Témakörök



Lezárt aukciók


Rapaics Raymund: A magyar gyümölcs

Szerző
Rapaics Raymund
Királyi Magyar Természettudományi Társulat (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 350 oldal
Sorozatcím: A Királyi Magyar Természettudományi Társulat Természettudományi Könyvkiadóvállalata
Kötetszám: 117
Nyelv: Magyar 
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Aukció vége:
2022-11-20 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1940, Királyi Magyar Természettudományi Társulat (K.M. Egyetemi Nyomda, Bp.), 350 p. + [2] p. + XXXIV. t. (részben színes), ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

A Királyi Magyar Természettudományi Társulat Természettudományi Könyvkiadóvállalata. CXVII. (117.) kötet. XXIII. (1939-1940. évi) ciklus.
Első kiadás. A magyar gyümölcs. Írta: Rapaics Raymund.
Összesen 34 számozott, feliratos képtáblán 2 színes műmelléklettel, valamint 32 fekete-fehér képpel, továbbá 10 számozott, szövegközti, feliratos ábrával illusztrált, név- és tárgymutatóval, irodalom-, kép- és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a K. M. Egyetemi Nyomda Budapesten. A címlap hátoldalán tollal és ceruzával beírt számjelzésekkel és megjegyzéssel kiegészített régi tulajdonosi bélyegzések, a 337. oldalon további egy régi tulajdonosi bélyegzés látható.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, aranyozott feliratos, számjelzéssel ellátott, az alsó részén foltos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője Rapaics Raymund (1885–1954) botanikus, biológus, a kassai, a kolozsvári és a debreceni gazdasági akadémia növénytan tanára, az MTA levelező tagja. Kutatóként a növényföldrajz és a rendszertan mellett társulástannal (cönológia) foglalkozott, a terület egyik első magyar kutatója volt (Növények társadalma című könyve az első jelentős magyar társulástani munka). Tudományos ismeretterjesztő munkássága is számottevő, többek között publikált a kultúrnövények történetéről és a hazai biológia tudománytörténetéről is.
"[...] Rapaics könyvének nagyobb részét történeti adatok alkotják. A Magyarországon honos gyümölcsfajták vázolása, majd a Volga vidékén lakó előmagyarság életének és gyümölcsgazdálkodásának, valamint a római kultúra Pannoniára gyakorolt hatásának ismertetése után bemutatja, milyen volt a magyar középkori gyümölcsgazdálkodás, külön fejezetet szentelve az egyes korok gyümölcskultúráinak. De a legfontosabb és a legérdekesebb része ennek a könyvnek az, ahol a magyar gyümölcsök fajtaelemeinek származásával foglalkozik." (Botanikai Közlemények, 1941/1-2. sz., 90.)

Előszó

Részlet a könyvből: Gyümölcseink. Legtöbb ember csak a kirakatokból és az asztalról ismeri a gyümölcsöket, mert a fogyasztók közé tartozik. A gyümölcstermesztők azokat a növényeket - fákat,... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből: Gyümölcseink. Legtöbb ember csak a kirakatokból és az asztalról ismeri a gyümölcsöket, mert a fogyasztók közé tartozik. A gyümölcstermesztők azokat a növényeket - fákat, évelőket és egyéveseket - is jól ismerik, amelyek a gyümölcsöket termik. De a gyümölcstermesztők ismeretei főként gyakorlati irányúak, tárgyuk a gyümölcstermő növények gondozása, mert ez a gyümölcstermesztő feladata. A gyümölcstermő növényt - csemetéjét, palántáját vagy magját - a gyümölcstermesztő azonban szintén készen vásárolja a magkereskedésben vagy a faiskolában. Itt meg is szakad az az ismeretforrás, amely közönségesen a gyümölcsökről szerezhető. Ha még tovább akarjuk nyomozni a kérdést, el kell látogatnunk a gyümölcsfajták tenyésztőihez, a gyümölcsnemesítőkhöz. Tőlük azonban már nem sokat tudhatunk meg. Ez érthető, a gyümölcsnemesítő féltékenyen őrzi titkát. Éppen ezért itt már egyre inkább elméleti irányba kell fordulnia a kutatásnak. És ha még tovább nyomozunk, ha el akarunk jutni az ősforráshoz, a természethez, teljesen a tudományra kell bízzuk magunkat. Csak a tudomány felelhet meg azokra a kérdésekre, amelyekkel a gyümölcsismeret (pomológia) kezdődik. E kérdések közt a három első így hangzik: mi a gyümölcs? milyen növények termik gyümölcseinket? hol van a gyümölcstermő növények hazája? Vissza

Tartalom

Gyümölcseink1
A gyümölcstermesztés kezdetei23
A Volga vidékén43
Pannoniában48
A magyar gyümölcs a középkorban67
A quincunx és a balkáni út97
A Besztercei szilva123
A Kármán körte139
Déli gyümölcsök154
Az északiak164
A furmint és a kadarka174
Az első magyar faiskolai árjegyzék191
A történeti borvidékek218
A Hevesi dinnye235
Entz Ferenc243
Egy szenvedélyes fajtagyűjtő266
A szőlőtetű és a homok286
Négy csontár297
A kecskeméti szőlőbűvész314
Gyümölcstermesztési körzetek323
Vissza
Tétel sorszám:
304

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
150.000 Ft Licitek száma: 52



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!