Nagy Ignácz: Magyar titkok I-III. (Bevezetőt írta Mikszáth Kálmán.)
Nagy Ignácz
Franklin-Társulat Magy. Irod. Intézet és Könyvnyomda(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 1.098 oldal
20 cm x 14 cm
Budapest, 1908, Franklin-Társulat Magy. Irod. Intézet és Könyvnyomda (Franklin-Társulat Nyomdája), VIII p. + 334 p. + [1] p. + [9] t.: ill., 358 p. + [1] p. + [8] t.: ill., 370 p. + [1] p. + [8] t.: ill.
Magyar titkok I-III. (külön egységes kötetben). Regény. Írta: Nagy Ignácz. A szerző fekete-fehér portréjával és az eredeti kiadás huszonnégy fekete-fehér, feliratos képével illusztrált, valamint Mikszáth Kálmán Nagy Ignáczról írt rövid életrajzával, bevezetéssel, a képek jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. A címlapokon tulajdonosi bélyegzés, az I. kötet címfedelének belső oldalán nagy méretű, ragasztott címke, valamint a szerző portréjának hátoldalán ajándékozási bejegyzés látható. Kiadói egészvászon kötésben lévő kötetek aranyozott feliratos címfedéllel, aranyozott feliratos, gazdagon díszített, néhol kopott könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, néhol foltos belívekkel, hiánytalan állapotban. Az I. kötet egyik oldalán filctollal készített aláhúzás és jelölés (84. p.) található. A kötet szerzője, Nagy Ignác (Keszthely, 1810. október 7. – Pest, 1854. március 19.) író, újságíró, lapszerkesztő, a Kisfaludy Társaság és a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Számos korabeli lapnak volt a munkatársa, többek között a Jelenkornak, ahol 1940-ben indított egy új rovatot, ami irodalmunkban elsőként közölt híreket a fővárosi újdonságokról. Szerkesztője volt a Külföldi Regénytár és az Új Külföldi Regénytár c. sorozatoknak, valamint 1831-től a királyi kamara tisztviselőjeként tevékenykedett. Ezt követően pénzügyi fogalmazóként dolgozott, majd a Pesti Hírlap munkatársa lett. Később érdemeiért lapengedélyt kapott és megalapította a Hölgyfutárt. Számos szépirodalmi művet is írt (vers, regény, színdarab). A "Magyar titkok" Nagy Ignác legismertebb, romantikus szépprózai műve. Először 1844–1845 között Pesten jelent meg folytatásokban és szokatlanul nagy visszhangot kapott a korabeli sajtóban.
Részlet a kötetből:
Nagy Ignácz.
1810-1854
Részlet a kötetből:
Nagy Ignácz.
1810-1854
Magyar nemes volt ugyan, de német műveltségű, a mi nem csoda, mert gyermekkora a tizenkilenczedik század második tizedésre esik, mikor a magyar nyelv idehaza is hamupipőke volt. Még a nemes urak is csak a nemzetiségi vidékeken társalogtak magyarul a családban, hogy a cselédek ne értsék. Magyar falvakban ugyanebből az okból idegen nyelven beszéltek.
Nagy Ignácz is tudott magyarul, hiszen Keszthelyen született (1810-ben), hol atyja a Georgikont alapító különcz főurnak, Festetich György grófnak volt a tiszttartója; az iskoláit többé-kevésbé szintén magyar városokban: Gyöngyösön, Baján, Pécsett végezte. Majd Pestre ment a bölcsészetet hallgatni, miközben Klopstock, Schiller művein megmámorosodva, nagy titokban maga is német írónak készült. Tele volt már az asztal fiókja német versekkel, novellákkal és színdarabokkal, mikor a Kisfaludy Aurórája kezébe került. Csodálkozott. Hát ez mi? Hát magyar irodalom is van? S ezentúl mohó szomjjal kutatott fel mindent, a mit a magyar irodalom termelt. Bizony nem állt az Goethei és Schilleri magaslatokon, de érezte a roppant különbséget, hogy míg az egyik egy hatalmas művelt nemzetnek pusztán szellemi bokrétája, mely az egész világnak illatozik, addig a másik egyszerű faggyúgyertyácska, mely egy szegényes nemzet oltárán szűziesen, tiszta lánggal kezd gyulladozni.
Leütési ár:
30.000 Ft
Licitek száma: 17