Első kiadás.
A Földmívelésügyi Magyar Kir. Minister kiadványai c. sorozatban (számozás nélkül) megjelent mű.
Magyarország madarai különös tekintettel gazdasági jelentőségökre I-II. (két kötet három nem egységes könyvben) A Földmívelésügyi Magyar Királyi Minister megbizásából írta: Chernelházy Chernel István. Intézte: Herman Ottó.
Első könyv: Általános rész. Képekkel ellátta: Nécsey István. XI táblával és 49 szövegrajzzal illusztrált kiadás. A címlapon tulajdonosi bélyegzés látható. XXIV p. + 187 p. + XI t., ill.
Második könyv: Tüzetes rész. Magyarország madarainak leírása, elterjedése és életrajza. Képekkel ellátta: Háry Gyula és Nécsey István. XL színes táblával (hártyapapírral védett), öt műlappal és kilencz szövegképpel illusztrált kiadás. A címlapokon tulajdonosi bélyegzések és tollal írt jelzetek, valamint a képtáblák többségén szintén tulajdonosi bélyegzések láthatóak.
- 1. rész: XIX p. + [1] p. +458 p. + XII t. + [5] t., ill.
- 2. rész: [459]-830 p. + XIII-XL t., ill.
"A könyv története" c. bevezetéssel, "A szerző megnyitója" c. előszóval, Herman Ottó a második kötethez írt előszavával, részletes tartalomjegyzékkel, a képek jegyzékével, irodalommal, pótlásokkal és megjegyzésekkel, szómagyarázatokkal, javítandók listájával, magyar tárgy- és névmutatóval, illetve latin madárnév-mutatóval kiegészített tudományos munka. Az átfogó ornithologiai szakkönyvet a Franklin-Társulat Nyomdája nyomtatta Budapesten.
I. kötet: Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, új előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
II. kötet/1-2. rész: Kiadói félbőr kötésben lévő kötetek feliratozott címfedéllel, aranyozott feliratozású, kopott, javított könyvgerinccel, egyszínű, virágmotívumokkal díszített, kiadói előzéklapokkal, néhány oldalon ceruzával és tollal készített kiegészítésekkel és aláhúzásokkal, hiánytalan állapotban.
Chernelházi Chernel István Dezső Ákos Elek (Kőszeg, 1865. május 31. – Kőszeg, 1922. február 21.) ornitológus, a magyar királyi madártani intézet vezetője, miniszteri tanácsos, Sopron Vármegye Törvényhatósági Bizottságának a tagja. A soproni középiskola természetrajz tanára, Fászl István tanította meg a madarak preparálására. Madártani megfigyeléseit már 12 éves korától naplójában rögzítette. Első érdekes szakcikke a "Vadász Lap"-ban jelent meg 1882-ben. Szülei közigazgatási pályára szánták, ezért négy évig jogot hallgatott a pozsonyi, majd a budapesti egyetemen, de már eközben tanulmányozta a madártan irodalmát. Egyetemi hallgatóként bejárta a Velencei-tó környékét, ellátogatott a Hanságba, illetve a Kis-Kárpátokba és madártani megfigyeléseket végzett. 1887-ben Erdélyben ismerkedett meg és kötött életre szóló barátságot Herman Ottóval, a híres polihisztor természettudóssal. Az egyetem elvégzése után soproni közigazgatási gyakornok volt. 1889-ben lemondott állásáról és visszatért Kőszegre, hogy csak a madártani kutatásainak éljen. 1890-től vett részt a Herman Ottó által szervezett madárvonulási megfigyelésekben. Az 1891-es budapesti II. Nemzetközi Ornithológiai Kongresszus Előkészítő Bizottságának a tagja, majd bizottsági titkára lett. Ő alapította a Vasvármegyei Múzeum Természetrajzi Osztályát és létrehozta az intézményt. Vas megye madárvilágát bemutató preparátumgyűjteményét. Mintegy 2000 preparátumból álló gyűjteményét a Magyar Ornithologiai Központnak adományozta. 1916-ban Herman Ottó halála után ő lett a központ vezetője.