Nagy László: Ég és föld (kétszeresen, Balla Demeternek dedikált példány) (A kötetben Kondor Béla eredeti rézkarca található.)
Oratórium
Nagy László
Domokos Mátyás
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói ragasztott papírkötés
, 30 oldal
Mikrokozmosz füzetek
22 cm x 13 cm
2022-10-23 20:00
Budapest, 1971, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda, Gyoma), 29 p. + [1] p., ill.
Szerző által, kétszeresen dedikált példány. Első kiadás. A Mikrokozmosz Füzetek c. sorozatban, számjelzés nélkül megjelent mű. Sorozatszerkesztő: Domokos Mátyás. Ég és Föld. Oratórium. Írta: Nagy László. A címlapon a szerző, Nagy László egyedi tollrajzzal illusztrált, képrejtvényeket idéző, különleges dedikációja, a [30]. oldalon ugyanő tollal beírt dedikációja látható: "De De-meternek nem! NL." A dedikáció címzettje Balla Demeter (Szentes, 1931. május 4. – Budapest, 2017. november 5.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar fotográfus, érdemes művész. Címlapképen Kondor Béla eredeti rézkarcával illusztrált kiadás. A sorozatterv Haiman György munkája. Képszerkesztő: Zsoldos Vera. Nyomtatta a Kner Nyomda Gyomán. Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány feliratos, aranyozott emblémával illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, tiszta, duplán hajtott belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Nagy László (Felsőiszkáz, 1925. július 17. – Budapest, 1978. január 30.) Kossuth- és József Attila díjas költő, műfordító, grafikus, Ágh István költő bátyja. A budapesti Iparművészeti Főiskola grafikus és rajzszakán diplomázott. Első verseit egy diákújságban, majd később a "Valóság" c. folyóiratban publikálta, de bekerült Sőtér István híres "Négy Nemzedék" c. antológiájába is. Később a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem orosz szakára iratkozott be, hogy az általa tisztelt és kedvelt Szergej Jeszenyint fordíthasson. 1953-1957 között a "Kisdobos" c. gyermekújság szerkesztője, majd főszerkesztője volt. 1957 elején megszűnt irodalmi állása és egy ideig csak műfordításból élt. 1959-től haláláig az "Élet és Irodalom" képszerkesztője, majd főmunkatársa volt.
Levél a költészet barátaihoz
Levél a költészet barátaihoz
"Hosszú költemény nem létezik: a hosszú költemény fogalmi ellentmondás" - jelentette ki a modern költészet egyik atyamestere, Edgar Allan Poe.
Mert: terjedelménél fogva "túlhaladja az emberi természet lelkesedésképességét" - fűzte hozzá magyarázatul a modern líra másik nagy úttörője, Baudelaire.
Ezzel az elegáns lélektani kegyelemdöféssel született meg a modern költészet egyik doktrinája. Amit aztán a modern költészet gyakorlata végzett ki, a "hosszú költemény" ritkán tapasztalt felvirágoztatásával.
A modern magyar lírában is. (...)
A Szépirodalmi Könyvkiadó új sorozata, a Mikrokozmosz füzetek, éppen ezért elsősorban a nagyobb lélegzetű, de nem kötetnyi terjedelmű költői vállalkozás kultuszát igyekszik szolgálni.
Minden tekintetben rendhagyó sorozatról van szó: füzet alakban jelenik meg, de - a gyomai Kner Nyomda jóvoltából - bibliofil igénnyel. S egy-egy megjelenő füzete sem igazodik tervekhez, hanem a költészet születésének, a kiemelkedő szépségű "hosszú költemények" születésének előre betervezhetetlen pillanatához, hogy az újat minél hamarabb, s méltó formában - a legjelentősebb képzőművészeink közreműködésével - közvetíthesse a versszerető olvasóknak. Végül: nem kizárólag egy műfaj hordozójaként, de a szó legáltalánosabb értelmében, a modern magyar líra ügyének a szolgálatába szegődve, mindannak helyet ad, ami új, ami szép, ami gazdagít.
Leütési ár:
68.100 Ft
Licitek száma: 46