Verbőczi István [Werbőczy István]: Magyar, és Erdély országnak törvény-könyve
Verbőczi István
(Kalotsa) ,
, Korabeli bőrkötés
, 593 oldal
17 cm x 11 cm
Kalotsán, 1773, k. n., 569 p. + [22] p.
Magyar, és Erdély országnak törvény-könyve. Verbőczi István-által iratott 1514 esztendőben. Most újolag ki-botsáttatott. Fekete-fehér könyvdíszekkel és iniciálékkal díszített, kötetvégi mutató táblával kiegészített kiadás. Az előzéklapon lesatírozott, tollal beírt régi tulajdonosi bejegyzés látható. Korabeli bőrkötésben lévő példány feliratozatlan, sérült címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott díszítésű, bordázott könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban. Jelen tétel a Werbőczy István (1458–1541) nádor, jogász, királyi személynök és ítélőmester által összeállított szokásjog-gyűjtemény, a Hármaskönyv (Tripartitum) címen ismert törvénykönyv egy XVII. századi magyar nyelvű kiadása. A könyvet Werbőczy a XVI. század elején, II. Ulászló király megbízásából gyűjtött össze. A korabeli Magyarország jogszabályainak és szokásjogainak ezen írásos összefoglalása latinul 1517-ben, magyarul először 1565-ban jelent meg. A gyűjtemény jogi fórumokon egészen 1848-ig használatban volt.
A' tekéntetes, és nemes magyar országnak három részre osztatott szokott törvény könyvére.
Az Elől-járó Beszédnek Sommája
A Tekéntetes, és Nemes Magyr országnak törvényit, és meg-rögzött szokásit, hogy jobb értelemmel megirhassam, emlékezetre-való egynéhány dolgokról, mellyek az én mostani irásomat illetik, rövid beszéddel akarok szóllani: Elsőben-is: az Igazságról. Másodszor pedig a' Törvényről, és annak Részeiről. Harmadszor: a' törvénynek Nemeiről, és hány féle légyen? Negyedszer: a' Szokásról, és annak tulajdonságáról, avagy módjáról. Ötödször és utólszor: a' jó Bírónak állapottyáról, és tisztiben való hivataljáról, és a' Törvényhez illendő dolgokról.
Leg első kérdésem is ez lévén, Hogy ha a' Bíró a' két Peresnek szavára, és feleletekre, és a' bizonyságokra tekéntvén: A vagy pedig lelki ismérete- szerént, a' bizonyságokra tekéntvén: A vagy pedig lelki ismérete-szerént, a' mint tudja és érti a' dolgot, tartozzék Törvényt tenni? Melly dologról rövideden szólván, Istennek segétségéből, a derék dologhoz kezdek, és Magyar Országnak tulajdon Törvényit, és meg-rögzött Szokásit, mellyekkel közönségesen a' Törvényen szoktunk élni (a' mint rólla meg-emlékezhetem, és elmémbe szedegethetem) rend-szerént meg-irván el-végezem.
Leütési ár:
250.000 Ft
Licitek száma: 108