Négy ismert űrhajós által dedikált példány. Zvezdnyy gorodok. /
Csillagváros. Szerkesztette: V. A. Satalova és G. T. Beregovogo.
Az előzéklapon két magyar és két orosz űrhajós névre szóló dedikációja olvasható (szabadon fordítva): [
"Lázár György elvtársnak az első szovjet-magyar személyzettel ellátott űrrepülés emlékére"].
A könyvet dedikáló űrhajósok:
- Farkas Bertalan (Gyulaháza, 1949. augusztus 2. –) vadászpilóta, űrkutató, űrhajós.
- Magyari Béla (Kiskunfélegyháza, 1949. augusztus 8. – 2018. április 23.) ezredes, űrhajós.
- Valerij Nyikolajevics Kubaszov (Vjaznyiki, 1935. január 7. – Moszkva, 2014. február 19.) szovjet űrhajós.
- Alekszej Sztanyiszlavovics Jeliszejev (Zsizdra, 1934. július 13. –?) szovjet űrhajós, mérnök.
A dedikáció címzettje,
Lázár György (Isaszeg, 1924. szeptember 15. – Budapest, 2014. október 2.) magyar politikus, a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke, az MSZMP főtitkárhelyettese. 1970-ben lett tagja az MSZMP Központi Bizottságának, majd 1973-tól munkaügyi miniszterként tevékenykedett, ezt követően 1975 és 1987 között miniszterelnöki posztot töltött be. 1977. szeptember 16-án a magyar kormány nevében ő írta alá a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer közös megvalósításáról és üzemeltetéséről szóló magyar-csehszlovák államközi szerződést.
Ez az album nem csupán érdekes fényképek gyűjteménye, hanem egyfajta útikönyv a Csillagvárosról, egy történet arról, hogyan élnek és dolgoznak ott az emberek.
Orosz nyelvű (Cirill betűs) kiadás. Számos fekete-fehér és színes fényképpel illusztrált kötet.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, jó állapotban, feliratos, illusztrációval ellátott, egy helyen javított, kiadói borítófedélben.
Különálló a kötethez tartozó melléklet: Egy négy oldal terjedelmű orosz űrhajósok portréjával illusztrált és nyomtatott aláírásukkal ellátott kiadvány.
Néhány űrhajósról bővebben:
Farkas Bertalan (Gyulaháza, 1949. augusztus 2. –) vadászpilóta, űrkutató, űrhajós.
Az Interkozmosz-program keretében 1980-ban ő volt az első magyar űrhajós, aki egy hetet töltött a Szaljut-6 űrállomáson. Vele a magyarok a hetedik nemzet, amelynek képviselője a világűrben járt.
Az Űrhajósok Nemzetközi Szövetségének alapító tagja, az MTA Interkozmosz Tanács kutatócsoportjának munkatársa, a Space for Earth Alapítvány alapító tagja volt. Űrhajós tevékenységével nemzetközi elismerést vívott ki Magyarországnak, és mind a mai napig részt vesz az űrkutatás népszerűsítésében. Nevét a "240757 Farkasberci" nevű kisbolygó őrzi, melyet Sárneczky Krisztián fedezett fel 2005. május 26-án. Ez a dátum azért lett nevezetes, mert 1980-ban ezen a napon repült Farkas Bertalan a világűrbe.
Magyari Béla (Kiskunfélegyháza, 1949. augusztus 8. – 2018. április 23.) űrhajós, a Szojuz–36 űrhajó tartalékszemélyzetének tagja, ezredes. Tizenötévesen kezdett repülni az MHSZ kiskunfélegyházi repülőklubjában, ahol ezüstkoszorús vitorlázórepülő minősítést ért el. A Kilián György Repülő Műszaki Főiskola hallgatója, a Szovjetunióban lévő, krasznodári Katonai Repülő Főiskola növendéke, a Magyar Légierő repülőtisztje és vadászrepülő pilóta volt. Speciális szuperszonikus repülőgépeken teljesített szolgálatot. A Szovjetunió által vezetett Interkozmosz együttműködés résztvevője.
Valerij Nyikolajevics Kubaszov (Vjaznyiki, 1935. január 7. – Moszkva, 2014. február 19.) szovjet űrhajós. 1968. május 27-én válogatták be az Szovjetunió űrhajós egységébe. Összesen 18 napot, 17 órát és 59 percet töltött a világűrben, nyolc űrsétán vett részt (összesen 41 óra 26 perc időtartamban). Aktív űrhajós tevékenysége mellett mindvégig a szovjet kozmikus iparban dolgozott mérnökként, az űreszközök gyártásával foglalkozó Enyergija Vállalatnál különféle szervezeti egységek vezetője, egy időben pedig a vállalat vezérigazgató-helyettese is volt. Részt vett a Mir Űrállomás fejlesztésében.