Impensis Siegfried Lebrecht Crusii(Lipcse)
Korabeli aranyozott félbőr kötés
, 557 oldal
Latin
21 cm x 12 cm
Lipsiae, 1791, Impensis Siegfried Lebrecht Crusii, VIII p. + 1-557 p. + 1 t. (kihajtható); ill.
Flora Posoniensis exhibens plantas. Stephani Lumnitzer med. doct./Pozsony környékének flórája - Növények mutatója. Lipcse, 1791. Írta: Lumnitzer István orvosdoktor. Latin nyelvű nagyon korai botanikai kötet Pozsony növényvilágáról. A kötet egy kihajtható melléklettáblával (metszet/Capieux.S.1791) illusztrált. Korabeli aranyozott, bordázott gerincű félbőr kötésben, színezett lapélekkel. A fedlap belső oldalán ajándékozási bejegyzés: "Huszár Mózes úr ajándéka 20/8 1872." és Dr. Entz Géza tollal beírt tul. névbeírása található (Idősb. mezőkomáromi Entz Géza /Mező-Komárom, 1842. március 29.-Budapest, 1919. december 4./ magyar biológus, zoológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja). Korabeli ötbordás félbőr kötés dúsan aranyozott könyvgerinccel, aranyfeliratos gerincvignette-val, kisebb sarokkopással, viszonylag tiszta merített papiros belívekkel, szépen körbefestett (piros) lapélekkel, hiánytalan állapotban. Ritka.
Lumnitzer István korának egyik figyelemre méltó, ugyanakkor kevésbé ismert botanikusa. A Flora Posoniensis volt az akkori Magyarországon az első olyan mű, amely egy terület teljes flóráját, az edényes és kriptogám növényeket egyaránt összegyűjti. Pozsony vidékének ma ismert flóráját 80%-ban már jegyzi, leírja főbb ismérveiket, tulajdonságaikat, s lelőhelyüket.
A gyűjtemény tematikus rendet mutat mely a leírások terjedelmében is eltér: azaz elsőként a virágos növényeket sorolja ismertetésükben terjedelmes anyagot hozva; ezek után következnek a virágtalan növények rövid információközlő leírásai.
Leütési ár:
61.000 Ft
Licitek száma: 4