Témakörök



Lezárt aukciók


Szent-Györgyi Albert, Dr.: Az élet tudománya (Dr. Szent-Györgyi Albert által aláírt beragasztott papírral ellátott aláírt példány)

Szerző
Dr. Beznák Aladárné
Dr. Győrffy Barna
Dr. Laki Kálmán
Dr. Hortobágyi Margit
Dr. Törő Imre
Dr. Wolsky Sándor
Szerkesztő
Dr. Szent-Györgyi Albert
Uj Idők Irodalmi Intézet RT. (Singer és Wolfner) Kiadása (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 368 oldal
Sorozatcím: A művelődés könyvtára
Kötetszám: 3
Nyelv: Magyar 
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN:
Aukció vége:
2023-02-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1943, Uj Idők Irodalmi Intézet Rt. (Singer és Wolfner) (Fővárosi Nyomda Rt.), 368 p. + XVI t., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerkesztő által aláírt beragasztott papírlappal ellátott példány. A művelődés könyvtára. No.: III. kötet.
Az élet tudománya. Szerkesztette: Dr. Szent-Györgyi Albert egyetemi ny. r. tanár Dr. Beznák Aladárné sz. Dr. Hortobágyi Margit, Dr. Győrffy Barna, Dr. Laki Kálmán, Dr. Törő Imre és Dr. Wolsky Sándor közreműködésével.
A sorozatcímlapra beragasztott lap alján a szerkesztő, Dr. Szent-Györgyi Albert tollal beírt aláírása látható. A lapon tollal kiegészített nyomtatott szöveg olvasható: "Felhívom az ifjúság figyelmét a Nemzetőr itt kifüggesztett cikkére, hogy az ifjúság maga is láthassa, hogy egyes érdekeltségek milyen eszközökkel dolgoznak. Szeged, 1941. március 22. Szent-Györgyi Albert rektor", valamint a M. Kir. Horthy Miklós Tudományegyetem rektorának bélyegzése látható.
148 fekete-fehér szövegábrával és 16 képtáblán 50 fekete-fehér képpel illusztrált, valamint szerkesztői bevezetéssel, név- és tárgymutatóval, tartalomjegyzékkel, illetve a kötet szerzőinek rövid bemutatásával kiegészített kiadás. Nyomtatta a Fővárosi Nyomda Rt.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratos címfedéllel, aranyozott feliratos, díszes könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A szerkesztő, Szent-Györgyi Albert (Budapest, 1893. szeptember 16. – Woods Hole, 1986. október 22.) Nobel díjas, Albert Lasker- és Kossuth-díjas magyar orvos, biokémikus, a magyar, a szovjet és az amerikai tudományos akadémia tagja. Az első világháború után Németországban és Hollandiában dolgozott kutatóként. 1927-ben a mellékvesében felfedezett egy redukáló hatást mutató anyagot (hexuronsav), ennek köszönhetően ösztöndíjat nyert a Cambridge-i Egyetemre. Az 1930-as években izolálta a C-vitamint, felfedezte a citrátciklus három tagját, a bioflavonoidokat (P-vitamin), valamint munkatársaival együtt áttörést ért el az izomműködés biokémiájának megértésében. 1937-ben neki ítélték az orvosi és élettani Nobel-díjat. 1940 és 1941 között a Horthy Miklós Tudományegyetem első rektora volt. Később a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem biokémiai tanszékének vezetőjeként tevékenykedett. Megalapította a Magyar Természettudományos Akadémiát, majd miután összevonták a Magyar Tudományos Akadémiával annak másodelnöke lett. 1947-ben Amerikába emigrált. Miután letelepedett a massachusettsi Woods Hole-ban, létrehozott egy alapítványt, melynek keretei között először az izomműködés biokémiáját, majd a rák kialakulását kutatta.

Előszó

Hogy mi az élet, azt mindenki tudja, legalább is élő állatot a holttól mindenki meg tud különböztetni. Tálán éppen csak az élettél foglalkozó természettudós jön zavarba, ha tőle megkérdezik, hogy... Tovább

Előszó

Hogy mi az élet, azt mindenki tudja, legalább is élő állatot a holttól mindenki meg tud különböztetni. Tálán éppen csak az élettél foglalkozó természettudós jön zavarba, ha tőle megkérdezik, hogy mi is az élet, mi az élet lényege? Magam is éveim nagyobbik félét az élet megértésének szenteltem, de ha nekem teszik fel a kérdést, én is zavarba jövök. Sőt, ha azt kérdik, egyáltalán van-e élet, valami meghatározott, jól körülírható dolog-e az, amit életnek nevezünk, még akkor se tudok válaszolni. Szeretném ezt a nehézséget jobban megmagyarázni, mielőtt az olvasót útjára bocsátom a kötet egyes fejezetei felé. Vegyünk egy állatot, például a békát, a biológia egyik legkedveltebb és legrégibb kísérleti anyagát. Mindenki meg tud különböztetni egy élő békát egy holttól. Altassuk el a békánkat és vágjuk ki a szívét, úgy, hogy lehetőleg kevés sebet ejtsünk rajta. A szívet tegyük olyan sóoldatba, amelynek összetétele megegyezik a békavér sóinak összetételével. Azt fogjuk látni, hogy a szív vígan ver tovább, nem is veszi tudomásul, hogy róla a békát levágtuk. A béka maga is rövidesen magához fog térni és elugrik, mintha nem is vette volna észre, hogy a szíve hiányzik. Él-e most ez a szív és él-e a béka? Az élő állatokról azt szoktuk mondani, hogy élnek, mert mozognak, szaporodnak. A mi békánk még mozog, de szaporodni már aligha fog. Még él, de az élet benne már nem télies, csak egy része van meg, és az a rész is már csak rövid ideig tarthatja magát, mert szív nélkül egy béka sem viszi messzire... Vissza

Tartalom

Bevezetés (írta: Dr. Szent-Györgyi Albert)5
A biokémia alapfogalmai. Írta dr. Laki Kálmán11
Az élettan rövid vázlata. Írta dr. Beznák Aladárné sz. Dr. Hortobágyi Margit43
A növény élete. Írta dr. Győrffy Barna144
A fejlődés főbb jelenségei és azok kísérleti elemzése. Írta dr. Törő Imre201
A fajok keletkezése és az átöröklés. Írta dr. Wolsky Sándor254
Név- és tárgymutató358
Vissza
Tétel sorszám:
197

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
161.000 Ft Licitek száma: 53



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!