Nyugat(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 159 oldal
25 cm x 18 cm
Budapest, 1911, Nyugat (Világosság Könyvnyomda R.-T.), 159 p. + [11] t., ill. + 1 mell. (faximile)
Első kiadás. Rippl-Rónai József emlékezései. Írta: Rippl-Rónai József. 10 egész oldalas, fekete-fehér tusrajzzal, 11 fekete-fehér, reprodukciókat ábrázoló képtáblával és 1 hasonmás levéllel illusztrált, valamint "Miért irok" c. bevezetéssel kiegészített kiadás. Az egyik hasonmás levél hiányzik a kötetből. A címfedél belső oldalán egy egyszínű, névvel és illusztrációval ellátott Ex-libris címke látható. A könyvet a Világosság Könyvnyomda R.-T. nyomtatta Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, színes, virágmintás, kiadói előzéklapokkal. A címfedélen egy kézzel feliratozott, ragasztott címke maradványa található. A szerző, Rippl-Rónai József (Kaposvár, 1861. május 23. – Kaposvár, 1927. november 25.) festő- és grafikusművész. A posztimpresszionista és szecessziós törekvések legjobb magyarországi képviselőjeként tartják számon. Festészetére gazdag színvilág, stilizáló vonalak és dekorativitás jellemző. Az 1900-as évek elején finom pasztell technikájú képeket festett. Kialakított egy sajátos stílust, amit „kukoricásnak” nevezett, az olajfestéket vattaszerűen, foltonként hordta fel kartonpapírra. Ez a stílus leginkább a fauvizmushoz és a pointillizmushoz hasonlítható, benne tarka rikító színek is megjelentek.
Azért írok, mert beleugrattak. Néhány iróművész ugratott bele. Meglátták egy művészi dolgokról szóló tárcacikkemet s buzdítottak, írjam össze emlékeimet. Akárhogy irom, mindegy, az írás módja lényegtelen, de mégis talán legjobb, ha ugy irok, ahogy beszélgetni szoktam.
Jó, de aztán magukra vessenek.
Hiszen nem is tudhatom, mi az, ami életem folyásában s annak művészeti vonatkozásaiban a művészettel amúgy is kis számban foglalkozó embertársaimat érdekelheti. Sőt azt se tudom, van-e jogom emlékezéseket irni: nem vagyok se hadvezér, se vezetőpolitikus, se primadonna. És irni általában nem is szoktam, csak nagy ritkán kéredzkedik ki belőlem egy-egy újságcikk: az is aggaszt tehát, megüti-e írásom az olvashatóság nívóját. Hisz' amint nincs értelme és létjogosultsága az olyan piktúrának, amelyben jót vagy szépet senki sem talál: minek az olyan irás is, mely pemzlinyéllel irva, festőkről, művészetről ujat, jellemzőt, ismertetőt nem ad? Pedig én bizony éppenséggel nem ellenőriztem, hogy ismeretlen-e még mindaz, amit itt összejegyeztem. Ugy irok le mindent, ahogy épp eszembe jut. Nem szívesen, hisz' jobb festeni, mint irni. Magam sem szerettem soha az iró-festőket, s Vasari is bizonynyal okosabban cselekedett volna annak idején, ha végképp leteszi ecsetjét s festés helyett még több írásos adatot halmoz össze a régi olasz művészet jelentősebb képviselőiről: többet érnek az írásai, mint a képei. Nem állítom, hogy ecset és toll ugyanegy kézbe egyszerre nem fogható, de festő eddig csak olyankor szokott tollhoz nyúlni, ha gyenge pikturáját kellett vele erősítgetnie. Helytelenül, mert gyenge művészet nem érdemel irodalmi protekciót, aminthogy erős művészet nem szorul írott reklámra. Festő írjon a pemzlijével!
Leütési ár:
32.000 Ft
Licitek száma: 9