Czövek István [Zschokke, Heinrich]: Somlyai Báthori István’ elebb erdélyi fejedelem’ azután lengyel király’ élete I-II.

Czövek István
Báthori István
, Korabeli varrott papírkötés , 205 oldal
Méret: 20 cm x 12 cm

Pesten, 1817, Trattner János Tamás betűivel 's költségeivel, 224 p. + [1] t.: ill.; 205 p. + [3] p. + [1] t.: ill.

Első magyar nyelvű kiadás. Somlyai Báthori István' elebb erdélyi fejedelem' azután lengyel király' élete mellyet hiteles kútfőből merített a hazai és külföldi történetírókkal egybevetett és az olvasásban gyönyörködő, két magyar hazafijainak, és leányainak hasznokra és javokra előadott és megírt Czövek István I-II. (két kötet egy könyvben)
A második kötet ezen cím alatt: Somlyai Báthori István lengyel király élete. Második darab. Báthori István lengyel király Erdélyből elútazik és azt odahagyja. Lengyel ország pedig magát néki alája adja.
Kötetenkénti címlapmetszetekkel (Joh. Jaresch sc.) illusztrált, a második kötet végén a lengyel királyok listájával kiegészített kiadás. A címfedél belső oldalán és az első kötet címlapján tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzések; ugyancsak az első kötet címlapján, valamint a második kötet egy lapoldalán régi tulajdonosi bélyegzések láthatók.
Korabeli varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, tollal feliratozott, ragasztott vignettát tartalmazó, az alsó részén sérült könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A Báthori István erdélyi fejedelem és lengyel király életét feldolgozó történeti munka egyik talán kevésbé ismert érdekessége a mű szerzőségével kapcsolatos. A Czövek István (1777–1828) író, ügyvéd, lelkipásztor által jegyzett mű ugyanis bár címében hivatkozik egy "hiteles kútfőre", azt azonban nem nevezi meg közelebbről, így könnyű elsiklani afölött, hogy Czövek Báthori-könyve valójában nem teljesen eredeti munka, hanem fordítás. Eredetije Heinrich Zschokke [Johann Heinrich Daniel Zschokke] (1771–1848) svájci német író Stephan Bathori, König von Polen: ein historisch-romantisches Gemählde in zwey Büchern [Báthori István, Lengyelország királya: egy történelmi-romantikus portré két könyvben] című regényes hangvételű történelmi életrajza, amely eredetileg 1796-ban jelent meg.
"Magyarországi ismertségét és elismertségét Zschokke többek között Báthory Istvánról készített első történeti munkájának is köszönheti, első magyar fordítása Czövek István tollából már 1817-ben napvilágot látott." – írta Zschokke életműve kapcsán Gyarmati Enikő történész (Klió, 2014/1, 98.).

Európának ábrázatja Minekelőtte ennek a nagy ember életének cselekedeteinek és történeteinek meg írásához fognánk, szükség elébb az egész Európában a 16-ik Századnak elején és közepe tájján. Ezen... Tovább

Európának ábrázatja Minekelőtte ennek a nagy ember életének cselekedeteinek és történeteinek meg írásához fognánk, szükség elébb az egész Európában a 16-ik Századnak elején és közepe tájján. Ezen rövid rajzolat, nagy világosságot fog nyújtani és elterjeszteni, a következendő történeteknek előadásában, és meg értésében. majd meglátjuk ebből, hogy a leg édesebb, mosolygó, kövér reménységei is a nagy Férjfiaknak a kík a Nemzetek bóldogsága és virágzása előmozdítására születtek, miképen pattannak és enyésznek el buborék módjára; majd meglátjuk miképen tünnek el füst és pára módjára sok nagy nemzetek, a mindeneket megemésztő halálnak "Légyetek porrá" kemény és változhatatlan parancsolatjára Ollyan Nemzetek, a kík sok századok alatt lassan lassan emelkedtek-fel a' rabságnak kemény vaslánczaiból, és a tudatlanságnak ' s bárdolatlanságnak sűrű setétségéből, a világosságnak, bizonyos polczára; onnan nagy hirtelenséggel ismét visz sza estek a durva vadságba 's tudatlanságba. Vissza
064

Kikiáltási ár:
50.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: