Király Pál: Dacia provincia Augusti I-II.

Király Pál
Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája (Nagy-becskerek) ,
Korabeli félbőr kötés , 1.073 oldal
Sorozatcím: Történeti nép- és földrajzi könyvtár
Kötetszám: 47-48
Méret: 23 cm x 16 cm

Nagybecskerek, 1893-1894, Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája, X p. + 436 p. + [3] t., ill. + 3 térk., VI p. + 624 p. + [4] t., ill.

Első kiadás. Történeti Nép- és Földrajzi Könyvtár. No.: XLVII-XLVIII. kötet. Kiadja: Szabó Ferencz n.-eleméri plébános.
Dacia Provincia Augusti. I-II. (egységes külön kötetekben). Írta: Király Pál.

I. kötet: Szövegközti, fekete-fehér képekkel, három fekete-fehér képtáblával és három térképpel (ebből egy színes és kihajtható) illusztrált kiadás. Nagybecskerek, 1893, X p. + 436 p. + [3] t., ill. + 3 térk.
II. kötet: Szövegközti, fekete-fehér képekkel, három színes és egy fekete-fehér képtáblával illusztrált kiadás. Nagybecskerek, 1894, VI p. + 624 p. + [4] t., ill.

Előszóval, függelékkel, néhány magyar, latin, német, görög nyelvű lábjegyzettel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Nyomattak Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdájában Nagybecskereken.
Korabeli félbőr kötésben lévő kötetek feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, dombornyomott díszítéssel ellátott, álbordás könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
Király Pál (1853-1927) archeológus. 1877-től a dévai főiskola tanáraként dolgozott, majd 1892-ben a fehértemplomi állami főgimnázium igazgatója lett. Tanulmányozta a Mithras-templom anyagát, melyet 1882-1883-ban fedezetek fel. Számos értekezés köthető a nevéhez Dácia és Erdély történetével kapcsolatban, valamint történeti tankönyveket is írt.
"...A nagy mű tizenhat éven át folytatott szorgalmas kutatásnak és beható tanulmánynak eredménye, mely a római Dácia történetét minden oldalról megvilágítja..." - írta a műről a Hadtörténelmi Közlemények (1895. évfolyam/8. kötet).

Tudományos egyesületeink hazánk ó-kori történetének kutatását majdnem egészen kihagyván programmjukból, a római hódításról alig vannak számbavehető monographiáink, pedig Pannonia majdnem öt... Tovább

Tudományos egyesületeink hazánk ó-kori történetének kutatását majdnem egészen kihagyván programmjukból, a római hódításról alig vannak számbavehető monographiáink, pedig Pannonia majdnem öt századon át volt az imperiumnak fontos kiegészítő része, sőt alkalom adtával döntő befolyást gyakorolt az egész világ sorsára. A Délkeleti Felföldet magában foglalt Daciának nem jutott ugyan ily nagy szerep, de a római szellem, akarat és tetterő, itt is nagyokat producált: polgárosult életet teremtett és hatalmát fönn tudta tartani ezer és ezer veszély közöt másfél századon át, s ha a későbbi nemzedékek lelkére, faji jellegére nem ütött is kitörölhetetlen bélyeget, emlékeit mégis elhinté mindenfelé, s az erdélyi részeknek alig van egyetlen, némi földrajzi jelentőséggel biró területe, hol sűrűn nem találnók reliquiáit. Szinte érthetetlen tehát, hogy miért vannak oly kevesen kik érdeklődnek a római sasoknak bérczes keletünkön rakott fészke iránt. A külföldnek kell megelőznie bennünket ezen a téren is. pannonia és Dacia föliratos emlékeit a berlini akademia aegise alatt adta ki Mommsen a Corpus Inscriptionum Latinarum III-ik kötetében, még 1873-ban, s megújult nemzeti önállóságunk huszonötödik évében ismét idegen kézből vettük a hazai munkások gyűjtésének eredményeit a Corpus supplementumaként. Sajnos, hogy nem találjuk meg benne, Mommsen szellemének magas röptét, mély belátását. És hogy beteljék a pohát, nemsokára napvilágot fog látni Dacia Corpusa, a bukuresti földrajzi társaság kiadásában. Előhirnöke Victor russu "Dacia Porolisense"-je már megjelent. Vissza

I. kötet
I. Földrajzi adalékok 1
II. A Peutinger tábla 13
III. Priscus Rhetor, Jornandes és a ravennai Névtelen adatai 20
IV. Dacia hegységei és folyói 26
V. Dacia helyrajza 28
VI. Az agathyrsok 35
VII. Adalékok a dákok és törzsrokonaik történetéhez Dacia meghóditásáig 43
VIII. Dacia meghóditása 76
IX. Trajan foruma és oszlopa 104
X. Trajan oszlopának néprajzi és történeti adalékai 177
a) Néprajzi adatok 177
b) Történeti adatok 18
XI. A dákok 201
XII. A dákok hadügye 229
XIII. A tartomány szervezése 263
XIV. A tartomány története a markomann háborúkig 266
XV. A markomann háborúk 269
a) a birodalom éjszakkeleti provinciái 271
b) az éjszaknyugoti háború 290
c) a keleti háború 306
d) a dunamelléki harczok s az általános béke 312
e) a második háborút megelőző események 322
f) a második háború s az általános béke 325
g) a háború képe 335
h) a háború következményei 340
XVI. Dacia betelepitése 344
XVII. Az utak 247
XVIII. Traján császár aldunai hidja 366
XIX. A hadi viszonyok 387

II. kötet
XX. A castrumok elhelyezésére és keletkezésére vonatkozó adalékok 1
XXI. Dacia helyőrsége 9
XXII. A katonák élete 35
XXIII. A Legio XIII Gemina castruma mellett keletkezett polgári telep 66
XXIV. A főváros megalapítása 74
XXV. Községeink közjogi helyzete 79
XXVI. A közigazgatás 89
XXVII. Köz- és magán épületek 107
I. Sarmizegetusa 107
a) Az amphitheatrum 109
b) A közfürdő 129
c) A mithraeum 134
d) Magánházak 152
II. Apulum 164
III. Alsó-Ilosva 173
a) A castrum 176
b) A praetorium s katonai épületek 178
c) A fürdők 181
I. A nagyobbik fürdő 181
II. A kisebbik fürdő 190
XXVIII. A lakosság rendi fölosztása 195
XXIX. A lakosság nemzetiségi viszonyai 208
XXX. A köz- és magán élet 236
XXXI. Az egyesületek 264
XXXII. A közegészség 287
XXXIII. A vallási viszonyok 290
XXXIV. A temetők 374
XXXV. Ipar, kereskedelem 384
XXXVI. A bányászat 392
a) Adalékok a bányászat fejlődéséről 392
b) A kőbányászat 399
c) A vasbányászat 410
d) Az aranybányászat 410
e) A korábiai bánya művelése 419
f) A bányaigazgatás 426
g) A magánbányászat 428
h) A bányamunkások 433
i) A bányavidék élete 438
XXXVII. A pénzügyi kormányzat 452
XXXVIII. A tartományi kormányzat 458
XXXIX. A pénzverde 492
XL. A concilium provinciarium trium Daciarum 502
XLI. Történeti adalékok 505
FÜGGELÉK
I. A germánok 539
II. A hunok eredete 543
III. A hunok betörése 567
IV. Attila 571
V. Attila fiai 594
VI. A gepidák 598
VII. Az avarok. Baján 603
VIII. Baján utódjai 610
IX. Az avarok és frankok 614
X. A néprajzi viszonyok 622
211

Kikiáltási ár:
36.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
222.100 Ft Licitek száma: 258