Témakörök



Lezárt aukciók


Bartha Miklós: Kazár földön

Szerző
Bartha Miklós
Ellenzék Könyvnyomda (Kolozsvár) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 328 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 21 cm x 13 cm
ISBN:
Aukció vége:
2022-07-24 20:00

Aukciós tétel adatai

Kolozsvár, 1901, Ellenzék Könyvnyomda, 328 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Kazár földön. Írta: Bartha Miklós.
Szerzői ajánlással és utóirattal kiegészített kötet. A könyvet az Ellenzék Könyvnyomda nyomtatta Kolozsvárott.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan könyvgerinccel, új előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. Az utolsó oldal elszíneződött.
A kötet szerzője, Bartha Miklós (Rugonfalva, 1848. november 14. – Budapest, 1905. október 19.) jogász, író, publicista, politikus, országgyűlési képviselő. A budapesti egyetemen szerzett jogi diplomát. 1872-től Udvarhelyszék első aljegyzője, majd 1873-ban megválasztották országgyűlési képviselőnek a Balközép Párt programjával. Alapító tagja volt a Negyvennyolcas Függetlenségi Pártnak, később egyik vezére lett a szabadelvű párti kormányoknak. 1880-ban megalapította az "Ellenzék" c. napilapot, melynek idővel főszerkesztője lett. Éles cikksorozatokban és szónoklatokban támadta a mindenkori kormánypolitikát. 1881-ben ismét országgyűlési képviselőnek választották. 1882 végén kísérletet tett egy Magyar Egylet létrehozására, ennek eredményeként jött létre az Erdélyrészi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE). 1890-ben a pártszakadáskor csatlakozott a szakadár Függetlenségi és 48-as (Ugron) Párthoz, s abban alelnök lett. Cikkeket írt a "Magyar Hírlap" és a "Magyarország" c. lapokba. Politikai szónoklatai és cikkei mellett színes útirajzokban számolt be Olaszországban, Franciaországban és a Kazár földön tett utazásainak élményeiről. Drámaírással is próbálkozott, A "Melanie", majd a "Feleség" c. drámáját a Kolozsvári Nemzeti Színház és a budapesti Vígszínház is bemutatta.

Előszó

A havas csodálatos vonzerőt gyakorol rám. Ugy tetszik, hogy a természet a havason érzi magát igazán otthon. Egyebütt meg kell őt lesni; de itt kitárja a maga indulatait őszintén. Ez a harag valódi... Tovább

Előszó

A havas csodálatos vonzerőt gyakorol rám. Ugy tetszik, hogy a természet a havason érzi magát igazán otthon. Egyebütt meg kell őt lesni; de itt kitárja a maga indulatait őszintén. Ez a harag valódi harag; ez a fenség nem komédia; ez a báj nem műszépség. Ásó, kapa, ekevas nem változtatták meg színét és alakját. Vasutak, csatornák és árkolások mértani vonalai nem nyugtalanítják a vadon ősi szabadságát. Minden ugy van, a miként az örök műhelyből kikerült s a miként azt megformálta a zivatar, a görgeteg, a jég, a napsugár, a villám. Mintha más volna ott az ember is. Régi szokásait, régi szerszámait, régi viseletét inkább megtartotta, mint mi. Erősebb a teste, szívósabb az élete, jobb a szeme, mint nekünk. Fejletlenebb állapotánál fogva közelebb áll a vadállathoz s erősebb hiténél fogva közelebb áll az Istenhez, mint mi. A történelmi átalakulások jóformán nyomtalanul siklanak el feje fölött, miként azok a felhők, melyek csak megpihennek a bérczek ormán s "néma borongással" tovább szállanak. Vissza
Tétel sorszám:
025

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
6.000 Ft Licitek száma: 0



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!