Rippl-Rónai József emlékezései (aláírt, számozott példány)

Rippl-Rónai József
Nyugat (Budapest) ,
Kiadói félpergamen kötés , 159 oldal
Méret: 25 cm x 18 cm
2023-02-26 20:00

Budapest, 1911, Nyugat (Világosság Könyvnyomda R.-T.), 159 p. + [11] t., ill. + 2 mell. (faximile)

Szerző által aláírt példány. Első, számozott, bibliofil kiadás. Rippl-Rónai József emlékezései. Írta: Rippl-Rónai József.
A címlap hátoldalán, a számozás alatt a szerző Rippl-Rónai József festő- és grafikusművész tintával beírt aláírása látható.
"Ez a mű a Nyugat kiadásában, a Világosság Könyvnyomda R.-T. gépein készült, a rendes példányokon kívül 200 számozott és szignált amateurpéldányban látott napvilágot". Ez a 76. számú példány.
10 egész oldalas, fekete-fehér tusrajzzal, 11 fekete-fehér, részben hártyapapírral védett reprodukciókat ábrázoló képtáblával és 2 hártyapapírral védett hasonmás levéllel illusztrált, valamint "Miért irok" c. bevezetéssel kiegészített kiadás. A könyvet a Világosság Könyvnyomda R.-T. nyomtatta Budapesten.
Kiadói félpergamen kötésben lévő példány aranyozott díszítéssel ellátott, foltos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, színes, virágmintás, kiadói előzéklapokkal, körbevágatlan belívekkel, feliratozatlan, foltos hátlappal, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Rippl-Rónai József (Kaposvár, 1861. május 23. – Kaposvár, 1927. november 25.) festő- és grafikusművész. A posztimpresszionista és szecessziós törekvések legjobb magyarországi képviselőjeként tartják számon. Festészetére gazdag színvilág, stilizáló vonalak és dekorativitás jellemző. Az 1900-as évek elején finom pasztell technikájú képeket festett. Kialakított egy sajátos stílust, amit „kukoricásnak” nevezett, az olajfestéket vattaszerűen, foltonként hordta fel kartonpapírra. Ez a stílus leginkább a fauvizmushoz és a pointillizmushoz hasonlítható, benne tarka rikító színek is megjelentek.

Azért írok, mert beleugrattak. Néhány iróművész ugratott bele. Meglátták egy művészi dolgokról szóló tárcacikkemet s buzdítottak, írjam össze emlékeimet. Akárhogy irom, mindegy, az írás módja... Tovább

Azért írok, mert beleugrattak. Néhány iróművész ugratott bele. Meglátták egy művészi dolgokról szóló tárcacikkemet s buzdítottak, írjam össze emlékeimet. Akárhogy irom, mindegy, az írás módja lényegtelen, de mégis talán legjobb, ha ugy irok, ahogy beszélgetni szoktam. Jó, de aztán magukra vessenek. Hiszen nem is tudhatom, mi az, ami életem folyásában s annak művészeti vonatkozásaiban a művészettel amúgy is kis számban foglalkozó embertársaimat érdekelheti. Sőt azt se tudom, van-e jogom emlékezéseket irni: nem vagyok se hadvezér, se vezetőpolitikus, se primadonna. És irni általában nem is szoktam, csak nagy ritkán kéredzkedik ki belőlem egy-egy újságcikk: az is aggaszt tehát, megüti-e írásom az olvashatóság nívóját. Hisz' amint nincs értelme és létjogosultsága az olyan piktúrának, amelyben jót vagy szépet senki sem talál: minek az olyan irás is, mely pemzlinyéllel irva, festőkről, művészetről ujat, jellemzőt, ismertetőt nem ad? Pedig én bizony éppenséggel nem ellenőriztem, hogy ismeretlen-e még mindaz, amit itt összejegyeztem. Ugy irok le mindent, ahogy épp eszembe jut. Nem szívesen, hisz' jobb festeni, mint irni. Magam sem szerettem soha az iró-festőket, s Vasari is bizonynyal okosabban cselekedett volna annak idején, ha végképp leteszi ecsetjét s festés helyett még több írásos adatot halmoz össze a régi olasz művészet jelentősebb képviselőiről: többet érnek az írásai, mint a képei. Nem állítom, hogy ecset és toll ugyanegy kézbe egyszerre nem fogható, de festő eddig csak olyankor szokott tollhoz nyúlni, ha gyenge pikturáját kellett vele erősítgetnie. Helytelenül, mert gyenge művészet nem érdemel irodalmi protekciót, aminthogy erős művészet nem szorul írott reklámra. Festő írjon a pemzlijével! Vissza
171

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
220.500 Ft Licitek száma: 62