Karinthy Ferenc: Kentaur (Abody Bélának dedikált példány)

Karinthy Ferenc
Szabó József
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 169 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm
2018-02-25 20:00

Budapest, 1957, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Budapest), 169 p. + [3] p.

Szerző által dedikált példány. Kentaur. Regény. Írta Karinthy Ferenc.
Címlapon a szerző, Karinthy Ferenc író dedikációja látható Abody Béla író, műfordító számára: "Abody Bélának szeretettel, barátsággal ezt... zsengémet. Karinthy Cini 1957.V.31" (A dedikáció sérült, egy része kiolvashatatlan.)
A szerző Karinthy Frigyes fia, Karinthy Ferenc Kossuth-díjas magyar író, drámaíró, dramaturg. Művei először az 1940-es években láttak napvilágot. Később a Szabad Nép és a Magyar Nemzet munkatársaként dolgozott. A termékeny alkotó regényei és drámái a huszadik századi magyar irodalom kiemelkedő teljesítményei. Lényeglátó látásmódja, asszociatív cselekménybonyolítása és egyedi látásmódja a magyar próza új útjait jelölte ki.
A dedikáció címzettje: Abody Béla József Attila-díjas magyar író, műfordító, szerkesztő, Karinthy Frigyes művei több kiadásának gondozója. Karinthy Ferenccel baráti és folyamatos munkakapcsolatot ápolt.
Kiadói félvászon kötés bagoly-rajzos címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, kissé sérült kiadói borítófedélben.

"Budapesten nincs Quartier Latin, nincs olyan kerület, amely magán viselné az egyetemi városrész színes és félre nem ismerhető jegyeit. De azért egyes vidékein, útvonalain fel lehet lelni azt a... Tovább

"Budapesten nincs Quartier Latin, nincs olyan kerület, amely magán viselné az egyetemi városrész színes és félre nem ismerhető jegyeit. De azért egyes vidékein, útvonalain fel lehet lelni azt a jellegzetes reggeli és déli nyüzsgést, amely az egyetemek és főiskolák közelségére vall"- ezzel a hangütéssel kezdődik Karinthy Ferenc nagy sikerű regénye. A Kentaur azonban nemcsak a pesti egyetemisták életének hiteles megidézése, mint az indító mondat sejteti: "tudóslélektani detektívregény" is, ahogy egy kritikus nevezte. Ősi Iván, a regény nyelvész-hőse, a megszállott detektívek ádáz dühével nyomoz egy középkori oklevél rejtélyes szava, a kangrez után, hogy e nyomozás során - mint a jó detektívregényekben is - egy jellegzetes kisvilág, különös tenyészet furcsa figuráit és helyzeteit ismerje meg az olvasó. A kalandos történet, a már-már irrealitásba átlendülő, groteszk epizódok játékossága opalizáló fényekbe vonja a mindvégig izgalmas, mélyebb tartalmait humoros helyzetek mögé rejtő kitűnő regényt. Vissza
089

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
22.000 Ft Licitek száma: 37