Aukciós tétel adatai
Budapest, 1911, Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda (Franklin-Társulat Nyomdája), 184 p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Nyolc színművész által aláírt példány. Az ördög. Vígjáték három felvonásban. Írta: Molnár Ferenc.
A Madách Színház 1987-es "Az ördög" c. előadásában szereplő 8 színész által aláírt példány:
- Balázsovits Lajos (Nagykanizsa, 1946. december 4. – Budapest, 2023. július 19.) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Balázs Béla-díjas színész, színházi rendező és színigazgató, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
- Horesnyi László (Szeged, 1937. október 2. – Budapest, 2018. január 27.) Jászai Mari-díjas színművész.
- Huszti Péter (Budapest, 1944. május 4. –) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, színigazgató, rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok társulatának örökös tagja.
- Hűvösvölgyi Ildikó (Budapest, 1953. június 9. –) Kossuth-díjas színművésznő, a Soproni Petőfi Színház örökös tagja.
- Kiss Mari (Bükkaranyos, 1952. október 9. –) Jászai Mari-díjas színésznő, a szombathelyi Weöres Sándor Színház alapító és örökös tagja.
- Lelkes Ágnes (Budapest, 1924. április 24. – Budapest, 2013. március 15.) színművésznő, érdemes művész.
- Piros Ildikó (Kecskemét, 1947. december 23. –) Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
- Pusztaszeri Kornél (Esztergom, 1960. április 20. –) színész.
Tizedik kiadás. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Könyvkötői tűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, sérült címfedéllel és könyvgerinccel, néhány foltos lappal, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője,
Molnár Ferenc (született Neumann) Budapest, 1878. január 12.– New York, 1952. április 1.) író, újságíró. A magyar polgári dráma virágkorában alkotott, legnagyobb hazai vetélytársa Herczeg Ferenc volt. Külföldön Molnár olyan sikereket aratott, amelyről magyar író álmodni sem mert. Senkit sem utánzott, a kezdetektől birtokában van a színpadi hatáskeltésnek. Nagyon jó szemű író, gyönyörűségét a formai tökély, a cselekmény biztonságos gördülékenysége adja. Képes volt egy semmitmondó anekdotából is mindvégig lebilincselő három felvonásost kreálni. A módos polgár mulattatójaként bírálta az úri világot, a polgári fejlődésben elmaradt Magyarországon. Ugyanakkor érzékenyen ábrázolta a pesti kisemberek életét.
Előszó
Részlet a könyvből - Első felvonás:
"Szín: szoba a festőműterem mellett, Jánosnál. Hátul balról üvegajtó, portiérerel a színpad felé. Ha nyílik, belátni a műterembe. Jobbról hátul vágott...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből - Első felvonás:
"Szín: szoba a festőműterem mellett, Jánosnál. Hátul balról üvegajtó, portiérerel a színpad felé. Ha nyílik, belátni a műterembe. Jobbról hátul vágott sarokban bejárat-ajtó. Balról elől ajtó. A háttérben a két ajtó közt antik szekrény. A szekrény előtt díszes terítővel leterített asztal, telerakva szobrokkal, edényekkel, arcképekkel, stb. Az asztaltól jobbra és balra szék. Balról leghátul antik szekrény. Balról elől a falhoz tolt asztal, olyanforma, mint a másik, csak kisebb. Az asztal mellett a falnál szék. Balról a szekrény és az asztal között a földön álló kleiderstokk teleaggatva színes jelmezekkel, sálokkal. Balról elől nagy, álló, aranyozott templomi fa-kandeláber, 12 villamos körtével. Balról elől nagyon széles pamlag, szőnyeggel leborítva, rajta színes párnák. A pamlag előtt kicsiny, de nem alacsony asztalka. Dohányzókészlet van rajta. A pamlag előtt jobbról puff. Jobbról, hátul az ajtó előtt spanyolfal. Jobbról elől francia kandalló, melyből vörösen fénylik a parázs. A kandalló előtt, háttal a közönségnek, igen nagy, trónszerű, piros-arany karosszék, melynek támlája tökéletesen eltakarja azt, aki benne ül. A trónszék mellett, balról, alacsony török asztal könyvekkel. A szoba falain túlzottan sok, berámázott és berámázatlan kép, rajz, vázlat. Színes szövetek, miseruhák a falon. Gipszszobrok, fejek. Szőnyegek. A mennyezetről nagyon cifra, inkább táncterembevaló csillár függ le. Délután három óra."
Vissza