Dugonics András: Etelka I-II.

Dugonics András
Füskúti Landerer Mihály' (Posony-Pest) ,
Korabeli bőrkötés , 878 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm

Posonyban és Pesten, 1791, Füskúti Landerer Mihály költségével és betöivel, [1] t. + [6] p. + 433 [!432] p.; [1] t. + 438 [!434] p. + [4] p., ill.

Etelka I-II. (egységes külön kötetekben) Írta: Dugonics András királyi oktató.
Másadik meg-jobbitott ki-adás. Rézmetszetű címképekkel és fejezetkezdő metszetekkel illusztrált kötetek. A második kötet végén jegyzetekkel ("A' jegyzeteknek mi-vólta annak rende zerént"). Mindkét kötet előlapján tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Korabeli bőrkötésben lévő példányok feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, gazdagon aranyozott díszítésű, bordázott könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, színezett lapélekkel. Az előlapok mindkét könyvben hiányosak, a címképet tartalmazó lapok szélei szintén mindkét könyvben sérültek és hiányosak. A második kötet lapjainak felső széle több helyen nedvességtől foltos. Az első kötet 316. és 377. oldalának számozása téves, utóbbi esetben a könyv további lapjai következetesen a hibás lapszámozást követik. A második kötet 29. és 60. oldalainak számozása téves, a könyv további lapjainak számozása mindkét esetben következetesen a hibás lapszámozást követi.
A kötet szerzője Dugonics András (1740–1818) piarista szerzetes, író, egyetemi tanár. Tanulmányai elvégzése után Erdélyben, majd Nyitrán, Nagyszombaton és Budán tanított. 1788-ban az akkor már egy évtizede Budára helyezett nagyszombati egyetem rektora lett. Fiatal korától érdeklődött a történelem, a mondavilág és a költészet iránt, ez nagyban meghatározta szépírói munkásságát is. Fő műve az 1788-ban megjelent Etelka című, történelmi tárgyú regénye, amely a korai magyar regényirodalom egyik kiemelkedő alkotása.

A mű az 1023-as tételszám alatt szerepel a Szüry-gyűjtemény katalógusában (Budapest : FSZEK, 1987, 80 p.).

E' Könyvemet Magyarúl írtam: mert ezzel csupánn a' Magyar szíveket legeltetni akartam. Nem-is hangzott vólnak idegen Nyelvben olly édesdeden, és olly hathatóssan ETELKA, egy igen ritka Magyar... Tovább

E' Könyvemet Magyarúl írtam: mert ezzel csupánn a' Magyar szíveket legeltetni akartam. Nem-is hangzott vólnak idegen Nyelvben olly édesdeden, és olly hathatóssan ETELKA, egy igen ritka Magyar Kis-aszszony. Vissza
093

Kikiáltási ár:
50.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
141.600 Ft Licitek száma: 76