Hevesy Iván: Futurista, expresszionista és kubista festészet (Avangard borítóterv és illusztráció Bortnyik Sándor.):

Hevesy Iván
Kandinsky
F. Marc
Derain
Benes
Nemes Lampérth József
Máttis Teutsch János
Severini
Russolo
Soffici
Carlo D'Carra
Balla
Boccioni
Archipenko
Chagall
Picasso
Léger
Cezanne
Gleizes
Fauconnier
Delaunay
Derain
Tihanyi Lajos
Bohacsek Ede
Medgyes László
Uitz Béla
G. Dénes Valéria
Galimberti Sándor
Bortnyik Sándor
Spangher Ferenc
Gergely Sándor
Pátzay Pál
"Ma" (Budapest) ,
Könyvkötői varrott kemény papírkötés , 72 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm

[Budapest], 1919, "Ma" (Krausz J. és Társa Könyvnyomdája), 30 p. + [2] p. + [20] t., ill.

Első kiadás. Futurista, expresszionista és kubista festészet. Írta: Hevesy Iván.
A címfedélen látható linóleum metszet Bortnyik Sándor munkája. 45 fekete-fehér képpel (ebből 39 kép 20 képtáblán található) illusztrált kiadás. A címlapon ceruzával írt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta Krausz J. és Társa Könyvnyomdája.
Könyvkötői varrott kemény papírkötésben lévő példány, címfedélre kasírozott feliratos, illusztrált, kiadói címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, címfedél felől sérült, foltos előzéklappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Hevesy Iván (Kapuvár, 1893. december 7. – Budapest, 1966. január 29.) film- és fotóesztéta, film- és művészettörténész. A "Ma", a "Kékmadár", a "Nyugat", a "Független Szemle" és a "Magyar Írás" neves publicistájaként dolgozott, valamint a Zöld Szamár nevű kísérleti színház munkatársaként is tevékenykedett. Ezenkívül az Új Lexikon (Dante Kiadó) főmunkatársa, valamint a Révai Nagy Lexikon számos művészeti szócikkének írója volt. 1943-ban két saját filmkönyve jelent meg és nagy bevezető tanulmányt írt Bortnyik Sándor és Rabinovszky Máriusz "Két évezred művészete" c. híres albumához. A második világháború után az Iparművészeti Főiskola tanáraként, majd a "Fotó" és a "Filmvilág" szakírójaként munkálkodott.

Részlet a könyvből: Az impresszionizmus csak egy lépéssel vitte tovább a naturalizmust. Mert ideálja ugyanaz maradt: kiszakitani egy darabot a természetből, a természet külsőségeiből és azt... Tovább

Részlet a könyvből: Az impresszionizmus csak egy lépéssel vitte tovább a naturalizmust. Mert ideálja ugyanaz maradt: kiszakitani egy darabot a természetből, a természet külsőségeiből és azt reprodukálni. A naturalizmus ezt a reprodukálást primitivül és művészietlenül csinálta, az impresszionizmus művésziebben. Vissza
154

Kikiáltási ár:
16.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
35.100 Ft Licitek száma: 4