Budapest, 1919, Nyugat (Pallas Részvénytársaság Nyomdája, Bp.), [221]-379 p. + [1] p. + [3] t., ill.
Nyugat - Ady Emlékszám (XII. évfolyam. 1919. február 16 - március 1. 4-5. sz.). Főszerkesztő: Ignotus. Szerkesztő: Babits Mihály. Főmunkatársak: Ambrus Zoltán, Elek Artúr, Gellért Oszkár, Laczkó Géza, Móricz Zsigmond, Schöpflin Aladár.
Megjelenik minden hónap 1-én és 16-án. Szövegközti, fekete-fehér kéziratmásolatokkal és kottákkal, illetve három fekete-fehér képtáblával illusztrált, valamint korabeli reklámokkal kiegészített emlékkönyv. Nyomtatta a Pallas Részvénytársaság Nyomdája Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, tartalomjegyzékkel ellátott, illusztrált, foltos, néhol sérült címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, körbevágatlan, néhol sérült belívekkel, fekete-fehér korabeli hirdetésekkel ellátott, néhol sérült, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A Nyugat a 20. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata volt. 1908. január 1. és 1941. augusztus 1. között jelent meg Budapesten. Az első szám címlapjával ellentétben nem 1908. január 1-jén, hanem 1907 karácsonyán jelent meg. A folyóirat Babits Mihály halálával szűnt meg. A címlapján Beck Ö. Fülöp Mikes-emlékérme látható. Havonta két száma jelent meg, de voltak összevont lapszámok is. Nagy hatású lap volt, annak ellenére, hogy alacsony példányszámban jelent meg. Célja a magyar irodalom nyugati szintre emelése volt, így szembefordult a félfeudális ország epigonizmusba süllyedt irodalmával. A 19. század végi új stílusirányzatokat ugyanúgy segítette az érvényesülésben, mint a nyugati modern irodalom legfrissebb törekvéseit. Óriási ellenállásba ütközött a konzervatívok részéről, de neves képviselői meg tudták védeni a lapot, ami még az első világháborút is túlélte. A lap alapításáról Fenyő Miksa a következőket írta: „A Nyugat nem légüres térben jött létre, vagyis aki meg akarja írni történetét, az nem kezdheti azzal, hogy ekkor és ekkor összeült a Royal Kávéházban Osvát Ernő Fenyő Miksával és a második »fekete-pohárnál« – Osvátnál nyilván a harmadiknál, elhatározták, hogy folyóiratot alapítanak. Nem. A történetírónak messzebbre kell visszanyúlnia, s képet írni azokról a múlt század végén, a század elején megvolt politikai, kulturális és szociális viszonyokról, melyek determinálták a Nyugat létrejöttét, – még ha ez a kép nem is rajzolódott ki teljes világossággal a Nyugat alapítói előtt.” Az új lapnak megnyerték Osvát Ernőt, Ignotust, Schöpflin Aladárt, Fenyő Miksát, Ambrus Zoltánt és később Hatvany Lajost, akik már korábban is elismert szerkesztők, kritikusok, műértők voltak. Az anyagiakat Hatvany biztosította – nem utolsó sorban a Gyáriparosok Országos Szövetsége (GYOSZ) mecenatúrája révén.
"A Nyugat Ady emlékszáma megdöbbentően mélységgel mutatja be Adyt, a költőt, az embert, a gondolkodót." - fogalmaz a kötetről Nemeskürty István író, irodalomtörténész.
Halhatatlan Ady
Halhatatlan Ady
Ma huszonnyolcadika van, estefelé, - tegnap este tíz óra tájt itt a berni Bellevue halljában egy fiatal román költővel ültünk együtt, ki fordításokból és Goga Oktavián utján sokat ismer a magyar költészetből, sok jót tud rólunk s nagyra tartja azt a nagy művészetet, mit a kis magyar nemzet utolsónak tud fentartani a világ versköltészetében. Akik vele ültünk: egyikünk sem gyáva ember, ha arról van szó, hogy művészetbeli ítéletet mondjunk. Mégis, a megváltó szóhoz ő segített bennünket hozzá: az idegen, az ellenség. Vele állapítottuk meg, mertük megállapítani, hogy a számunkra nyelvértéssel hozzáférhető világon ma nyilván egy nagy versköltő él: Ady Endre.
Él? Élt. Lehet, hogy abban a percben halt meg, mikor e feltétlen bizonyos világirodalmi ítéletet előlegbe mertük adni róla. S élete már hónapok óta nem volt élet, s ma reggel a fájdalmas öröm zokogásával ejtettem le a telefonkagylót, mikor egy barátunktól megtudtam, hogy Ady Endrének csak e néhány héttel kellett túlélnie önmagát.