Petrik Albert: Magyarország románkori építőművészetéből

Különlenyomat a budapesti építő mesterek, kőmives-, kőfaragó- és ács mesterek ipartestületének 1913-ki Évkönyvéből

Petrik Albert
Stephaneum Nyomda R. T. (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 270 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm

Budapest, 1913, Stephaneum Nyomda R. T., [143]-224 p. + [2] t. (kihajtható), [91]-171 p. + [1] p. + IV. t. (kihajtható), [77]-181 p. + [1] p., [43]-103 p., ill.

Különlenyomatok a Budapesti Építő Mesterek, Kőmíves-, Kőfaragó- és Ács Mesterek Ipartestületének Évkönyveiből (négy építészeti tanulmány egy kötetben). Írta: Petrik Albert.

1. mű: Magyarország románkori építőművészetéből. I. közlemény. 53 fekete-fehér ábrával (ebből 2 ábra 2 képtáblán található) illusztrált tanulmány. Az első oldalon ceruzás kiegészítés látható. [143]-224 p. + [2] t. (kihajtható), ill. [VII. évkönyvből (1911)]
2. mű: Magyarország románkori építőművészetéből. II. közlemény. 55 fekete-fehér ábrával (ebből néhány 4 képtáblán található, valamint a 8. ábra a. és b. részre oszlik) illusztrált tanulmány. [91]-171 p. + [1] p. + IV. t. (kihajtható), ill. [VIII. évkönyvből (1912)]
3. mű: Magyarország románkori építőművészetéből. III. közlemény. 45 fekete-fehér ábrával illusztrált tanulmány. Két oldalon tollal írt kiegészítés látható. [77]-181 p. + [1] p., ill. [IX. évkönyvből (1913)]
4. mű: Magyar várak. 56 fekete-fehér ábrával (ebből a 48. ábra a. és b. részre oszlik) illusztrált tanulmány. [43]-103 p., ill.

Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, tollal írt, a tanulmányokkal kapcsolatos információkat tartalmazó elválasztólapokkal, hiánytalan tanulmányokkal.
A tanulmányok szerzője, Petrik Albert (1877 – 1916) építész és művészeti író. Magyarország műemlékeiről készített fényképfelvételei (több mint 3000 db) kiemelkedő forrásértékkel bírnak. Több írása jelent meg a Budapesti Építő Mesterek, Kőmíves-, Kőfaragó- és Ács Mesterek Ipartestületének Évkönyveiben. Kiemelkedő építőművészeti munkája: "A régi Buda-Pest építőművészete I.– IV." (Bp. 1909–1911). Az I. világháborúban életét vesztette.

Részlet a könyvből: A székesfejérvári királyi templom. Magyarországban az emlékszerű emlékszerű építkezés csak a XI. században kezdődött. A honfoglalás nagy munkájának befejezése után, az állami... Tovább

Részlet a könyvből: A székesfejérvári királyi templom. Magyarországban az emlékszerű emlékszerű építkezés csak a XI. században kezdődött. A honfoglalás nagy munkájának befejezése után, az állami intézmények kialakításával és a kereszténység elterjedésével egyidőben indult meg az építkezés is. Mindenesetre voltak már előbb is az ország területén szilárd anyagból emelt nem időleges jellegű építmények, de azokat még a magyarok bejövetele előtt építették. Az ország dunántúli részében, Svatopluk nagy szláv birodalmában, a hol már a keleti keresztény vallás el volt terjedve, régi följegyzések szerint harmincz egyház állott már a honfoglalás idejében is. Ezek közül a legősibb, a legnagyobb és a legfényesebb az Adalvin salzburgi érsek által fölszentelt mozaburgi (későbben zalavári) templom volt, a mely okvetlenül emlékszerű építmény lehetett. A mikor a magyarság között a keresztény vallás elterjedt, a szlávok által a Dunántúl épített templomok, a mennyiben azok még jókarban voltak, a magyaroknak is első templomokul szolgáltak. Azonban csakhamar megindult az egyházi építkezés a magyar uralom alatt is, még pedig ősi szokás szerint, az ország azon területén, a hol régi kulturáknak legtöbb emléke maradt fenn: a Dunántúl. Vissza
300

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
10.000 Ft Licitek száma: 3