Budapest, 1901, Kiadja a M. Kir. Földmivelésügyi Minister (Franklin-Társulat Nyomdája, Budapest), 279 p.; ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A M. Kir. Földmívelésügyi Minister kiadványai (számozás nélkül). A madarak hasznáról és káráról. Darányi Ignácz M. Kir. Földmívelésügyi minister megbízásából írta: Herman Ottó. 100 képpel ellátta Csörgey Titusz.
Az ajánlólap felső részére írt, jól olvasható, kalligrafált dedikációval: "C. L. kiskisasszonynak emlékül Budapest 1902 Herman Ottó."
Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája Budapesten.
Kiadói egészvászon kötés feliratozott, madár-rajzos, koszorús magyar címerrel ellátott címfedéllel, tiszta oldalakkal, aranymetszésű lapélekkel, dupla keretes hátlappal a kötészet feltüntetésével, jó állapotban.
A mikoron a magyar ember rég megdelelt és elmondhatja, hogy java kenyerét megette, jól teszi, ha számot vetve önmagával kérdést intéz lelkiismeretéhez, vajjon hasznosan töltötte-é el világéletét, van e még kötelessége, a melynek meg kell felelnie, mielőtt hogy elszólítja a mindenség hatalma, oda, a honnan még nem tért vissza - de senkisem!
Magam is rég megdeleltem, meg is ettem java kenyeremet; elmondhatom az abád-szalóki öreg földmívessel, hogy bizony nekem is beesteledett, éppen csak hogy még nem harangoztak. Számot vetettem én is magammal és úgy találom, hogy volna még kötelességem. Im, kötelességérzetből annak az arasznyi életidőnek, mely a harangszóig még marad, egy részét Tenéked akarom szentelni szeretett magyar gazda Népem, mert különben is érzem szent kötelességemet, hogy a ki annyit forgolódtam barátságos tűzhelyednél, annyi okulást merítettem szokásodból; - lelked tiszta, romlatlan megnyilatkozásából pedig annyi virágot szedtem és kötöttem bokrétába - mondom, érezem kötelességemet, hogy hála fejében, okulásodra, de gyönyörűségedre is írjam meg ezt a kis könyvet, arról, a mi különben is érzi szereteted melegét: írjak az ég madarairól, azoknak hasznáról és káráról.