Szabó Dezső: Karácsony Kolozsvárt (aláírt példány)
Egyszerű kis koldustörténet
Szabó Dezső
Káldor Könyvkiadóvállalat(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 174 oldal
19 cm x 13 cm
2018-02-25 20:00
Budapest, 1932, Káldor Könyvkiadóvállalat (Világosság Könyvnyomda Rt., Budapest), 174 p.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Karácsony Kolozsvárt. Regény. Egyszerű kis koldustörténet. Írta Szabó Dezső. A kötet előzéklapján a szerző, Szabó Dezső író, esszéíró, novellista aláírása látható. Szabó Dezső magyar író, kritikus, publicista. A két világháború közötti magyar irodalom nagy hatású képviselője. A 20. századi magyar írói nyelv nagy hatású megújítója. Expresszív stílusa, képalkotó képessége, mondanivalójának tömörítése plasztikussá és mozgalmassá teszik írásait. Alkotásaiban a kor valamennyi divatos szellemi áramlata otthagyja lenyomatát, a pozitivizmustól a szellemtörténeten át az irracionális filozófiákig. A magyar irodalmi hagyományok közül leginkább a romantikában gyökerezik, majd Ady Endre, Móricz Zsigmond nyomán a magyarságot méltatja szellemtörténeti értelemben. Kiadói egészvászon kötés több színű, feliratozott, kopott, foltos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, hiánytalan állapotban.
Amint átmentem napjaim egyik gyümölcstelen pusztáján: találkoztam egy magános sírással. Ránéztem, és mintha már az én sírásom lett volna. A mindig új és mindig azonos századok egy örök testvérarcát hozta belém.
És akkor ezt a feladatot adtam fel magamnak: Beteszem ezt a sírást egy teljesen képtelen mesébe, melyben egytől egyig létezhetetlenül lehetetlen alakok szerepelnek, melynek minden eseménye, képe, mozdulata soha meg nem történt, soha sehol fel nem található képzelgés. Vajjon ezek a lehetetlen és valószínűtlen képzelet-cirádák át tudják-e muzsikálni más anya gyermekeibe ezt a nagyon emberi, mély gyökerű, időtlenül örök sirást?
Sikerült-e, ítéljék meg mások. Mert én már nem ítélek, nem állítok és nem tagadok. Letettem az akarat hősi vértjét és felvettem az alázatosok köntösét. Életem, fájdalom, megszámlálható hátralévő napjait szerénységi dömpinggel töltöm s már e művecske mottóiban inflációt adtam belőle.
Mert aki ott ül már a deltánál és hallja már az örökre elvivő habok zúgását, aki hallotta már sírni az emberi szenvedés minden Stradivariusát és látta az emberi nyomorúság minden arcát: az összetöri a tükrét. Mert olyan tükörben látja magát, melyet lehellet meg nem ver, hazug szemünk hazuggá nem tehet.
Íme, most megverem mellem s behamvazom fejemet, ha a mai devíza-viszonyok közt csak hazai szén hamvával tehetem is. Hiszen ez ha szemetesebb is, de jóval bővebb. Szemét... hamu, szemét... hamu: ez a mi megfúlt époszaink halálrefrénje.
Leütési ár:
27.000 Ft
Licitek száma: 49