A selmeczi M. K. Bányász- és Erdész- Akadémia évszázados fennállásának emlékkönyve

1770-1870

Faller Gusztáv
Joerges Ágoston (Selmecz) ,
Kiadói fűzött kemény papírkötés , 355 oldal
Méret: 27 cm x 19 cm

Selmecz, 1871, Joerges Ágoston (Holzhausen Adolf, Bécs), IV p. + 351 p., ill.

Első kiadás. A selmeczi M. K. Bányász- és Erdész- Akadémia évszázados fennállásának emlékkönyve 1770-1870.
Néhány fekete-fehér, szövegközti ábrával illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta Holzhausen Adolf Bécsben. A címlapon tollal és ceruzával beírt, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók.
Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány részben aranyozott feliratos, címerekkel, uralkodói portrékkal, díszkerettel és könyvdíszekkel gazdagon illusztrált, sarkalással megerősített címfedéllel és hátlappal, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, néhány helyen ceruzás jelölésekkel ellátott belívvel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A selmecbányai M. K. Bányász- és Erdész- Akadémia (Selmeci Akadémia) hazánk egyik legrégebbi bányászati–kohászati iskolája és műszaki felsőoktatási intézménye volt. Eredetileg 1735-ben alapították bányászati-kohászati tanintézetként, később átszervezték, és Mária Terézia uralkodása alatt, 1770-ben akadémiai rangra emelték. Ez volt az első állami alapítású tanintézet a Habsburg Birodalmon belül. Az akadémiát 1904-ben főiskolává nevezték át, működését azonban az első világháború után nem folytathatta Selmecbányán, ezért Sopronba telepítették át. Mai jogutódjai a Soproni- és a Miskolci Egyetem.

E sorok irója már két év előtt tett közzé egy értekezést a bányászati és kohászati évkönyve 17-ik kötetében "Történeti jegyzetek a selmeczi bányászati és erdészeti akadémiáról" czim alatt, mely... Tovább

E sorok irója már két év előtt tett közzé egy értekezést a bányászati és kohászati évkönyve 17-ik kötetében "Történeti jegyzetek a selmeczi bányászati és erdészeti akadémiáról" czim alatt, mely chronologikus rendben egész 1868-ig mindent magában foglal, a mi emlitésre méltót ez ügyben a helybeli irattárban találni lehetett. Csak később jutott szerzőnek tudomására, hogy a bécsi cs. és kir. pénzügyminiszteriumnál lovag Hauer Gyula pribrami bányász-akadémiai tanártól az összes akadémiai ügydaraboknak jegyzéke létezik, a melynek áttekintése valamint az illető ügydarabok ismételt és szorgos átvizsgálása nem csekély módositásokra és bővítésre adtak alkalmat a jelen kiadásban. Egyszersmind ki van egészitve az akadémia történetének vázlata és mellékelve mindazoknak névjegyzéke, kik az akadémia megnyitása óta az első évszázad végéig ezen intézeten tanultak. Vissza

A selmeczi bányász- és erdész-akadémiának története s jelen viszonyainak ismertetése. Faller Gusztáv, m. kir. bánya-tanácsos és akadémiai tanártól 1
A selmeczi m. kir. bányász- és erdész-akadémia rendszabályai 75
A bányász- és erdész-akadémia hallgatóinak jegyzéke, annak megnyitásától kezdve az első század végeig. Összeállította Faller Gusztáv 89
Kitünő bányászok életrajza, kik a selmeczi akadémiának tanitványai voltak.
Összegyüjté és szerkeszté Faller Gusztáv 231
Balás Pál 286
Berghoffer nándor 277
Taktakenyézi Drevenyák Xav. Ferencz 235
Lovag Ferro Feencz 263
Görgői és toporczi Görgey Guido György 278
Gränzenstein Gusztáv
Lovag hampe József Wenczel 265
Heyrovszky Károly 275
Hippmann Ferencz 276
Hocheder János Károly 272
Layer Mihály 267
Báró Leithner József 233
Leonhart László 282
Lill János 236
Lill József 238
Maier Alajos Frigyes 283
Marienseei lovag manz Vincze 281
Niederist József 279
Prybila András 238
Lovag Russegger József 269
Báró Schiller Ferencz 239
Stadler József 254
Svaiczer Gábor 255
A selmecz-bánai fémbányászat legérdekesebb és megtekintésre legméltóbb tárgyainak összefoglaló átnézete Faller Gusztáv-tól 289

009

Kikiáltási ár:
24.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
100.000 Ft Licitek száma: 36