Nyirő József: Jézusfaragó ember (Endre Károlynak dedikált példány) (Címlapterv: Kós Károly.)
Szerző
Nyirő József
Minerva
(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 165 oldal
Sorozatcím: |
|
Kötetszám: |
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
22 cm x 16 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2023-10-22 20:00
|
Aukciós tétel adatai
Kolozsvár, 1924, Minerva, 165 p. + [2] p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Jézusfaragó ember. Írta: Nyirő József.
A címlapon a szerző, Nyirő József tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Endre Károly, testvéremnek, akinek gyönyörűség az írás. Kolozsvár, 1924. április 12. Nyírő József".
A dedikáció címzettje, Endre Károly (Temesvár, 1893. április 27. – Temesvár, 1988. február 7.) költő, újságíró. Kezdetben tisztviselőként, 1920-tól kereskedelmi érdektestületek főtitkárként, 1949-től szocialista nagykereskedelmi egységek főkönyvelőjeként, majd revizoraként dolgozott. Eközben a Jövendő és a Szemle c. időszaki kiadványok társszerkesztőjeként, a Komédia c. színházi hetilap és a Toll c. irodalmi folyóirat munkatársaként, valamint a Fajankó c. élclap szerkesztőjeként is tevékenykedett. Tagja volt többek között a temesvári Arany János Társaságnak és az Erdélyi Helikon íróközösségének.
A címlapot Kós Károly tervezte. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, javított könyvgerinccel, néhány nedvességtől foltos lappal, feliratozatlan foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Nyirő József (Székelyzsombor, 1889. július 28. – Madrid, 1953. október 16.) erdélyi magyar író, politikus, újságíró, országgyűlési képviselő. Regényei és novellái elsősorban erdélyi témákkal, az erdélyi magyarsággal foglalkoznak, irodalmi munkásságát azonban beárnyékolta nyíltan antiszemita, a Harmadik Birodalommal szimpatizáló politikai állásfoglalása és a nyilas kormány melletti kiállása. Műveit ezért a román és magyar kommunista rendszer is betiltotta. A második világháború után nyugati emigrációban élt.
Előszó
Részlet a könyvből:
Hull immár a fenyőtoboz
Völgyek torkában, patak mellett, tengő-lengő árnyékok, muló apró fények közt húzódik meg az erdei szállás. Jó hatóra járás a falutól. Farkasfogba...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Hull immár a fenyőtoboz
Völgyek torkában, patak mellett, tengő-lengő árnyékok, muló apró fények közt húzódik meg az erdei szállás. Jó hatóra járás a falutól. Farkasfogba eresztett gerezdes faház gömbölyü fenyőgerendákból összenagyolva, magasüstökü zsendelyes kunyhó két ablakkal, keskeny ereszettel.
Mellette rozzant pajták, szénacsűrök, beromladozott tetejü odrok, baromnak vert borókatövis körök. - Itt él a zsellérsorba került zsegény ember elhagyottan, a maga külön örömeiben és sírásában.
Vissza
Tartalom
Hull immár a fenyőtoboz 3
A vérlátó legény 11
Földig le székely 15
Sebe László hazabeszél 20
Apa Mózsa temploma 26
Bosszú 33
Jézusfaragó ember 38
Csodálókő 46
Az időnap előtt ébredt ember 56
Tedd le a nevedet Gidró Péter 60
Lopják a gyümölcsöt 65
Nyirfák alatt 69
A plánéta 74
Gyertyavilághoz járunk 78
Haldoklok a székely 83
Az igric 88
Vizbetemetkezés 94
A virág jussa 97
Három muzsikaszó 102
Rapsóné rózsája 108
Értelek virág 116
Gépinditás 123
Aranykehely 137
Az alvó gyermek feje fölött 161
Vissza