Székely Aladár fényképei (ifj. Gróf Tisza István feleségének Sándor Jolánnak Székely Aladár által dedikált példány) (A borítón és címlapon lévő illusztráció Gara Arnold munkája)
Irók és művészek
Fotózta
Székely Aladár
Kapcsolódó személy
Ady Endre
Ignotus Pál
Kiadói egészvászon kötés
, 45 oldal
Sorozatcím: |
|
Kötetszám: |
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
31 cm x 24 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2025-03-23 20:00
|
Aukciós tétel adatai
Budapest, [1915], "Jókai" és Löbl Mór Nyomda Egyesitett R.-T., [6] p. + [37] t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Székely Aladár fényképész által dedikált példány. Első, unicus kiadás. Székely Aladár fényképei. Irók és művészek. Első sorozat.
Az előzéklap verzóján, Székely Aladár tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Méltóságos ifj. Gróf Tisza Istvánné Urnőnek mély tisztelettel Székely Aladár. Bpest 1916 január hó".
A dedikáció címzettje, ifj. Tisza István (1886-1918) császári és királyi huszárfőhadnagy felesége Sándor Jolán (1893-1969) kisasszony.
Ady Endre és Ignotus előszavával. A kötetben 37 fekete-fehér, hártyapapírral védett fénykép található, többek között olyan ismert emberekről, mint Ábrányi Emil, Ady Endre, Alexander Bernát, Ambrus Zoltán, Babits Mihály, Bartók Béla, Benczúr Gyula, Berzeviczy Albert, Bíró Lajos, Bródy Sándor, Br. Eötvös Loránd, Fényes Adolf, Br. Hatvany Lajos, Herczeg Ferenc, Hubay Jenő, Ignotus, Kaffka Margit, Katona Nándor, Kernstock Károly, Kóbor tamás, Kozma Andor, Kőrösfői-Kriesch Aladár, Lengyel Menyhért, Ligeti Miklós, Lux Terka, Magyar-Mannheimer Gusztáv, Mihálovich Ödön, Molnár Ferenc, Móricz Zsigmond, Rákosi Viktor, Rippl-Rónai József, Sándor Erzsi, Szamosi Elza, Szinyei Merse Pál, Szomory Dezső, Ujházi Ede és Vedres Márk.
A borítón és címlapon lévő illusztráció Gara Arnold munkája. Nyomtatta a "Jókai" és Löbl Mór Nyomda Egyesitett R.-T. Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan, javított könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, színes, mintás, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
"...Székely Aladár, aki nálunk a legelső úttörője volt a modern, művészies fényképezésnek, ebben az albumban a közönség elé viszi azokat a kedvenceit, akik neki irodalmi, festői vagy zenei alkotásaikkal már ismerősei, vagy örökké dúló csatározások központjai. Nem portréművészetet ad, hanem a fényképezőgép jellemtanulmányait. A modern fényképezés nagy és romantikus vágyakozásai, elfinomodásai, hangulati tónusváltozatai közepette ő megmaradt nyugodt, jóízlésű és raffinálatlan fényképezőnek, aki egy percre sem felejti el, hogy meddig terjednek a gép képességeinek határai s hol kezdődik a képzőművészet..." - (Magyar Iparművészet 1916./19. évfolyam/3. szám/117. p.)
A fotók készítője Székely Aladár (Békésgyula, 1870. március 5. – Budapest, 1940. szeptember 27.) fényképész, a fotóművészeti realizmus első jelentős hazai képviselője. A kezdetben Gyulán és Orosházán működő Székely a századfordulón költözött Budapestre, ahol saját műtermet nyitott. Karrierjének felívelése a 20. század elején készített portréinak köszönhető, amelyek a korabeli magyar művészeti élet neves személyiségeiről – pl.: Szinyei Merse Pálról, Rippl-Rónai Józsefről, Bartók Béláról és a Nyugat több írójáról, így Adyról, Babitsról, Kosztolányiról, stb. – készültek (lásd pl.: Írók és művészek (1914) c. album).
Előszó
Székely Aladár, ez a nekem kedves, nagy intelligenciáju ember s pompás fotografus, ahogyan én ismerem, bizonyosan tudja jól, hogy ő most az irodalom munkáját pótolja. Egy könyv, mely ennek a talán...
Tovább
Előszó
Székely Aladár, ez a nekem kedves, nagy intelligenciáju ember s pompás fotografus, ahogyan én ismerem, bizonyosan tudja jól, hogy ő most az irodalom munkáját pótolja. Egy könyv, mely ennek a talán nagyon is buja termésű magyar korszaknak érdekes, akármiképen jelentős, sőt tipikus művészeit, iróit fotografiákban gyűjti össze, hiányzik.
Különös: évek óta beszélgettem erről barátaimmal is, de beszélgettem az éppen olyan éles szemü és tollu iróismerősökkel, akik szinte születvék erre a feladatra. Ma már van publikumuk, mely érdeklődik művészeinek személyisége iránt is s talán még nagyobb olyan publikumunk, melynek érdeklődése csupán ennyi. Franciáéknál, németeknél ezt az érdeklődést, ezt a kiváncsiságot, a kegyetlen levetkőztetést, ügyes, szemes, jó, bátor irók szolgálják ki és végzik s mert a napok legendáit is jól esik az embereknek megölve látniok, többnyire nagy sikerrel.
Vissza
Fülszöveg
E könyv magyar irókról és művészekről készitett fényképeim egy részét foglalja magában. Gyüjteményemet két kötetre tervezem s bár természetszerüleg a munka e két kötettel sem válik majd teljessé,...
Tovább
Fülszöveg
E könyv magyar irókról és művészekről készitett fényképeim egy részét foglalja magában. Gyüjteményemet két kötetre tervezem s bár természetszerüleg a munka e két kötettel sem válik majd teljessé, mégis azt hiszem, hogy ily gyűjteménynek - még ha hézagos is - tartalmánál fogva irodalom- és művészettörténeti szempontból is lehet értéke.
A képek nem egy időben, hanem évek során át egyenként készültek. Immár tiz-tizenkét éve annak, hogy első voltam fővárosunkban, a ki uj szempontokból az arcképfotografálást művészeti feladatok szolgálatába állitottam és az életnek, a valóságnak, az emberek egyéniségének jellemző igazságait igyekeztem szemmel, fénnyel és képpel reális portréimba felfogni és a jövőnek megóvni.
Uttörő munkámat már a kezdet kezdetén is és még inkább céljaim kibontakozásának fejlődő utján irói és művészvilágunk kiválóságainak megértése, jóakaratu méltánylása és buzditása támogatta és e gyűjteményem a tanusága, hogy céljaim megvalósitását megbizásaikkal is elősegitették. E képeim nagy részét kiállitások és illusztrációk révén széles körben ismerik s szivesen állapitom meg, hogy első sorban ezeknek a fényképeknek köszönhetem, hogy törekvéseim utat találtak a nagy közönséghez is.
Hálám csekély jele legyen e munka kiadása.
Székely Aladár
Vissza
Tartalom
A kötetben szereplő írók és művészek:
Ábrányi Emil
Ady Endre
Alexander Bernát
Ambrus Zoltán
Babits Mihály
Bartók Béla
Benczur Gyula
Berzeviczy Albert
Biró Lajos
Bródy Sándor
Br. Eötvös Loránd
Fényes Adolf
Br. Hatvany Lajos
Herczeg Ferenc
Hubay Jenő
Ignotus
Kaffka Margit
Katona Nándor
Kernstock Károly
Kóbor Tamás
Kozma Andor
Kőrösfői-Kriesch Aladár
Lengyel Menyhért
Ligeti Miklós
Lux Terka
Magyar-Mannheimer Gusztáv
Mihálovich Ödön
Molnár Ferenc
Móricz Zsigmond
Rákosi Viktor
Rippl-Rónai József
Sándor Erzsi
Szamosi Elza
Szinyei Merse Pál
Szomory Dezső
Ujházi Ede
Vedres Márk
Vissza