Concionator extemporaneus seu doctrina moralis per modum concionum I-II.

in omnes Dominicas & Festa totius Anni distributa, & pro Captu simplicis Populi compendio, una cum Exhortationibus Cathechisticis, Funebribus & Nuptialibus conscripta

, Korabeli bőrkötés , 1.276 oldal
Nyelv: Latin
Méret: 21 cm x 17 cm

Vienne et Brunae [Bécs és Brünn], 1717, Prostat apud Georgium Lehmannum, 1 t. + [22] p. + 636 p. + [20] p., ill.; [14] p. + 574 p. + [10] p.

Concionator extemporaneus Seu doctrina moralis per modum concionum in omnes Dominicas & Festa totius Anni distributa, & pro Captu simplicis Populi compendio, una cum Exhortationibus Cathechisticis, Funebribus & Nuptialibus conscripta ab uni parochorum diocesis olomucensis moravo-ostraviensi. I-II. / Ex tempore, azaz rögtönzött prédikátor, avagy erkölcsi tanítás prédikációk útján az esztendő minden vasárnapján és ünnepein való terjesztésre, az egyszerű emberek számára is érthetően, katekisztikus buzdításokkal, temetési és esküvői beszédekkel az olmützi egyházmegye egy morva-ostravai plébánosa által. I-II. (négy rész két kötetben, egyetlen könyvbe kötve)

I. kötet: Pars I-II. / I-II. rész. Vienne et Brunae, 1717, Prostat apud Georgium Lehmannum, 1 t. + [22] p. + 636 p. + [20] p., ill. Címlapképen Johann Gaspar Gutwein rézmetszetével.
II. kötet: Pars III-IV. / III-IV. rész. Vienne et Brunae, 1717, Prostat apud Georgium Lehmannum, [14] p. + 574 p. + [10] p. A címlapon az alábbi címváltozattal: Concionator extempraneus Seu doctrina moralis per modum concionum in Omnia Festa Totius Anni distributa...

Latin nyelvű kötet, fekete-fehér könyvdíszekkel és iniciálékkal. A címfedél belső oldalán tollal beírt ex libris-bejegyzés, az első kötet címlapján régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Korabeli bőrkötésben lévő példány feliratozatlan, sérült címfedéllel és hátlappal, feliratos, aranyozott díszítésű, bordázott, sérült könyvgerinccel, színezett lapélekkel, foltos belívekkel, hiánytalan állapotban.

Ennek az átfogó, 18. századi prédikációskönyvnek egyik legfőbb érdekessége Johann Gaspar Gutwein (1669-1730) egész oldalas, címlapképként szolgáló rézmetszete, amely a Szentháromság ábrázolások egyik különleges, Közép-Európában meghonosodott változata. Az újkor katolikus lelkiségi megújulásának szellemét tükröző képtípus "a megfeszített Krisztust az Atyával és a Szentlélekkel ábrázolta, a megváltó Fiú oldalából ömlő vérrel bárányok táplálkoztak. [...] A kompozíció fölötti szalagirat, „UT VITAM HABEANT”, azaz „hogy életük legyen” (Jn 10,10) Szent János Evangéliumából való. [...] a feszület mögött egy összekulcsolt kezű gyermek angyal könyökénél aláhulló írásszalagon olvasható másik idézet Szent Lukács Evangéliumából – „...parata sunt omnia” (Lk 14, 17), „minden el van készítve” – utal az üdvözítő nyájának lakomájára. A Krisztus oldalából fakadó, gyöngyház kagylóba gyűjtött vér és víz a keresztség és az eucharisztia életadó és fenntartó szentségeire mutat, amelytől a vézna bárányok erőre kapnak."
Irodalom: Szilárdfy Zoltán: A megváltó vérrel éltető Szentháromság. Egy különleges képtípus Közép-Európában. In: Művészettörténeti Értesítő 62. (2013) 121–123.

072

Kikiáltási ár:
30.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
100.200 Ft Licitek száma: 166