Témakörök



Lezárt aukciók


Krúdy Gyula: N. N. - egy szerelem-gyermek regénye (Kárpáti Aurélnak dedikált példány)(A kötetről írt irodalomtörténeti tanulmány a leírásban olvasható)

Szerző
Krúdy Gyula
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Budapest) ,
Korabeli félvászonkötés , 134 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 18 cm x 12 cm
ISBN:
Aukció vége:
2022-05-29 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1922, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Athenaeum r.-t. könyvnyomdája, Budapest) 134 p. + [2]

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. N. N. - egy szerelem-gyermek regénye. Írta: Krúdy Gyula.

Az 1922 februárjában az Athenaeum kiadónál megjelent „regényke” szerzői műfaj-megjelölésű kötet nem tartozik Krúdy Gyula legismertebb kötetei közé, viszont valószínűleg – ennek ellenére – a legjobbak között van. Krúdy írói stílusának esszenciáját adja, a metaforizált nyelv, a múltbarévedő leírások, a nyugodt gordonkahang – mind más regényeknél sűrűbben jelenik meg itt.

            Könyvének jelen példánya dedikált, Krúdy jellegzetes tintaírásával és takarékos szóhasználatával. Ezt írta a megajándékozottnak:

 

Kárpáti Aurélnak, / emlékül: / Krúdy Gyula / 1922. február

 

Az író, Krúdy Gyula (1878–1933) és a címzett, Kárpáti Aurél (1884–1963) mindketten a Nyugat első generációjához tartoztak. Útjuk Budapesten találkozott: a nyíregyházi születésű regényíró és a ceglédi születésű kritikus 1908-tól A Hétben, a Nyugatban, az Életben stb. is együtt publikált. Kölcsönösen tisztelték egymást, és Krúdy nemcsak a kritikust, de az írót is látta Kárpátiban, aki szintén írt regényeket is.

Krúdy N. N. című regénye 1922 februárjában jelent meg, az első híradás róla egy február 11-én megjelent hirdetés, amely arról ad hírt, hogy kapható a könyv. És csak egy nappal később (!) már meg is jelent róla Kárpáti Aurél kritikája a Pesti Napló február 11-i számában: „Az első Krúdy-könyv – a Nyiri csend – felejthetetlen, búsongó, őszi hegedűk fájó zengését idéző hangulata száll felénk ebből a kicsiny, de szinte túlzsúfoltan gazdag regénykéből. Nyírségi pusztuló, magányos udvarházak fölött pirosló októbervégi alkonyatok, kéken harsanó nyári hajnalok és zúzmarás, ezüstfehér telek, keleti szőnyegek arabeszkjeiből hosszú, néma éjszakákon szövődő álmok, egybefolyva a múltból visszaálmodott valósággal, bánatos szerelmek lassan hervadó virágai, düledező kocsmák füstön átpirosló lámpafénye, csitri paraszt-szolgálók, névtelen vándorlegények és kemence zugában megbújó tücskök csodálatos meséi színesednek ki a fekete sorokból. Régi, elfelejtett duhaj urak kurjantásait halljuk, csendes magyar nóták remegését, cinkék és őszi szelek titokzatos beszédét a borzas sövényben, holdas éjfélkor elröppent sóhajait egy kis diákfiúnak, amíg szemünk mohón fut tovább a magától forduló lapokon s lelkünk megtelik nehéz, boldog, fájdalmas mámorral, amilyent csak a tokaji Kopasz aszú-fürtjeiből sajtolt aranynedv rejteget. Álom és valóság összeszövődik itt az író történetében is – amely méltó pendantja Turgenyev Első szerelmének –, minden szimbólummá mélyül, a halott dolgok átlelkesülnek s a mondatok költőisége könnyes muzsikában olvad fel. A színeknek, képeknek, hasonlatoknak és hangulatoknak túlhabzó kicsordulása, káprázatos, szüreti bősége, szinte Jókai fantáziájával vetekszik. Vagy tíz ősz panorámája vetődik elénk ugyanennyi fejezetből, és mind más, mindnek más színe, illata, hangulatai pompája és bánata van és hogy él mindegyikben minden: kő, út, léckerítés, állat, fű, bokor, patak, felhő, szél, ember… Őszi levelek bíboros esője záporozik N. N., a szerelem-gyermek kalandos életregénye fölött, arany-piros halk zenéjű zápor, amelynek andantéjára olyas odafeledkezetten hallgatunk, mint távoli cselló férfias zokogására. Szép, igaz, költői írás N. N. tücsökmesében elmondott története. Talán a legszebb Krúdy Gyula minden eddigi írása között.” (K. A. [Kárpáti Aurél]: Krúdy Gyula: N. N. (Egy szerelem-gyermek). PN, 1922. febr. 12. 7.)

Krúdy Gyula nem dedikált sokat, megjelent köteteinek száma szinte nagyobb, mint a tőle ismert dedikációk összessége. Megválogatta azokat, akiknek adott könyveiből: hozzá közelálló barátok, szerzőtársak, kritikusok, mecánások és hölgyek kaptak „emlékül” kézjeggyel ellátott tiszteletpéldányt a szerzőtől. Kárpáti Aurél is ezen kevesek közé tartozott.

A kötetből eddig mindössze egyetlen dedikált példány futott az utóbbi évtizedek árverésein.

A könyv az Athenaeum r.-t. könyvnyomdájában készült, Budapesten.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott
feliratozással ellátott könyvgerinccel, márványozott mintájú előzéklapokkal, tiszta belívekkel, megkímélt állapotban.

A tanulmány Bíró-Balogh Tamás - irodalomtörténész - munkája.

 

Előszó

Újhold volt, - farsangban - és N.N., ennek a történetnek ismeretlen hőse, azzal töltötte idejét, hogy a városon kívül, egy kocsmában üldögélt, amely a Fehér Farkashoz volt címezve. Sokan azt... Tovább

Előszó

Újhold volt, - farsangban - és N.N., ennek a történetnek ismeretlen hőse, azzal töltötte idejét, hogy a városon kívül, egy kocsmában üldögélt, amely a Fehér Farkashoz volt címezve. Sokan azt mondják, hogy elmult már a régi világ, midőn az emberek a kedvteléseiknek éltek. A kémények nem füstöltögnek oly őszinteséggel Magyarországon és a szívek befásultak. Ámde akármint újhódik a világ, - hiszen ez a természete, - mindig akadnak utasok, akik a vonatról lekéstek. Ezek a lemaradt pasasérok (akiknek egyike N. N. is) tovább hordják régi, molyette bundáikat és szinte sírból feltámadt hangulataikat. A borbéllyal ugyanazt beszélgetik beretválkozás közben és hajukat úgy fésültetik, mint harminc esztendő előtt. A nőkről megmaradt a véleményük, amelyet Vörösmarty úr könyveiből merítetttel. A barátság szent fogadalom és az élet célja: a temető... Bármikor találkozol velük, mindig egyforma a kedvük s mindig ugyanazt mondják. Sokáig viselnek egy kalapot. a nyakkendőjükben a tű örökös. Az órájuk sohasem áll meg, bár rendesen apjuktól örökölték. Legfeljebb a fejük hajlik közelebb a földhöz és hosszasabban ásítanak. Nem csodálkoznak sem a télen, sem a nyáron. A kék téli este hókertjeivel, mozdulatlan öreg fatörzseivel, a faágak között rejtezkedő fehér fészkekkel, újholdas árnyékaival, mindentudó hallgatagságával éppen úgy nem zavarja meg a kedvüket vagy bánatukat, mint a nyári éjszaka holdfénye, boszorkányossága. Drága, boldog, csendes emberek, akik egykedvűen veszik tudomásul, hogy az erdőn kopog a favágó fejszéje s messzire elhallatszik, valamint azt, ha meghalt egy barátjuk, vagy ismerősük. Jégszürkeségükben - az élet vége felé - azután oly nagy csendben kezdenek üldögélni, mintha arra spekulálnának, hogy a hall nem veszi őket észre. Mindennapi emberek, s mégis cosdálatosak, mert emberek. Ó, hányszor néztem őket! Vajjon miről gondolkozhatnak? Vissza
Tétel sorszám:
129

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
451.000 Ft Licitek száma: 32



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!