Karinthy Frigyes: Krisztus és Barabbás (dedikált példány) (Borítóterv: Végh Gusztáv)

(Háboru és béke)

Karinthy Frigyes
Dick Manó Könyvkereskedése (Budapest) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 156 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm
2023-02-26 20:00

Budapest, 1918, Dick Manó könyvkereskedése ("Ujságüzem" Könyvkiadó és Nyomda Rt., Bp.), 155 p. + [5] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Krisztus és Barabbás (Háboru és béke). Írta: Karinthy Frigyes.
A címlapon a szerző, Karinthy Frigyes tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B.-nének szeretettel Karinthy Frigyes"
Tartalomjegyzékkel és a kiadó további kiadványainak listájával. Nyomtatta az "Ujságüzem" Könyvkiadó és Nyomda Rt., Budapesten. A borítófedél Végh Gusztáv munkája.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány a könyvtesttől teljesen elvált, sérült, foltos címfedéllel, könyvgerinccel és hátlappal, körbevágatlan belívekkel, széthullott kötésben, fellelt állapotban, modern plüss védődobozban.
A kötet szerzője Karinthy Frigyes (Budapest, 1887. június 25. – Siófok, 1938. augusztus 29.) író, költő, műfordító, a Nyugat első nemzedékének kiemelkedő, humoráról és színvonalas paródiáiról ismert szerzője, Kosztolányi Dezső barátja, az Így írtok ti c. népszerű paródiagyűjtemény és az Utazás a koponyám körül c. regény írója.
"Új könyvében azonban, amely Krisztus és Barabás czímmel a háborúról és békéről való elmélkedéseit foglalja össze, tisztán, világosan, teljes éretten áll előttünk eszmejárása. Könnyű tollal írt elmélkedések ezek, a zsurnaliszta könnyed modorában, de a komoly gondolkodó mélyrelátásával írva." (Vasárnapi Ujság, 65. évf./25. sz., 1918.június 23., 396.)

1916. december A zsarnok: Nem így képzeltelek barátom. Azt hittem szőke fürtök verik homlokodat és fejedet vadrózsakoszorú diszíti. Palástot vártam és a kezedbe valami hangszert. És hogy versben... Tovább

1916. december A zsarnok: Nem így képzeltelek barátom. Azt hittem szőke fürtök verik homlokodat és fejedet vadrózsakoszorú diszíti. Palástot vártam és a kezedbe valami hangszert. És hogy versben mondasz jónapot. A költő: Nem szoktam muzsikálni. Nyáron kopaszra nyíratom a fejem, mert így egészségesebb. A rímeléstől mostanában elszoktam; egy nagyobb, tudományos művön dolgozom, sokat vagyok a laboratóriumban is - a fénytörésnek új törvényeit keresem éppen. Innen van, hogy szemüveget hordok. De hagyjuk ezt. Hivattál, itt vagyok, mit kívánsz ? Kérlek, röviden szólj, mert sok a dolgom. A zsarnok: Most már nem is tudom, mit mondjak s elmondjam-e egyáltalán, miért hivattalak. Lásd, én borokkal és gyümölcsökkel vártalak és a mellékszobában szép nők hevernek illatos szőnyegen - mert verseidből úgy láttam, ezeket épp úgy szereted, mint én. Igaz, hogy te mindezeken kívül még a szabadságot is szereted - amit én is szeretek, de míg én a szabadságot csak a magam személyére értem és élvezem és keresem, addig te ennek a szónak, ha jól értettem, valami elvont, eszmei, általános értelmet adsz. Vissza

A zsarnok és a költő5
Barabbás10
A nyugodt és megfontolt ember14
Értjük egymást18
Együgyű monológ23
Hazám és "Hazám"28
Mars és vidéke35
Szemléletek39
Agyrémek43
Szavak47
Jelszavak51
Események logikája55
Eszmék alkonya60
Akim akimics64
Hetedik nagyhatalom69
Szellemi hadseregszállítók72
Szinház74
Olvasókönyv78
Jelenések82
Csatadal86
Békeuszítók háborús apostolok90
Kezek és lábak94
Didergő gyerek az uccán97
Pesti nyelven102
Háborús kereskedelem106
Történelem és gondolat108
Jövendő114
Uborkaszezón119
Gulliver utazásaiból124
Bűn és bűnhődés127
A rémület132
Brutus áldozata135
Király 138
Kuplé142
Népek öröme145
Mese hároméves kisfiúknak148
Álom151
084

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
280.100 Ft Licitek száma: 27