Budapest, 1896, Ráth Mór (Hornyánszky V., Bp.), [38] p. + [3] t., ill. + 2 mell.
Arany János balladái Zichy Mihály rajzaival. Ágnes asszony. - Ötödik László. - Tetemre hívás. - Mátyás anyja. - Bor vitéz. - A walesi bárdok.
Royal folió, fac-simile kiadás. "E kiadásban úgy a képek, mint a balladák szövege, melyet Zichy Mihály saját kezével írt le, az eredetinek vonásról vonásra hű (fac-simile) hasonmásai". Számos szövegközti, fekete-fehér rajzzal és három önálló fekete-fehér képtáblával illusztrált, valamint tartalommal kiegészített kötet. A címfedél felőli előzéklapon ceruzás bejegyzés látható. Nyomtata Hornyánszky V., Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány, feliratozott, dúsan aranyozott, növénymotívumokkal gazdagon díszített címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, aranyozott, növénymintás, kiadói előzéklapokkal, néhány foltos lappal, aranyozott lapélekkel, hiánytalan állapotban, eredeti feliratozott, növénymotívumokkal keretezett kiadói vászon borítófedélben.
Különálló melléklet: Egy könyvismertető lap (2 p.), valamint Gregus Ágoston magyarázataiból származó jegyzetek (3 p.).
A szerző, Arany János (Nagyszalonta, 1817. március 2. – Budapest, 1882. október 22.) költő, tanár, lapszerkesztő, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és főtitkára. Irodalmi pályafutása "Az elveszett alkotmány" c. szatirikus eposszal indult, de igazán ismertté a "Toldi" c. költői elbeszélése tette. Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc nemzetőre, majd a Szemere Bertalan által vezetett belügyminisztérium fogalmazója volt. A forradalom bukása után Nagykőrösön tanárként dolgozott. A "Szépirodalmi Figyelő" és a "Koszorú" szerkesztőjeként is tevékenykedett. Irodalmi munkásságát az igényesség, a mély társadalmi mondanivaló és a színvonalas irodalmi stílus jellemezte.
Nagy költőnk halhatatlan alkotásai közül talán a balladákról mondhatni el leginkább, hogy a figyelmesebb vizsgáló előtt a gyönyörködésnek mindannyiszor felfrissülő forrásait tárják föl. Ezért e balladák fejtegetésére és magyarázatára irodalmunknak legkitűnőbb aestheticusai szentelték idejöket és fáradságukat.