Képes Krónika I-II. (védődobozos, számozott példány) (Megjelent összesen 1000 bőrkötéses példányban)

Dercsényi Dezső
Csapodiné Gárdonyi Klára
Mezey László
Geréb László
Magyar Helikon (Budapest) ,
Kiadói exkluzív bőrkötés , 347 oldal
Nyelv: Magyar  Latin
Méret: 34 cm x 23 cm
2022-03-27 20:00

Budapest, 1964, Magyar Helikon Könyvkiadó (Kossuth Nyomda), 146 p., 201 p. + [4] p., ill.

Számozott, bibliofil, hasonmás kiadás. Képes Krónika I-II. (két külön kötetben).

I. Chronicon Pictum. / Képes krónika. (hasonmás kiadvány)
Ez a kötet az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött kódex teljes hasonmása.
Készült a Kossuth Nyomdában (munkaszám: 64.2745), műnyomó papíron, 4500 példányban. Ebből 1000 példány bőrkötésben, számozva.
II. Dercsényi Dezső: A Képes Krónika és kora. - Csapodiné Gárdonyi Klára: A Képes Krónika miniatúrái. - A krónika latin szövege. Sajtó alá rendezte Mezey László. - A krónika magyar szövege. Fordította: Geréb László.
Készült a Kossuth Nyomdában 120 grammos ofszet papíron Garamond betűkkel, 4500 példányban. Ebből 1000 példány bőrkötésben, számozva. Ez a könyv a 842. számú példány.
Ez a kötet a "Képes Krónika" hasonmás kiadásának kiegészítő, második része.

Tipográfia, borító- és kötésterv: Lengyel Lajos. Színes és fekete-fehér minőségi reprodukciókkal, szövegközti fekete-fehér, egész oldalas képanyaggal, számozott lábjegyzetekkel, a képek jegyzékével, jegyzetekkel, betűrendes névmutatóval kiegészített kiadás.
Kiadói exkluzív bőr- és félbőr kötésben lévő kötetek feliratozatlan, aranyozott, színezett középdísszel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, színezett, mintázott könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, eredeti néhol sérült, kiadói zsírpapíros borítófedélben, fekete színű, feliratos, színes illusztrációval ellátott, sérült, néhol hiányos, eredeti kiadói védődobozban.
Különálló mellékletként: eredeti, feliratos, kiadói könyvjelzővel.
"A Képes Krónika néven ismert Nagy Lajos kori magyar kódex fakszimile kiadá­sával és teljes szövegének közzétételével a Magyar Helikon könyvkiadó az elmúlt év végére pompás kétkötetes kiadvánnyal lepte meg a könyvgyűjtők és kutatók széles táborát. A magyar könyvkiadás eddig talán legszebb alkotása történészek, irodalomtörténészek, kultúrhistorikusok és művészettörténészek számára egyaránt nélkülözhe­tetlen kézikönyv. A teljes szövegkiadás s a miniatúrák reprodukálása a Krónikával kapcsolatos további kutatásokhoz széleskörű lehetőséget biztosít. A 142 miniatúra és iniciálé, továbbá a lapszéli díszítések bő gazdasága az Anjoukor világi művészetének legszebb emlékeit színhűen, azok teljes szépségében adja vissza. A Krónika második kötete a latin és magyar szövegkiadás mellett magában foglalja Dercsényi Dezső: A Képes Krónika és kora című tanulmányát, valamint Csapodiné Gárdonyi Klára leírásait a Képes Krónika miniatúráiról..." - írta a műről Lajta Edit (Művészet, 1965./6. évfolyam/6. szám).

A gazdagon illusztrált, pazar kiállítású latin nyelvű kódex teljes hasonmás kiadása mind művészetileg, mind tudományosan jelentős eseménye a magyar könyvkiadásnak. A kódex a Gesta Hungarorum néven... Tovább

A gazdagon illusztrált, pazar kiállítású latin nyelvű kódex teljes hasonmás kiadása mind művészetileg, mind tudományosan jelentős eseménye a magyar könyvkiadásnak. A kódex a Gesta Hungarorum néven ismert híres magyar nemzeti krónika legteljesebb ránk maradt szövegét tartalmazza. A magyar nép középkori története, a középkori mondavilág, különösen a királymondák sokszínű képe tárul elénk e XIV. századi krónika lapjairól. A szöveg a késő középkor szellemét tükrözi, de érzik már rajta a reneszánsz előszele is, anyagát szerzője történeti regényességgel, magyar ízzel, mintegy nemzeti költészetet művelve adja elő. A Képes Krónika nemcsak az irodalomnak és a történelemnek, de a XIV. századi magyar művészetnek is felbecsülhetetlen értéke. Az Anjou királyok idején az olaszos műveltségű királyi udvarban a humanizmus előfutáraként jelenik meg Magyarországon a világi műveltség, s vele együtt a világi művészet. Ennek a kornak egyik fennmaradt legjelentősebb alkotása a Képes Krónika, melynek a későbbi korok miniatúra-művészetében sem akad párja. A rendkívül gazdag képanyag Nagy Lajos korának udri műveltségét fejezi ki, mely szerves egységbe foglalja az Árpád kori franciás hagyományokat és az Olaszországból táplálkozó új reneszánsz törekvéseket. A miniatúrák festője valószínűleg olaszos műveltségű magyar, aki a különféle hatások mellett is önálló művészi alkotásokat hozott létre. Miként a Képes Krónika szövege, a miniatúrák is a magyar történelemben eseményeit ábrázolják. A művész a kor kifejező eszközeivel, de tőle telhetően reálisan igyekszik bemutatni az eseményeket, s ezzel nemegyszer a szövegnél is többet mond. Munkája nemcsak egyenrangú a korabeli külföldi művészi alkotásokkal, de sok tekintetben meg is előzi azokat.
A kiadvány e pompás kiállítású kódex teljes hasonmását, latin szövegét és magyar fordítását foglalja magába. Az első, a tulajdonképpeni fakszimile kötetben 142 többszínű, dúsan aranyozott kép és iniciálékép, 5 egyszerűbb iniciálé és 82 lapszéli díszítés található. A latin és magyar szöveget a történelmi és művészeti elemzést nyújtó tanulmányt, valamint a jegyzetanyagot és a képek magyarázatát a második kötet foglalja magába. Vissza

Dercsényi Dezső: A Képes Krónika és kora5
Csapodiné Gárdonyi Klára: A Képes Krónika miniatúrái45
A Krónika latin szövege (sajtó alá rendezte Mezey László)
A Krónika magyar szövege (fordította Geréb László)65
Jegyzetek (írta Mezey László)183
Névmutató193
195

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
50.655 Ft Licitek száma: 141