József Attila: Nem én kiáltok (dedikált, számozott példány)
József Attila
Péter László
Koroknay-kiadás(Szeged)
Félbőr
, 110 oldal
20 cm x 14 cm
Szeged, 1925, Koroknay-kiadás; 110 p.
Első kiadás. Ebből a könyvből készült 100 számozott és a szerző által aláírt példány piros címnyomással merített papíron, I–XXV. és 26–100-ig, amelyek könyvárusi forgalomba nem kerültek. Jelen példány a legritkább változat egyike, a bordó díszkötésű sorozat 25/XXV-ös számú darabja. Dedikált példány, melynek szövege: „Tóth Bélának, kedves, fiatal professzoromnak, kedves, fiatal szeretettel, hogy egymás szívének gyönge bölcsői legyünk. Szeged, 1925. febr. József Attila”. – A címzett ismert alakja a József Attila-életrajznak. Tóth Béla 1924 nyarán kapott meghívást a szegedi egyetem bölcsészkarára, francia irodalmat tanított. József Attila ugyanekkor lett az egyetem hallgatója, magyar-francia szakon – nagy hévvel vetette bele magát a tanulmányokba, Tóth Béla összes óráját is felvette. A visszaemlékezések szerint Tóth jó tanár, jó előadó volt. „Fiatal ember volt, rugalmas, friss szellemű [...]. Felismerte József Attilában az értéket, s melléje állt." A tanár kritikát is írt jelen kötetről a Napkelet című folyóiratba. – A dedikáció nem ismeretlen a kutatás előtt, fotómásolattal közölte: Lengyel András: József Attila „kedves, fiatal professzora”. Tóth Béla (1897–1958). In: Történeti Tanulmányok 7. (A Móra Ferenc Múzeum Évkönyve) Szerk.: Zombori István. Szeged, 2004. 285–313. Ahogy Lengyel András írja: „Ez az ajánlás egyszerre dokumentuma a költő ekkor még némileg modoros önkifejezési igényének, s Tóth Bélához fűződő, a hivatalosnál föltétlenül bensőségesebb kapcsolatának.” Bordázott, aranyozott gerincű kiadói félbőr kötésben, aranyozott felső lapélekkel. Az előlapon 1Ft-os postai bélyeg, József Attila arcképpel. A címlapon és a kötet utolsó oldalán Tóth Béla tulajdonosi bélyegzése látható. A kötet belíveinek sarkán kisebb hajtásnyom látható. A kötéstábla és néhány lap sérült.
Nem én kiáltok, a Föld dübörög
Vigyázz vigyázz, mert megőrült a sátán.
Lapulj a források tiszta fenekére
Simulj az üveglapba,
Rejtőzz a gyémántok fénye mögé,
Kövek alatt a bogarak közé.
Ó,...
Simulj az üveglapba,
Kövek alatt a bogarak közé.
Ó, rejtsd el magad a frissen sült kenyérben
Te szegény, szegény
Friss záporokkal szivárogj a földbe -,
Hiába fürösztöd önmagadban
Csak másban moshatod meg arcodat
Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.
Ó gépek, madarak, lombok, csillagok!
Meddő anyánk gyerekért könyörög
Barátom drága, szerelmes barátom
Akár borzalmas akár nagyszerű
Nem én kiáltok, a Föld dübörög.
Leütési ár:
801.000 Ft
Licitek száma: 30