Kúnos Ignác, Dr.: Nipponföldi mondavilág

Monogatari

Dr. Kúnos Ignác
Toyama Koichi
Béta Irodalmi Részvénytársaság (Budapest)
Kiadói keménypapír kötés , 246 oldal
Méret: 18 cm x 13 cm

Budapest, [1924], Béta Irodalmi Részvénytársaság kiadása, (Fővárosi Nyomda Rt., Bp.), 246 p. + [2] p.; ill.

Első kiadás. Nipponföldi mondavilág. Monogatari. Toyama Koichi elmondása után írta Dr. Kúnos Ignác.
Szerzői előszóval ellátott, szövegközti, fekete-fehér, feliratos, eredeti japán rajzokkal illusztrált, részletes tartalom-mutatóval és egész oldalas, keretes, kiadói könyvhirdetésekkel kiegészített kiadás.
Kiadói keménypapír kötésben lévő példány feliratozott színes, alakos-ábrás rajzillusztrációval díszített címfedéllel, új, feliratozatlan könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, új előzéklappal, fekete-fehér, alakos-ábrás rajzillusztrációval illusztrált hátlappal, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet a japán mondavilág érdekes, tanulságos elbeszéléseinek válogatott gyűjteménye a keleti gondolatvilághoz alkalmazkodó, színvonalas tolmácsolásban.
Kúnos Ignác /1881-ig Lusztig Ignác/ (Hajdúsámson, 1860. szeptember 22. – Budapest, 1945. január 12.) magyar nyelvész, turkológus, folklorista, MTA tag. Addig egyedülálló terjedelmű és úttörő jellegű török népköltészeti gyűjtéseinek – és legfőképp a török népmesekincs feltárásának – köszönhetően korának európai szinten legelismertebb turkológusai közé tartozott, elévülhetetlen érdeme a török népköltészeti alkotások bevonása az európai szövegfolklorisztikai kutatásokba. Számottevő eredményeket ért el a török nyelvészet és dialektológia területén, fél évszázadon keresztül volt a budapesti tudományegyetem török filológia tanára.

Valamikor réges-régen, ezer évnél is régebben, élt egy nagy bölcs Nippon földjén. Takakuni volt a neve, dajnagon (udvari ember) volt a tisztsége. Törvényt hozott, ítéletet, ítélkezett élők felett;... Tovább

Valamikor réges-régen, ezer évnél is régebben, élt egy nagy bölcs Nippon földjén. Takakuni volt a neve, dajnagon (udvari ember) volt a tisztsége. Törvényt hozott, ítéletet, ítélkezett élők felett; bölcs urának parancsára, a nagy sogun (fejedelem) kívántára. Élemedett korában volt már, amikor pihenőre tért és Udzsiba vonult vissza, cseresznyevirágos, szilvafa árnyékos, hűvös kies nyaralójába. Évek fáradalmait ott pihente ki, bölcs elmélkedésekbe hajtván a hosszú évek gondjaitól átbarázdált arcát. Udzsi bölcse lett a neve, messze terjedt híressége. Vissza

Előszó3
A világ keletkezése7
Tari-tuppos kicsiny kígyó11
Kígyó-templom. Száz-rák templom19
Szamuráj a láthatatlan24
Rajko vitéz (képpel)30
Szívből jövő imádságok37
Három sárga kis könyvecske44
A tíz kis tengeri csiga48
A teknősbéka és a mostoha (képpel)53
Más a teste, más a lelke59
Alsó világ palotája65
Rőt tehénke70
Vízi szellem74
Ivasima és az ördög-legények78
Az útszéli szellem83
A sárkány és a bonc88
Láng isten-fi, Parázs isten-fi (képpel)93
A róka-kísértet99
Híd ördöge105
A majomszellem és a vadász111
Az öregasszony és a dájmió116
A sárkány és a hegyi szellem122
A bonc és az özvegy (képpel)127
A csodatevő remete133
Az egyszeri holló137
A fehér róka és a szamuráj143
A nyolcfejű sárkány154
A kígyósziget159
Házasodik az egér165
Az ördögök kapuja169
Dörgő isten175
A két majom-lélek (képpel)189
Az elvarázsolt kereskedő184
Megölt ember koponyája189
Patkány-macska háborúság194
A szamuráj porcellánja201
Az útszéli boszorkány205
Szarvasgim az édesanyja210
Boncok kínzó kamarája214
Sólymos vadász álmot látott218
Tündérország kalapácsa224
Tükör-tóban vízi sellő229
Taro és Dzsiro232
A hídpénz237
Alkonyodik239
230

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
110.000 Ft Licitek száma: 38