Vajkai Aurél: A szentgáli juhászat (dedikált pédány)

Különnyomat a Magyarságtudományi Intézet Évkönyvének I. (1942) kötetéből

Vajkai Aurél
(Budapest) , , Kiadói tűzött papírkötés , 39 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm

Budapest, 1943, k. n. (Sárkány-nyomda r.-t., Bp.), 39 p. + [2] t., ill.

Szerző által dedikált példány. A szentgáli juhászat. Írta: Vajkai Aurél.
A címlapon a szerző, Vajkai Aurél tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Sz. D. kedves barátomnak Vajkai Aurél."
Különnyomat a Magyarságtudományi Intézet Évkönyvének I. (1942) kötetéből. Két képtáblán fekete-fehér, számozott fotókkal, valamint fekete-fehér, számozott, szövegközti ábrákkal – összesen 17 képpel – illusztrált kötet. Nyomtatta a Sárkány-nyomda r.-t. Budapesten. A címlapon magánkönyvtári bélyegzés látható.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, fényképpel illusztrált címfedéllel, hátlapon a nyomda emblémájával, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Vajkai Aurél (1903-1987) etnográfus. 1945 előtt a Néprajzi Múzeum, az Erdélyi Tudományos Intézet, majd a Magyarságtudományi Intézet munkatársa, a háború után a Pázmány Péter Tudományegyetem néprajzi tanszékének előadója volt. 1949-ben ő alapította meg a veszprémi Bakony Múzeumot, amelynek 1955-ig igazgatói tisztségét is betöltötte. Főként a paraszti életmód, a népi művelődés, a népi orvoslás és -építkezés kutatásával foglalkozott.

Részlet: A falu ("község") háborítatlanul nagymultú, homogén alkatú közös népi szemléletet, érzelmi alkatot és cselekvéselvet jelentett, a mai közösségen belül azonban - csekély kivétellel -... Tovább

Részlet: A falu ("község") háborítatlanul nagymultú, homogén alkatú közös népi szemléletet, érzelmi alkatot és cselekvéselvet jelentett, a mai közösségen belül azonban - csekély kivétellel - mindhárom irányban sokféle elkülönülést találhatunk. Ma már nem beszélhetünk a falu olyan közös müveltségállományáról, amelyben a faluközösség (a "község") minden lakója egyformán részes, helyesebben részt kívánna venni. Elmaradottabb, ősibb faluban talán még meg van a fent jelzett egység, de fejlettebb, polgárosultabb községben már maga a létfenntartás munkája sem azonos, mert munkamegosztás alapján zajlik le. A munkamegosztás pedig a falu társadalmának elválasztó árkait mélyíti, s hova-tovább egymástól egészen különböző szemléletű belső közösségek, társadalmi rétegek alakulnak ki. Ebből a szempontból különösen tanulságos közelebbről szemügyre venni a juhászatot. A legtöbb dunántúli faluban - ahol még juhászat van - azt halljuk, hogy a juhászok mind bevándoroltak vagy legalább is bevándorolt családok utódai. Különböző tájakról, műveltségterületekről kerültek az illető faluba, mégis új telephelyükön egymással azonos felfogást, szemléletet képviselnek. Rejtély, hogy a különböző megyéből bevándorolt pásztorok legtöbbje faragni kezd és egymáshoz hasonló művészi faragásokat készít s ezeket értékeli is, ugyanakkor azonban a falu őslakossága nem gyakorolja s meglehetősen értetlenül, közömbösen nézi a pásztorok művészetét. A népművészet ma már nem egyes nagyobb közösségnek, inkább csak bizonyos kisebb foglalkozás-, társadalom-csoportoknak (pl. juhászoknak) kifejezőmódja. Ugyanennek a megállapításnak az elve érvényes sok egyéb népi nyilvánulásra is. Vissza
406

Kikiáltási ár:
4.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
13.300 Ft Licitek száma: 24