Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Hibátlan állapotú Heinrich Hoffmann-Schlevogt art deco zöld malachit üveg ( a malachit smaragd zöld színű, matt felületű ásvány) illatszeres üveg polírozott felülettel a 20. század első feléből. A kerek alakú, erősen lapított üvegcsét sugarasan bordázott oldalak díszítik. Középső felületén plasztikus dekor látható, amely kör alakú fekete alapon domború, fehér színű női arcképet - profilt ábrázol. Az illatszeres üveget gömb formájú arany színű fémrátétes dugó zárja le. Heinrich Hoffmann (1875–1939) a 20. század fordulóján nyitott üvegékszereket árusító üzletet Párizsban. A gablonzi üvegkészítési tanulmányok után René Lalique művészeti irányzatának impulzusa nyomán dekoratív préselt formákra és parfümös üvegekre bővítette termékeit.
Előszó
Az amerikai származású vállalkozó, Curt Schlevogt 1928-ban alapította meg saját cégét, amely a jabloneci gyöngyök exportjával foglalkozik. A következő években azonban vállalkozása intenzíven...
Tovább
Előszó
Az amerikai származású vállalkozó, Curt Schlevogt 1928-ban alapította meg saját cégét, amely a jabloneci gyöngyök exportjával foglalkozik. A következő években azonban vállalkozása intenzíven foglalkozott művészi kristálytárgyak (öntéssel vagy fúvással készült apró alkalmazott üvegtárgyak) gyártásával is. Ezt valószínűleg fia, Henry Günther Schlevogt okozta, aki a Jablonec A. Sachs & Co. exportcég amerikai képviselőjeként széles körben részt vett az ilyen típusú termelés bevezetésében.
Az 1934-es tavaszi lipcsei vásáron a Schlevogt cég bemutatta öntött üvegkollekcióját „Ingrid” márkanév alatt. A kollekció nyitott volt, és fokozatosan új mintákat kapott. Művészeti szempontból a leglenyűgözőbbek a társulat vezető művészekkel való együttműködésének eredményei, mint például Ladislav Přenosil, Zdeněk Juna, František Pazourek, Artur Pleva, M. Petrucci, E. Rottenberg.és sokan mások. A gyűjteményben kezdetben a vécé- és flakonkészletek, később a dohányzóeszközök, üvegszobrok, vázák, lámpák, italkészletek, kegytárgyak és apró üvegtárgyak domináltak. A cég főként a divatos jáde, jade türkiz és lapis lazuli üveganyagaival szerzett ismertséget és az üvegbarátok tetszését, amelyekből a kollekció jelentős része a polubnýi Josef Riedl üveggyárban formálódott.
A Schlevogt cég művészeti törekvéseinek legkiemelkedőbb példája az „Artistic Crystallery – Ingrid” [Umělecká krystalerie – Ingrid] katalógusa volt, amely az 1937-es párizsi világkiállításon Grand Prix díjjal jutalmazott figurális szobrokat tartalmazott. Kis matt kristályfigurákat, formázott toalettgarnitúrákat, teljes felülettel díszített, valamint modellezett jáde és lapisz dugókat is bemutatott. A hagyományos modellek közül a szecessziós és rokokó stílusra utaló funkcionalista dizájn, vagy végül az art deco stílus variációi és Bruno Mauder tervei (vázák, tégelyek) domináltak.
A cég sikeres fejlődését a második világháború megakasztotta, a végső csapást az 1945-ös államosítás hozta meg. A Schlevogt cég védjegye az „Ingrid” feliratot, majd a művész nevét tartalmazó matrica volt.
Vissza