Liddell Hart, B. H.: Stratégia

B. H. Liddell Hart
Gy. Horváth László
Dr. Molnár György
Soproni András
Európa Könyvkiadó (Budapest) ,
Fűzött kemény papírkötés , 571 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN: 963-07-7243-4
2017-04-30 20:00

A borító enyhén sérült, a lapélek elszíneződtek.

"Az emberi emlékezet (a világtörténelem) a stratégia, vagyis hadászat alakulására nagy hatást gyakorló személyeknek tartja Thuküdidészt, Julius Caesart, Machiavellit, Nagy Frigyest, Szuvorovot,... Tovább

"Az emberi emlékezet (a világtörténelem) a stratégia, vagyis hadászat alakulására nagy hatást gyakorló személyeknek tartja Thuküdidészt, Julius Caesart, Machiavellit, Nagy Frigyest, Szuvorovot, Naplóeont, Clausewitzet, Moltkét és Liddell Hartot." (A Magyar Hadtudományi Társaság Hadtudományi Lexikona)
B. H. Liddell Hart (1895-1970) több olyan reformot valósított meg a brit hadseregben, amelyeknek a parancsnokok eleinte ellenálltak (pl. a légvédelem fejlesztése); a második világháborúban a németek - az ő stratégiai elképzeléseit felhasználva - többször győztek a franciák ellen, mivel a "páncélos háború" korai proponense is volt, amit az angolok vonakodtak elfogadni, Guderian és Rommel viszont - akárcsak Patton tábornok - több ízben kifejezte, mennyit köszönhet Liddell Hart könyveinek.
A XX. század egyik legnagyobb katonai gondolkodójának legidőtállóbb művét veheti tehát kézbe az olvasó. A Stratégia átfogó történelmi (hadtörténeti) analízis: szakszerű és közérthető elemzést nyújt a nyugati világ szinte össze hadjáratáról a görög-perzsa háborútól egészen a második világháborúig, s elméleti következtetésekkel zárul taktikáról, stratégiáról és "nagystratégiáról", valamint a hadviselés legújabb jelenségéről, a gerillaháborúról.
Az analízis vezérfonala a Liddell Hart által híressé tett "közvetett megközelítés", az a hadászati eszme, amelynek értelmében a hadvezér nem a frontális támadásra alapozza a sikert (legyen bármekkora erőfölényben), hanem kerülő utakat választ, akár konkrétakat (szárnyfelgöngyölítés, a mozgékonyságra épített kikerülés, hátba támadás, a leggyengébb pontra való koncentrálás, a döntő ütközet elől való kitérés, az ellenség, főleg a megszállók kifárasztása, utánpótlási vonalaik elvágása, az eszközöknek a célokhoz való igazítása stb.), akár messzebb mutatókat (szövetségi rendszerek fellazítása, váratlan politikai eszközök alkalmazása, "ötödik hadoszlop" beépítése, a hadművelethez alternatív lehetőségek előre való kidolgozása stb.). Liddell Hart szerint csakis az ilyen hadvezetés hozhatott tartós sikert a századok során, s monumentális művében ezt igyekszik bizonyítani. Vissza

Előszó a második, javított kiadáshoz9
Előszó11
A stratégia a Kr. e. V. századtól a Kr. u. XX. századig
A történelem mint gyakorlati tapasztalat21
A görög háborúk27
Epameinóndasz, Fülöp és Nagy Sándor
A római háborúk52
Hannibál, Scipio
A bizánci háborúk75
Belisar és Narses
A középkor háborúi99
A XVII. század112
Gusztáv Adolf, Cromwell, Turenne
A XVIII. század128
Marlborough és Frigyes
A francia forradalom és Bonaparte Napóleon158
1854-1914205
Huszonöt évszázad háborúinak tanulságai234
Az első világháború stratégiája
Tervek és kivitelezésük a nyugati hadszíntéren, 1914-ben243
Az északkeleti hadszíntér261
A délkeleti vagy földközi-tengeri hadszíntér276
1918 stratégiája296
A második világháború stratégiája
Hitler stratégiája325
Hitler diadalmenete348
Hitler hanyatlása373
Hitler bukása432
A stratégia és a nagystratégia alapjai
A stratégia elmélete489
A stratégia és a taktika sűrített lényege512
Nemzeti célkitűzés és katonai cél517
A nagystratégia539
A gerillaháború550
189

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
28.000 Ft Licitek száma: 35