Thiele, v. J. C.: Das Königreich Ungarn I-VI. (Knauz Nándor könyvtárából)

Ein topographisch-historisch-statistisches Rundgemälde, das Ganze dieses Landes in mehr denn 12.400 Artikeln umfassend

J. C. v. Thiele
(Kassa) , , Korabeli félvászon kötés , 1.721 oldal
Méret: 20 cm x 12 cm

Kaschau [Kassa], 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, 1721 p. + [11] p. + [1] t. (kihajtható) (összesített oldalszám)

Első kiadás. Das Königreich Ungarn I-VI. Ein topographisch-historisch-statistisches Rundgemälde, das Ganze dieses Landes in mehr denn 12.400 Artikeln umfassend. Nach officiellen, von den löblichen Behörden eingesendeten Duten und andern authentischen Quellen bearbeitet und herausgegeben von J. C. v. Thiele, kais. russ. Rathe. / A Magyar Királyság I-VI. Az ország egészére kiterjedő topográfiai-történeti-statisztikai körkép több, mint 12.400 szócikkben. Szerkesztette és kiadta: J. C. v. Thiele. (egységes külön kötetekben)

I. Das Königreich Ungarn. Erster Band. Der Kreis diesseits der Donau. / A Magyar Királyság. Első kötet. A Dunán inneni kerület.
Kaschau, 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, [2] p. + 288 p. + [1] t.
Címlapképen egy kihajtható, fekete-fehér, a Szepes vármegyei Lomnic falut és a Magas-Tátra nevezetes csúcsait ábrázoló kőnyomatos látképpel (Ansicht der Karpaten. Gesehen am Eingange des Dorfes Lomnitz in der Zipser Gespannschaft. Pinxit S. Miller, Litogr. bey J. Trentsensky [Trentsenszky József] in Wien).
II. Das Königreich Ungarn. Zweiter Band. Der Kreis jenseits der Donau. / A Magyar Királyság. Második kötet. A dunántúli kerület.
Kaschau, 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, [2] p. + 347 p.
III. Das Königreich Ungarn. Dritter Band. Der Kreis diesseits der Theiss. / A Magyar Királyság. Harmadik kötet. A Tiszán inneni kerület.
Kaschau, 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, [2] p. + 284 p.
IV. Das Königreich Ungarn. Vierter Band. Der Kreis jenseits der Theiss. / A Magyar Királyság. Negyedik kötet. A tiszántúli kerület.
Kaschau, 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, [2] p. + 240 p.
V. Das Königreich Ungarn. Fünfter Band. / A Magyar Királyság. Ötödik kötet.
Kaschau, 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, 194 p.
VI. Das Königreich Ungarn. Sechster Band. / A Magyar Királyság. Hatodik kötet.
Kaschau, 1833, Gedruckt auf Kosten der v. Thiele'schen Erben, [3] p + 368 p.
Hibajegyzékkel, a helységnevek és a rövidítések listájával, továbbá a kiadó örököseinek utószavával kiegészített kötet.

Német nyelvű kötetek. A könyvek címlapján, valamint az első, második, harmadik, negyedik és ötödik kötet utolsó és a hatodik kötet utolsó előtti oldalán Knauz Nándor tulajdonosi bélyegzése – az ötödik kötet címlapja esetén beragasztott tulajdonosi címkéje – látható. Az első és az ötödik kötet előlapján, továbbá az összes többi kötet címlapján ceruzás számjelzés is szerepel.
A kötetek egykori tulajdonosa Knauz Nándor (Óbuda, 1831. október 12. – Pozsony, 1898. április 26.) történész, római katolikus pap, esztergomi érseki levéltárnok, az MTA tagja. 1871-ben esztergomi kanonokká, 1878-ban apáttá, 1890-ben címzetes püspökké nevezték ki. Az 1860-as években a Magyar Tudományos Értekező és a Magyar Sion szerkesztője volt. 1894-ben az ő kezdeményezésére alakult meg Esztergom-vidéki Régészeti és Történelmi Társulat.

Korabeli félvászon kötésben lévő példányok feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. Az első kötet 17. oldalának számozása téves.

A Das Königreich Ungarn jelen tételként szereplő, teljes és hiánytalan kötetsora nem csupán tartalmi vagy formai szempontból vonja magára a figyelmet, hanem egykori tulajdonosa vonatkozásában is. Knauz Nándor ugyanis szenvedélyes gyűjtőként egy több ezer kötetes, értékes könyvtárat hagyott hátra, amelynek sorsáról pontos kitételekkel végrendelkezett is. Ennek értelmében gyűjteményét egyben kívánta a köz számára nyilvános tulajdonná tenni, ugyanakkor 1898-ban bekövetkezett halála után az örökösök annak tetemes részét mégis eladták Dobrowsky Ágost könyvkereskedőnek és antikváriusnak, akinek 1899-es aukciós katalógusában már fel is bukkantak Knauz könyvtárának darabjai. A XV. és XIX. század közötti kiadványokat (köztük több ősnyomtatványt) tartalmazó, felbecsülhetetlen értékű Knauz-hagyaték ezután szétszóródott. Jelen példány ennek a különös sorsú könyvtárnak egy darabja.
(A Knauz-hagyatékról bővebben lásd pl.: Magyar Könyvszemle, 1899/4. sz., 409-410. és 1981/1-2. sz., 190-191.)

395

Kikiáltási ár:
80.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
161.500 Ft Licitek száma: 19