Sztanyiszlavszkij: A színész munkája

Egy színinövendék naplója

Sztanyiszlavszkij
Konsztantyin Szergejevics Sztanyiszlavszkij
Wéber Péter
Morcsányi Géza
Neumark Anna
Gondolat Könyvkiadó (Budapest) ,
Fűzött kemény papírkötés , 609 oldal
Méret: 24 cm x 18 cm
ISBN: 963-282-017-7
2022-03-27 20:00

A védőborító kopott, szakadozott. A lapélek foltosak.

A színész átváltozásának varázslatos művészete, a titok évszázadok óta egyként foglalkoztatja a közönséget és magukat a színházi embereket. Vajon igazán átéli a színész, amit játszik, vagy csak úgy... Tovább

A színész átváltozásának varázslatos művészete, a titok évszázadok óta egyként foglalkoztatja a közönséget és magukat a színházi embereket. Vajon igazán átéli a színész, amit játszik, vagy csak úgy tesz, mintha azonos volna a színpadi alakkal? Diderot válaszát a Színészparadoxonból ismerjük. Ám a figyelem a századfordulón a színpadi átélés, annak pszichológiai mozzanatai felé fordult. Sztanyiszlavszkij volt az, aki először foglalta rendszerbe - elméleti igénnyel is - a színészi átélés folyamatának lélektani alapjait: könyvét olvasva a néző és a szakember egyaránt a "titok" részesévé válik. De közben arra is rádöbben, hogy ez a "titok" voltaképpen rengeteg gyakorlást és önfegyelmet kívánó módszeres lépések sorozatát takarja - amely persze mit sem ér tehetség, elmélyültség, az igazság iránti fogékonyság, vállalkozó kedv, kíváncsiság és szeretet, hi és emberi tisztesség nélkül
Sztanyiszlavszkij egy színinövendék naplójának formájában írta meg művét, eleven párbeszédekben, mindenki számára érthető példákkal, élményt keltő próbaleírásokkal - de mindig elméletileg összefoglalva az általánosítható tanulságokat is. Munkája tehát egyszerre szakkönyv és érdekes "dokumentumregény" a század első évtizedeiből: "Egy színinövendék naplója."
A színész munkája - a nem túl bő színházelméleti szakirodalom klasszikus alkotása - az 50-es évek legelején jelent meg először magyarul. A mostani kiadáshoz új fordítás készült. Vissza

Az új magyar kiadás elé5
A színész felkészülése
Az átélés
A szerző előszava11
Bevezetés15
Dilettantizmus16
Színpadi művészet és színpadi iparosság27
A cselekvés. "Ha". "Adott körülmények"47
A képzelet69
A színpadi figyelem94
A lazítás127
Részek és feladatok142
Igazságérzék és hit159
Az érzelmi emlékezet200
A kapcsolat232
A reagálás (alkalmazkodás) és más elemek. A színész tulajdonságai, képességei és adottságai260
A lelki élet mozgatói274
A lelki mozgatók törekvésvonala284
A belső színpadi állapot293
A főfeladat. A főcselekvés293
A tudatalatti színész színpadi állapotában321
A színész felkészülése
A megformálás
A szovjet szerkesztők előszava349
Ismerkedés a megformálással355
A karakter358
A testi kifejezőkészség fejlesztése379
A plasztikus mozgás388
Beszéd és éneklés405
A színpadi beszéd426
A színészi perspektíva és a szerep perspektívája473
A tempó-ritmus480
Áttekintés526
Záró gondolatok554
Függelék564
A vizsgákról564
Vizsga a színpadi állapotból565
Etika és fegyelem573
Jegyzetek601
380

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
30.000 Ft Licitek száma: 39