Móricz Zsigmond: Forr a bor (aláírt példány)

Móricz Zsigmond
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Budapest) ,
Kiadói egészvászon sorozatkötés , 287 oldal
Sorozatcím: Athenaeum 2 pengős regények
Kötetszám: 2
Méret: 18 cm x 11 cm
2022-10-23 20:00

Budapest, 1931, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája, Bp.), 287 p. + [1] p.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Forr a bor. Írta: Móricz Zsigmond.
A kötet címfedelének belső oldalára ragasztott, névre szóló, számjelzéssel ellátott (6017), enyhén foltos, kiadói Ex-libris cimkén a szerző, Móricz Zsigmond tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Az utolsó oldalon a szerző megjelent műveinek, korabeli, egész oldalas hirdetésével kiegészített kiadás. A könyvet az Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája nyomtatta Budapesten.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány ezüstözött feliratozású és a kiadó ezüstözött emblémájával ellátott címfedéllel, ezüstözött, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban.
Különálló mellékletként: egy kitöltetlen, kiadói levelezőlappal, melynek beküldése esetén katalógust és prospektusokat lehetett igényelni a kiadótól.
A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) író, újságíró, szerkesztő. A 20. századi realista prózairodalom legismertebb alakja. A "Debreceni Hírlap" segédszerkesztője, a kisújszállási gimnázium óraadó tanára, a kultuszminisztérium tisztviselője, a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa. Mikszáth Kálmán hívására "Az Újság" gyermekrovatának szerkesztője lett. A Kisfaludy Társaság megbízásából népdalgyűjtésbe kezdett, s 1903–1905 folyamán Szatmár falvait járva rengeteg dalt, köszöntőt, találós mesét, játékot gyűjtött. 1908-ban a "Nyugat"-ban megjelent "Hét krajcár" c. novellája azonnali hírnevet hozott a szerzőnek. Az első világháborúban haditudósító volt és élet közeli bemutatást adott a katonasorsról. A Tanácsköztársasághoz nagy reményeket fűzött, de a kommün diktatórikus módszereit látva kiábrándult belőle. Osvát Ernő halála után Babits Mihállyal közösen szerkesztette a "Nyugatot". A folyóiratot igyekezett a „nemzeti koncentráció” orgánumává tenni, megszervezte a Nyugat Barátok Körét, könyvsorozatot tervezett, járta az országot, erdélyi, felvidéki, vajdasági, amerikai magyar szerzők írásait közölte, felkarolta az autodidakta paraszttehetségeket. 1939-től a népi írók atyjaként, a Kelet Népe szerkesztője lett.

Részlet a könyvből: "A Fertő-diákkamara a Fertő-utcáról vette a nevét. A Fertő-utca pedig arról, hogy a város fertőjéig nyúlt. Ez a fertő egy mocsár volt a város kellős közepén. Rendes,... Tovább

Részlet a könyvből: "A Fertő-diákkamara a Fertő-utcáról vette a nevét. A Fertő-utca pedig arról, hogy a város fertőjéig nyúlt. Ez a fertő egy mocsár volt a város kellős közepén. Rendes, szabályszerű mocsár, náddal és kákával és szittyóval. Arra nagyon jó volt, hogy a természetrajztanár oda járjon botanizálni az ötödik osztályosokkal s arra is, hogy minden télen beleszakadjon egypár diák korcsolyázás közben. Arra is éppen alkalmas volt, hogy ebben az utcában engedélyezze a rendőrség azt a házat, amelyet vészes lidércfénnyel kellett közigazgatási okokból megjelölni, bizonyára azért, hogy a felsőbb diákok el tudják kerülni, ami elég nehéz volt, mert az iskola leghíresebb s legnépesebb kamarája éppen ebben az utcában volt s óhatatlan volt, hogy tévedésből, mikor éjfélkor hazafelé mentek, vagy együtt-tanulásból vagy együtt-lumpolásból, kaput ne tévesszenek. Az igazgató új seprű lévén, elhatározta, hogy seperni fog s megszünteti a Fertőt. Azzal kezdte, hogy a nyári városi közgyűlésen indítványozta, hogy tömjék be magát a pocsolyát, amely a várost a vasúti állomástól elválasztja..." Vissza

Első fejezet amelyben látni, hogy pezsdül meg a must. Az érettségiző nagydiákok élete. Az október hatodiki forradalom. A tanítás módja az elmúlt század utolsó esztendejében. Annak a generációnak zsendülése, amely a mai Magyarországot e szörnyű viharban tartja és élteti
Második fejezet amelyben lefolyik a nagy inkvizíció, amelynek célja a szörnyű bűnösök kiderítése s egyben az ifjúság ellenszegülő karakterének megtörése, mert hiszen ebben az időben az egész középiskolai oktatásnak legfőbb célja a hű és engedelmes állampolgárok nevelése
Harmadik fejezet amelyben feltűnik a diákélet szörnyűséges végkapuja, a sárkányok és veszedelmek tajtékozó örvénye, mely már közvetlen a nagy Életbe torkollik. A matúra
Negyedik fejezet amelyben érettségükről bizonyságot adnak a fiúk, mikor a matúra nehézségeit az élet szabályszerű módszerével tűntetik el
Ötödik fejezet amelyben a diák alakok belemosódnak a felnőttek közé, ahogy a tisztavízű patak a deltánál összekavarodik a sárga és sáros folyó vizével
146

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
136.100 Ft Licitek száma: 126