Kacziány Ödön aláírt, autográf levele Kézdi-Kovács László részére (Aláírt, datált két darab képeslap melléklettel + borítékban)

Kacziány Ödön
Kézdi Kovács László
, Papír , 4 oldal
Méret: 19 cm x 14 cm
2022-10-23 20:00

[Budapest], 1929, Kacziány Ödön levele Kézdi Kovács László részére, [2] p. + 2 mell.

Kacziány Ödön levele Kézdi-Kovács László részére.
A levél alján Kacziány Ödön festőművész tollal beírt aláírása látható.
A levél tárgya: Kacziány Ödön megköszöni Kézdi-Kovács Lászlónak a szíves megemlékezést, továbbá küld 3 Donáth adomát a festőművésznek.
Kézzel írt, keltezéssel ellátott (1929. Marcius 24.), jó állapotú magánlevél, kézzel címzett, két bélyegzéssel és egy bélyeggel ellátott, sérült borítékban. A borítékon Kacziány Ödön nevének utólagos, ceruzás feltüntetése látható.

Két különálló, egyedi, dedikált melléklet:

1. melléklet:
IV. Béla király búcsúja a hazától a tatárjáráskor. Kacziány Ödön eredetije.
A kép alatt, Kacziány Ödön festőművész tollal beírt dedikációja olvasható: "Szíves emlékül Kacziány Ödön. 1929.".
14,5 cm x 10,5 cm nagyságú, üres hátlappal rendelkező, jó állapotú, színes kép.

2. melléklet:
Kossuth. Kacziány Ödön eredetije.
12 cm x 19 cm nagyságú, üres hátlappal rendelkező, színes kép.

A levelet írta, Kacziány Ödön (Marosvásárhely, 1852. január 7. – Budapest, 1933. január 10.) festőművész. Kezdetben Barabás Miklósnál tanult rajzolni és aquarelleket készíteni, majd Münchenben, Bécsben és Párizsban képezte tovább magát. Miután hazatért először Zentán a községi gimnáziumban, ezt követően Cegléden a polgári iskolában, majd a szegedi magyar királyi állami főreáliskolában tanított. Később festőművészként tevékenykedett Budapesten. Leginkább mint humoros témák feldolgozója ismeretes, de vannak komoly tárgyú életképei is. Számos korabeli lapban jelentek meg cikkei és illusztrációi.

A levél címzettje, Kézdi-Kovács László (Pusztalsócikola, 1864 - Budapest, 1942) festő, művészeti író. Ligeti Antal útmutatásával kezdett festeni. Naturalista szemléletű, főként erdőrészleteket ábrázoló festményeivel lett közismert. 1886-tól szerepelt rendszeresen a Műcsarnok kiállításain. 1900-ban a párizsi világkiállításon ezüstérmet, Londonban, az "Erdőrészlet" c. munkájáért aranyérmet kapott. 1906-ban a Könyves Kálmán Szalonban, 1911-ben és 1921-ben a Nemzeti Szalonban és a Műcsarnokban nyílt nagy gyűjteményes tárlata. 1893-tól a "Pesti Hírlap" képzőművészeti kritikusa volt. Több képe a Szépművészeti Múzeum tulajdonába került.
100

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.000 Ft Licitek száma: 27