Karinthy Frigyes: Krisztus és Barabbás (dedikált példány) (Borítóterv: Végh Gusztáv)
(Háboru és béke)
Karinthy Frigyes
Dick Manó Könyvkereskedése(Budapest)
Kiadói ragasztott papírkötés
, 156 oldal
18 cm x 12 cm
2023-02-26 20:00
Budapest, 1918, Dick Manó könyvkereskedése ("Ujságüzem" Könyvkiadó és Nyomda Rt., Bp.), 155 p. + [5] p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Krisztus és Barabbás (Háboru és béke). Írta: Karinthy Frigyes. A címlapon a szerző, Karinthy Frigyes tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B.-nének szeretettel Karinthy Frigyes" Tartalomjegyzékkel és a kiadó további kiadványainak listájával. Nyomtatta az "Ujságüzem" Könyvkiadó és Nyomda Rt., Budapesten. A borítófedél Végh Gusztáv munkája. Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány a könyvtesttől teljesen elvált, sérült, foltos címfedéllel, könyvgerinccel és hátlappal, körbevágatlan belívekkel, széthullott kötésben, fellelt állapotban, modern plüss védődobozban. A kötet szerzője Karinthy Frigyes (Budapest, 1887. június 25. – Siófok, 1938. augusztus 29.) író, költő, műfordító, a Nyugat első nemzedékének kiemelkedő, humoráról és színvonalas paródiáiról ismert szerzője, Kosztolányi Dezső barátja, az Így írtok ti c. népszerű paródiagyűjtemény és az Utazás a koponyám körül c. regény írója. "Új könyvében azonban, amely Krisztus és Barabás czímmel a háborúról és békéről való elmélkedéseit foglalja össze, tisztán, világosan, teljes éretten áll előttünk eszmejárása. Könnyű tollal írt elmélkedések ezek, a zsurnaliszta könnyed modorában, de a komoly gondolkodó mélyrelátásával írva." (Vasárnapi Ujság, 65. évf./25. sz., 1918.június 23., 396.)
1916. december
1916. december
A zsarnok: Nem így képzeltelek barátom. Azt hittem szőke fürtök verik homlokodat és fejedet vadrózsakoszorú diszíti. Palástot vártam és a kezedbe valami hangszert. És hogy versben mondasz jónapot.
A költő: Nem szoktam muzsikálni. Nyáron kopaszra nyíratom a fejem, mert így egészségesebb. A rímeléstől mostanában elszoktam; egy nagyobb, tudományos művön dolgozom, sokat vagyok a laboratóriumban is - a fénytörésnek új törvényeit keresem éppen. Innen van, hogy szemüveget hordok. De hagyjuk ezt. Hivattál, itt vagyok, mit kívánsz ? Kérlek, röviden szólj, mert sok a dolgom.
A zsarnok: Most már nem is tudom, mit mondjak s elmondjam-e egyáltalán, miért hivattalak. Lásd, én borokkal és gyümölcsökkel vártalak és a mellékszobában szép nők hevernek illatos szőnyegen - mert verseidből úgy láttam, ezeket épp úgy szereted, mint én. Igaz, hogy te mindezeken kívül még a szabadságot is szereted - amit én is szeretek, de míg én a szabadságot csak a magam személyére értem és élvezem és keresem, addig te ennek a szónak, ha jól értettem, valami elvont, eszmei, általános értelmet adsz.
Leütési ár:
280.100 Ft
Licitek száma: 27