Almásy László: Autóval Szudánba

Első autó-utazás a Nílus mentén, vadászatok angol-egyiptomi Szudánban

Almásy László
Cholnoky Jenő
Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) (Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés , 240 oldal
Sorozatcím: A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára
Méret: 22 cm x 16 cm
2023-01-22 20:00

Budapest, é. n., Lampel R. (Wodianer F. és Fiai) Könyvkiadóvállalat (Franklin-Társulat Nyomdája), 240 p. + [57] t.: ill.

A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Szerkeszti: Cholnoky Jenő.
Autóval Szudánban. Első autó-utazás a Nílus mentén. Vadászatok angol-egyiptomi Szudánban. Írta: Almásy László.
Dr. Cholnoky Jenő előszavával ellátott kötet. 83 szövegközti, fekete-fehér, feliratozott fényképpel illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel és a képek jegyzékével kiegészített kiadás. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott felirattal, színes, aranyozott, dekoratív mintázattal ellátott, kopott címfedéllel, aranyozott feliratos, díszes, néhol kopott könyvgerinccel, eredeti, színes kiadói előzéklapokkal, ceruzás jelölésekkel ellátott képjegyzékkel, hiánytalan állapotban.

Száz esztendővel ezelőtt Afrika belsejébe behatolni szinte képtelen vállalkozás volt. A térképen fehér foltok fedték az óriási kontinens belsejét s kevesebbet tudtunk róluk, mint amennyit az ókori... Tovább

Száz esztendővel ezelőtt Afrika belsejébe behatolni szinte képtelen vállalkozás volt. A térképen fehér foltok fedték az óriási kontinens belsejét s kevesebbet tudtunk róluk, mint amennyit az ókori görög-egyiptomi és római tudósok, vagy a középkorban az arab geográfusok tudtak. Néhány vakmerő utazó, köztük két magyar is: Magyar László és Teleki Samu gróf lassankint megismertették Afrika belsejét. De éppen Nachtigall, Schweinfurth, Barth, Livingstone, Stanley stb. veszedelmes és szenvedésteljes utazásai mutatták meg azt is, hogy a kontinens belseje rendkívül egyhangú, egyáltalában nem vetekedhetik Ázsiával s mégis olyan veszélyes minden utazás, hogy csak halálraszánt emberek vállalkozhattak nagyobb felfedező utakra. Részint a természet ilyen ellenséges, részint az ember. Rekkenő hőség, szárazság, másutt meg özönvízszerű esőzések, lélekölő sivatagok, puszták és szavannák, félelmetes vadállatok, gyilkos lázak állják útját az európai embernek. De még talán ezeknél is veszedelmesebb volt az afrikai ember, különösen Szudánban, a harcias hamita eredetű uralkodók országaiban. De éppen olyan veszélyes volt a belsőafrikai négerek világa is, mert ott az emberélet nagyon olcsó s az európaiakat mindenhol gyűlölték. A mult század végén az európai nagyhatalmak felosztották maguk közt Afrikát s versenyezve kezdték területeiket felkutatni s a bennszülötteket engedelmességre és békességre szorítani. Ma már Afrika túlnyomó nagy része pacifikálva van. A bennszülöttek utolsó, rettenetes lázadása az európaiak ellen, az úgynevezett mádizmus volt. Ennek kiirtása óta Afrikában csak kevés helyen veszélyesek a bennszülöttek. Ezért a kontinens belseje megnyílt az európaiak előtt s a behatolás mind könnyebb és gyorsabb lesz, a technikai eszközök fejlődésével. A francia Szaharán, Algéria és Tunisz felől már a vasút is benyomul, de azt mondhatnók, hogy állandó autózás tartja fönn az összeköttetést a guineai és szudáni néger gyarmatokkal. Ahol azelőtt csak hónapokig tartó, életveszélyes utazással lehetett keresztülvergődni, ott, a fehérlő csontokkal jelzett karavánútakon ma már néhány nap alatt játszva futnak keresztül a gépkocsik... Vissza

Előszó5
Bevezetés7
Útrakészen9
Afrika felé11
Alexandria-Kairó15
Kairó18
Egyiptomon keresztül24
Luxor-Sellal31
Az egyiptomi határig42
A Szudánban45
Kartum101
A Kék-Nílus országában110
Vadász-napló133
Vissza északnak277
Hazafelé235
010

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
68.000 Ft Licitek száma: 70