 89
Szeptember 90
Nagy park hintákkal 91
A házőrző fohásza 92
Szalmavirág 93
Tavaszi hajnal 94
Házam népe 95
Ujévi levél 98
Egy szobrásznak 100
Festő barátaim között 102
Drága néném 104
Borus délután 105
Magány 106
Egy szemérmes koldus 107
Válasz 108
Kesergő 109
Kék-arany 110
Nyugtalanság 111
Falakra irom 112
A tegnap 113
Sötétben 114
Összefont idők 115
Elrongyolt szőttes 116
Munkások 1947-ben 117
Óbor 118
Szellő a virágzó rét felett 119
Hajnali tévelygés 120
Fogság után 121
Barátkozás a falummal 122 Vissza
174

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
32.000 Ft Licitek száma: 32