Vas István: Római rablás (Solymos Péternek dedikált példány) (Illusztráció: Szántó Piroska)

Versek és rajzok

Vas István
Szántó Piroska
Magvető Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 122 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm
2022-10-23 20:00

Budapest, 1962, Magvető Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), 122 p. + [1] p., ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Római rablás. Versek és rajzok. Írta: Vas István.
Az előlapon a szerző, Vas István tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Solymos Péternek régi szeretettel és tisztelettel. 62. XII. 12. Vas István".
A dedikáció címzettje: Solymos Péter (Törökbecse, 1910. december 14. – Budapest, 2000. október 4.) Liszt Ferenc-díjas és Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjas magyar zongoraművész
A kötet egyszínű, egész oldalas, feliratozatlan illusztrációit Szántó Piroska készítette. A könyvet tervezte: Haas György. Részletes tartalomjegyzékkel ellátott verseskötet. Nyomtatta a Kossuth Nyomda Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, illusztrált hátlappal, színezett felső lapélekkel, hiánytalan, jó állapotban, kiadói celofán borítófedélben.
A szerző, Vas István (Budapest, 1910. szeptember 24. – Budapest, 1991. december 16.) költő, író, műfordító. A Markó utcai Berzsenyi Gimnáziumban érettségizett (1928). Még abban az évben Kassák Lajos lapja, a "Dokumentum" munkatársa lett, majd beiratkozott a bécsi Kereskedelmi Intézetbe. A "Független Szemle", a "Nyugat", a "Válasz" munkatársaként is tevékenykedett. Különböző budapesti cégeknél dolgozott, míg a numerus clausus miatt el nem bocsátották. 1944–1945-ben Ottlik Géza és Szántó Piroska bújtatta. A második világháború idején többször behívták munkaszolgálatra. 1946-ban a Révai Kiadó lektora lett. 1949–1953 között nem publikálhatott, ekkor műfordításaiból élt. 1951-ben feleségül vette Szántó Piroska festőművészt. Nyaralójuk, a legendás szentendrei kert utóbb az irodalmi élet fontos színtere lett. 1956–1971 között az Európa Könyvkiadó lektora volt.

Ez az út... Ez az út, ez az út csupa búcsuzás, Búcsuzunk, ég huga, tisztaság, Velence, Róma... delelő Ez a déli táj, ez az őszelő. Latin táj, érett fény hevít. Utam már innen a mélybe visz.... Tovább

Ez az út... Ez az út, ez az út csupa búcsuzás, Búcsuzunk, ég huga, tisztaság, Velence, Róma... delelő Ez a déli táj, ez az őszelő. Latin táj, érett fény hevít. Utam már innen a mélybe visz. Emlék lesz Róma, Velence is. Te voltál nekem a szerencse is. Látom az este ormait, Elzüllik tőlem a forma is. Arany ősz... ólom lesz a tél. Mily szép, hogy ide eljöttél. Alkonyi fény, sötét ciprus, Minden oly fájó-klasszikus. Őrizni hiába akarom. Rómában is legszebb a rom. Szökőkút, pineák, pálmafák. Búcsuzunk, ég huga, tisztaság. Vissza

Ez az út...9
Négy kőlovag10
Szent Márk12
Sóhajok hidja13
Tintoretto20
Velence22
Szent Márk tér24
Ima a Szent Péter templomban30
Katakombák31
Sixtusi kápolna32
Frascati34
Három császárszoba35
Forum Romanum42
Római rablás56
Banco di Santo Spirito60
Nicolaus Cusanius sirja61
Római pillanat63
Aquapendentei elégia66
Kesselring68
Terra di Siena71
Siena72
Bucsu a tengertől74
Eső és tramontána81
Római ars poetica88
Via Appia91
Etruszk szarkofág100
Földközi tenger104
Folytatás117
214

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
27.500 Ft Licitek száma: 63