Magy. Tud. Akadémia(Budapest)
Korabeli félvászon kötés
, 674 oldal
23 cm x 15 cm
Budapest, 1885, Magy. Tud. Akadémia (Athenaeum Rt. könyvnyomdája, Bp.), VI p. + 668 p. + [2] p.
Első kiadás. A linzi béke okirattára. A M. Tud. Akadémia Történelmi Bizottságának megbízásából szerkeszté és jegyzetekkel ellátta Szilágyi Sándor M. T. Akad. r. t. Latin nyelvű forrásközlésekkel, név- és tárgymutatóval, a régi kifejezések jegyzékével és tartalomjegyzékkel. Nyomtatta az Athenaeum Rt. könyvnyomdája, Budapesten. A címlapon régi tulajdonosi bejegyzés látható. Korabeli félvászon kötéseben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerkesztője Szilágyi Sándor (1827–1899) történész, az MTA tagja, az Egyetemi Könyvtár igazgatója, a magyar heraldikai és genealógiai társaság alelnöke, a Századok és a Történelmi Tár c. folyóiratok szerkesztője. Történészi munkásságának értékes részét képezik a kora újkori magyar és erdélyi történelemmel foglalkozó munkái. Az 1896-os milleniumi évforduló közeledtével őt bízták meg A magyar nemzet története (korabeli nevén: Milleniumi történelem) c., a magyarság ezeréves történelmét feldolgozó könyvsorozat szerkesztésével, amely munkával neve a szélesebb közönség előtt is ismertté vált.
A Magyar Tudományos Akadémia Történelmi Bizottságához múlt évi deczemberben tartott űlésében azon kérelemmel járultam: kegyeskedjék nekem megengedni, hogy az Erdélyi Országgyűlési Emlékek XI-dik kötete helyett az évben a linzi békére vonatkozó okiratokat publicáljam.
Kérelmem indokául felhoztam:
a) Első Rákóczy György 644- és 45-iki támadása s az azt követő események megirása alkalmával kénytelen lévén csak az erdélyi eseményekre szoritkozni, éreznem kellett, hogy ezek sokkal szorosabb összeköttetésben állanak az akkori magyarországi eseményekkel, hogysem egyoldalúlag tiszta világításba volnának helyezhetők. A Bethlen-féle vármegyék megszerzése, a vallásügyi tárgyalások visszahatottak Erdélyre is, mely élénk részt vett e mozgalomban.
Előszó III
Bevezetés 3
I. A szendrei alkudozás 6
II. A sárosi tárgyalások 9
III. A tokaji részgyűlés 33
IV. A nagy-szombati tárgyalások 61
V. A lampersdorfi preliminarék 301
VI. A linzi béke 376
VII. A tokaji tárgyalások 413
VIII. Az eperjesi kiegyezés 530
Név és tárgymutató 661
Régi kifejezések 669
Leütési ár:
9.000 Ft
Licitek száma: 3