Droppa József: Murány várának története

Droppa József
Bahéry József (Pohorella) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 156 oldal
Méret: 26 cm x 18 cm

Pohorella [Koháryháza], 1905, Bahéry József (Franklin-Társulat Nyomdája), 156 p. + [2] t., ill.

Első kiadás. Murány várának története. Írta: Droppa József okl. főtanító, tan. egyesületi érd. elnök, 1848.-iki kapitány. Sajtó alá rendezték: Bahéry József negyven éves éremmel kitüntetett jub. tanító, karvezető, tan. egyesül. tbl. főjegyző, érd. tan. e. elnök és Dollák Rezső pohorellai plébános, állami népiskolai gond. elnök.
I. Ferdinándnak, Bolgárország fejedelmének és Wesselényi Ferencné Széchy Máriának a fekete-fehér portréjával, néhány szövegközti fekete-fehér képpel és kottarészlettel, illetve iniciálékkal és könyvdíszekkel illusztrált, valamint ajánlással, előszóval, tartalomjegyzékkel és képjegyzékkel kiegészített kötet. A kiadói címfedél belső oldalán és a címkép hátlapján tollal írt idézet látható. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, feliratos, hiányos, foltos, kiadói címfedél és hátlap megtartásával, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
"...Murány várának története honunk történetében nagy szerepet játszott: írók, költők, történészek elbeszélésekben, versekben, színdarabokban, történeti munkákban vetélkedve megírták eseményeit. Azonban eddig, a legújabb időkig önálló és terjedelmesebb magyar munka nincs. (Tót és német van.) A munka számos kútfő nyomán felöleli, a legrégibb időktől kezdve: Giskra, Mátyás király, Tornallyayak, Basók, kapitányok, Széchyek, Wesselényiek, kurucok, császáriak korát és befejezést nyer a Koháryak s Cóburgok történetével..." - írta a műről az Alkotmány c. lap (1905. október 12./10. évfolyam/246. szám).

A gömör-kishontmegyei ált.tan. egylet 1876-ik évben Rimaszombat városában megtartott III. naggyűlése, a legközelebbi 1877-ik évben megtartandó nagygyűlés helyéül Nagyrőczét, Murányvárát tűzte ki. E... Tovább

A gömör-kishontmegyei ált.tan. egylet 1876-ik évben Rimaszombat városában megtartott III. naggyűlése, a legközelebbi 1877-ik évben megtartandó nagygyűlés helyéül Nagyrőczét, Murányvárát tűzte ki. E határozat folytán Groó Vilmos gömör-kishontmegyei királyi tanfelügyelő által, mint ki a megtartandó nagygyűlés programmjának elkészítésével lett megbízva, felszólíttattam: vállalnám el - mint murányaljai születésű Murány várának történelmi leirását, s annak a nagygyűlés tagjai előtt leendő ismertetését s előadását. A megtisztelő felszólításnak készséggel engedve, az e tekintetbeni történészek s írók u. m. Timon, Vahot J., Danielik József, Pauler Gy., Jókai M., Dolinay Gy., Bodon Abr., Ebeczky Emil, továbbá Barthalomeidesz László, Kollonich érsek emlékiratában; Kovacsovszky Codex diplomaticus Georgii Fejér. Kovachics József, Barinai István, Mednyanszky, Fényes, Remellay, Szalárdy, Toldy, Kemény: Fontes rerum austricarum; Krausz Gy., Pray, Hajni, Istvánffy, Kisfaludy Károly, Arany János, Czuczor Gergely részletes előadásai nyomán - összeállítottam tehát Murányvár történetének korszerinti leirását, s azt 1877-ik év augusztus 23-án a helyszinén a nagygyűlés összes tagjai előtt felolvastam. Vissza

Előszó 5
Murány 7
Giskra 10
Murány Mátyás király kezébe került 17
Tornallyayak és Basók 19
Tornallyay LÁszló és Mária 27
A fehér leány 31
A kinyujtott kéz, és az első tanu 38
A második tanu 47
A harmadik tanu s a megérdemlett vég 58
A vár későbbi állapota 69
Széchyek 71
Széchy Mária és Wesselényi Ferenc 77
A kuruc világ 101
Koháryak 104
István, a költő 105
Antal 111
Cóburgok 113
Cóburg-Koháryak 114
A beigtatási ünnepély 114
Ferdinand 124
Alapitó levél 128
A vár alaprajzának magyarázata 129
Murányvár alaprajzának jegyzéke 135
Murányalja 137
Népmondák
Mátyás király Pohorellán 143
A kacsa 146
Cigánka 146
A kincs 148
török fej 148
Murányvári ágyuk 149
Fabová Hola 150
Anyóka meséi 152

Képek.
Önálló képek:
Ferdinand.
Wesselényi Ferencné Széchy Mária
A szövegbe nyomott képek:
Murányvár 7
Murány várában talált pohár 18
Murány vára a XVII. században 67
Tornallyaiak címere 68
Wesselényi, Bethlen és Rozsályi-Kún címerei 71
Széchy címer 72
Homonnay címer 73
Széchy Gyögyné Homonnay Mária aláírása 73
Széchy Mária arcképe és sajátkezű névaláírása 81
Széchy-Wesselényi forrás 84
Murányi várban levő ház, melyben a két emléktábla találtatik 91
Márványtábla Murány várában 92
Wesselényi Ferenc emléktáblája Murányban 93
Kőszeg 101
Koháryak címere112
Cóburgok nagy címere 123
Bobácska 124
Cóburg hergegi kastély Pohorellán 125
Gömör-Pusztamező 126
Bolgárország címere 127
Murányvár romjaiból 12
Murány várának alaprajza 131
Murányalja 137
Murányvára 1900 elején 141

Zene
Giskra-hymnus 14
Hej! a murányi várban 147
Fabová Holán ül 152
089

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: