Szász Endre/Villon, Francois: A Kis Testamentum (Szász Endre által aláírt, számozott példány)

Francois Villon
Kálnoky László
Szász Endre
Helikon Kiadó (Budapest) ,
Kiadói velúr díszkötés , 40 oldal
Sorozatcím: Philobiblon
Méret: 27 cm x 20 cm
ISBN: 963-207-748-2

Budapest, 1984, Helikon Kiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), [40] p. + [8] t.: ill.

Illusztrátor (Szász Endre) által aláírt példány. Számozott, bibliofil kiadás. A Kis Testamentum. Írta: Francois Villon. Fordította: Kálnoky László.
A kolofon oldalon az illusztrátor, Szász Endre tollal beírt aláírása látható.
"Megjelent 400, kézzel számozott példányban, a különleges könyvek gyűjtői számára". Ez a könyv a 43. számú példány.
Szász Endre szövegközti, színes, beragasztott, minőségi reprodukcióival illusztrált album. A könyvet Szántó Tibor tervezte. Szász Endre színes olajképeinek reprodukciói a Magyar Távirati Iroda fotóműhelyében készültek. Készült a Kossuth Nyomdában Budapesten.
Kiadói velúr díszkötésben lévő példány feliratozatlan, aranykeretes, beragasztott, színes olajfestmény reprodukcióval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, tiszta körbevágatlan belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, javított, kiadói nylon borítófedélben.
A kötetet illusztrálta és aláírta, Szász Endre (Csíkszereda, 1926. január 7. – Mosdós, 2003. augusztus 18.) festő, grafikus, könyvillusztrátor, látványtervező, porcelánfestő. Gyermekkorától kezdve természet után rajzolt. Tizenöt évesen volt első kiállítása. Marosvásárhelyen érettségizett, majd 1946-ban a budapesti Képzőművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait. Szőnyi István osztályában végzett 1949-ben. Az 1950-es években koholt vádak alapján egy évet börtönben töltött (1950-ben fegyverrejtegetésért 10 év börtönre ítélték). Szabadulása után hosszú éveken keresztül színvonalas könyvillusztrációkat készített Magyarországon. A klasszikus mesterek technikájából merítő, s azt szürrealisztikus elemekkel ötvöző festői stílusával széles körben ünnepelt festővé vált. 1970-től magyar állampolgárként Torontóban, majd az USA-ban élt. 1980-ban hazatérve egy újabb műfajban kamatoztatta tehetségét, a porcelán – mint számára addig kiaknázatlan terület – némi felfogásbeli változást is hozott számára. A hollóházi porcelán manufaktúrában több jelentős porcelánmotívumot jegyez. Opálos szürkében játszó képzeletbeli, szürrealisztikus alakjait egyesítette a keleti ornamentika sajátos vonaljátékának stílusával. Szász Endre művészete a 20. századi hazai grafikában és festészetben egyedi, meghatározó, iskolateremtő és példaértékű.

Részlet a könyvből: Én, Francois Villon diák, A négyszázötvenhatos évben, Vállalva zablát és igát, Higgadt elmével eltökéltem: Meg kell vizsgálnom, hogyan éltem, Mint írva áll Vegetiusnak, A... Tovább

Részlet a könyvből: Én, Francois Villon diák, A négyszázötvenhatos évben, Vállalva zablát és igát, Higgadt elmével eltökéltem: Meg kell vizsgálnom, hogyan éltem, Mint írva áll Vegetiusnak, A bölcs rómainak művében, Másképp megcsaljuk önmagunkat. Vissza
358

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
13.100 Ft Licitek száma: 12