Ignotus/Babits Mihály: Nyugat 1919. február 16-március 1. XII. évfolyam 4-5. szám/Ady-emlékszám (Főszerkesztő: Ignotus, Szerkesztő: Babits Mihály)

XII. évfolyam 4-5. szám/Ady-emlékszám

Kodály Zoltán
Bartók Béla
Balázs Béla
Rédey Tivadar
Krúdy Gyula
Móricz Zsigmond
Nagy Endre
Kosztolányi Dezső
Ady Endre
Déry Tibor
Schöpflin Aladár
Csorba Géza
Tóth Árpád
Ignotus
Szini Gyula
Szép Ernő
Szabó Dezső
Szilágyi Géza
Laczkó Géza
Bíró Lajos
Rippl-Rónai József
Földi Mihály
Kabos Ede
Papp Viktor
Lengyel Menyhért
Bálint Aladár
Pintér Jenő
Dóczy Jenő
Elek Artúr
Boross László
Rozványi Vilmos
Mariry Ödön
Babits Mihály
Ambrus Zoltán
Ignotus
Elek Artúr
Gellért Oszkár
Laczkó Géza
Móricz Zsigmond
Schöpflin Aladár
Ady Endre
Nyugat Kiadás (Budapest) ,
Kiadói tűzött papírkötés , 155 oldal
Sorozatcím: Nyugat
Méret: 26 cm x 19 cm

Budapest, 1919, Nyugat (Pallas Részvénytársaság Nyomdája, Bp.), [221]-379 p. + [1] p. + [3] t., ill.

Nyugat - Ady Emlékszám (XII. évfolyam. 1919. február 16 - március 1. 4-5. sz.). Főszerkesztő: Ignotus. Szerkesztő: Babits Mihály. Főmunkatársak: Ambrus Zoltán, Elek Artúr, Gellért Oszkár, Laczkó Géza, Móricz Zsigmond, Schöpflin Aladár.
Megjelenik minden hónap 1-én és 16-án. Szövegközti, fekete-fehér kéziratmásolatokkal és kottákkal, illetve három fekete-fehér képtáblával illusztrált, valamint korabeli reklámokkal kiegészített emlékkönyv. Nyomtatta a Pallas Részvénytársaság Nyomdája Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, tartalomjegyzékkel ellátott, illusztrált, foltos, néhol sérült címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, körbevágatlan, néhol sérült belívekkel, fekete-fehér korabeli hirdetésekkel ellátott, néhol sérült, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A Nyugat a 20. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata volt. 1908. január 1. és 1941. augusztus 1. között jelent meg Budapesten. Az első szám címlapjával ellentétben nem 1908. január 1-jén, hanem 1907 karácsonyán jelent meg. A folyóirat Babits Mihály halálával szűnt meg. A címlapján Beck Ö. Fülöp Mikes-emlékérme látható. Havonta két száma jelent meg, de voltak összevont lapszámok is. Nagy hatású lap volt, annak ellenére, hogy alacsony példányszámban jelent meg. Célja a magyar irodalom nyugati szintre emelése volt, így szembefordult a félfeudális ország epigonizmusba süllyedt irodalmával. A 19. század végi új stílusirányzatokat ugyanúgy segítette az érvényesülésben, mint a nyugati modern irodalom legfrissebb törekvéseit. Óriási ellenállásba ütközött a konzervatívok részéről, de neves képviselői meg tudták védeni a lapot, ami még az első világháborút is túlélte. A lap alapításáról Fenyő Miksa a következőket írta: „A Nyugat nem légüres térben jött létre, vagyis aki meg akarja írni történetét, az nem kezdheti azzal, hogy ekkor és ekkor összeült a Royal Kávéházban Osvát Ernő Fenyő Miksával és a második »fekete-pohárnál« – Osvátnál nyilván a harmadiknál, elhatározták, hogy folyóiratot alapítanak. Nem. A történetírónak messzebbre kell visszanyúlnia, s képet írni azokról a múlt század végén, a század elején megvolt politikai, kulturális és szociális viszonyokról, melyek determinálták a Nyugat létrejöttét, – még ha ez a kép nem is rajzolódott ki teljes világossággal a Nyugat alapítói előtt.” Az új lapnak megnyerték Osvát Ernőt, Ignotust, Schöpflin Aladárt, Fenyő Miksát, Ambrus Zoltánt és később Hatvany Lajost, akik már korábban is elismert szerkesztők, kritikusok, műértők voltak. Az anyagiakat Hatvany biztosította – nem utolsó sorban a Gyáriparosok Országos Szövetsége (GYOSZ) mecenatúrája révén.
"A Nyugat Ady emlékszáma megdöbbentően mélységgel mutatja be Adyt, a költőt, az embert, a gondolkodót." - fogalmaz a kötetről Nemeskürty István író, irodalomtörténész.

Halhatatlan Ady Ma huszonnyolcadika van, estefelé, - tegnap este tíz óra tájt itt a berni Bellevue halljában egy fiatal román költővel ültünk együtt, ki fordításokból és Goga Oktavián utján sokat... Tovább

Halhatatlan Ady Ma huszonnyolcadika van, estefelé, - tegnap este tíz óra tájt itt a berni Bellevue halljában egy fiatal román költővel ültünk együtt, ki fordításokból és Goga Oktavián utján sokat ismer a magyar költészetből, sok jót tud rólunk s nagyra tartja azt a nagy művészetet, mit a kis magyar nemzet utolsónak tud fentartani a világ versköltészetében. Akik vele ültünk: egyikünk sem gyáva ember, ha arról van szó, hogy művészetbeli ítéletet mondjunk. Mégis, a megváltó szóhoz ő segített bennünket hozzá: az idegen, az ellenség. Vele állapítottuk meg, mertük megállapítani, hogy a számunkra nyelvértéssel hozzáférhető világon ma nyilván egy nagy versköltő él: Ady Endre. Él? Élt. Lehet, hogy abban a percben halt meg, mikor e feltétlen bizonyos világirodalmi ítéletet előlegbe mertük adni róla. S élete már hónapok óta nem volt élet, s ma reggel a fájdalmas öröm zokogásával ejtettem le a telefonkagylót, mikor egy barátunktól megtudtam, hogy Ady Endrének csak e néhány héttel kellett túlélnie önmagát. Vissza

Ignotus: Halhatatlan Ady
Ady Endre: Versek
Schöpflin Aladár: Ady Endre emléke
Dóczy Jenő: Ady művészetéről
Szabó Dezső: A két forradalmi költő
Laczkó Géza: Ady életének tanúlságai
Balázs Béla: Köszönjük
Kabos Ede: Ady Ende édesanyja
Elek Artúr: Ady Rómában
Nagy Endre: Ady-anekdóta
Kosztolányi Dezső: A huszonhét éves költő
Lengyel Menyhért: Ki látta őt?
Móricz Zsigmond: Ady Endre a ravatalon
Szilágyi Géza: Ady Endréről
Krúdy Gyula: Az önmagával verekedő költőről
Szini Gyula: Ady Endre
Szép Ernő: sorai
Rippl-Rónai József: levele
Boross László: Ady Endre és kora
Mariry Ödön: Halott vezér élők élén
Rozványi Vilmos: Búcsúzóra
Pintér Jenő: Az Ady-irodalom
Rédey Tivadar: Ady diákkori zsengéi Zilahon
Ady Endre: A műhelyben
Ady-levelek
Ady Endre: kézírása
Papp Viktor: Ady és a zene
Kodály Zoltán: "Ádám hol vagy?" (Kottamelléklet)
Bartók Béla: "Három őszi könnycsepp" (Kottamelléklet)
Bálint Aladár: Emlékezés
Déry Tibor: Az utolsó nemzeti költő
Bíró Lajos: A fiatal Ady Endre
Tóth Árpád: Ady költészetének viszonya elődeihez és a francia modernekhez
Schöpflin Aladár: A pirosruhás nő
Földi Mihály: Ady kézirata - A Zuboly-vers
Mellékletek
Csorba Géza: rajza: Ady Endre halotti lárvája
Ady Endre fényképe 1909-ből
Ady Endre fényképe 1917-ből
143

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
95.000 Ft Licitek száma: 207